• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 178
  • Dünkü Görüntülenme: 926
  • Toplam Görüntülenme: 3567079

AKDENİZE SAHİP ÇIKALIM

19 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
857
AKDENİZE SAHİP ÇIKALIM
AKDENİZE SAHİP ÇIKALIM 
Sevgili okurlarım merhaba, bu sabah her zaman olduğu gibi sahile yüzmeye gittim. Akdeniz Mavi Bayrak fakat o kadar kirlenmiş ki, yakında kaldırmak zorunda kalacakları kesin görünüyor. Akdeniz kendi kendini temizlemesine rağmen bu kadar fazla insan kirliğini kaldıramıyor!..
Akdeniz’in güneşinden berrak sularından temiz havasından yararlanmamız duruyorken mangal yakıp şişelerle kafa bulanlar, sahilde kızarttıkları etleri milletin arasında mideye indirenler, Antalya dağlarıyla yaylalarıyla meşhur, ama Akdeniz sahilini piknik alanı olarak kullanmayı zevk edinmişler. Kırk derece güneşin altında mangal, serin yaylalarımız ne güne duruyor acaba?
Çay geleneksel içkimiz ve olmazsa olmazımız. Sahile getirdikleri semaverler tüpler patlasa o kadar insanın katili olacaklar bunu düşünemiyorlar.
Vatandaşların çoğu poşetler dolusu yiyeceklerle geliyorlar. Lakin yedikleri içtikleri tüm çöp atıklarını arkalarında bırakıp gidiyorlar. Çöplerini çöp tenekesine atmak yerine sahilin geneline bırakarak gidenler evlerinde aynı şeyi yapıyorlar mı?
Alkol kullananlara elbet karşı değilim bu bir zevk meselesi, ama bir eşref vakti var birde eşek vakti var. Vakitsiz öten horozun başını keserler. Bunlar Ağustos ortasında biraları dikerek bayanlara baygın bakışları bunun yanı sıra bira şişelerini kırıp etrafa saçmalarını anlamakta zorlanıyorum. Ayak yalın sahilde yürüyerek stres atmak isteyenleri düşünmüyorlar mı?
Çekirdek çitlemekte biz Türklerin geleneksel alışkanlıklarından birisi çekirdek kabuklarını etrafa saçmalarına anlam veremiyorum. Hadi saçtıkları diğer çöpleri çöpçüler topladı. Peki, kumun taşların arasından çitledikleri çekirdek kabuklarını nasıl toplasınlar bunu göremiyorlar mı?
Midye kültürümüzde meşhurdur satıcılar sahilde satıp evine para götürmek için kırk derece sıcağın altında dolanıyorlar ve hazır ayağımıza geliyor. Bundan güzel ne olabilir, midyeyi yemesini biliyorsak kabuklarını bir poşete koyup çöpe atacak kadar düşünceye sahip olamadık mı?
Akdeniz’in suyu tuzludur aynı zamanda inanılmaz sağlıklıdır. Yazın yüzerek sefasını sürersiniz kışında üşümezsiniz. Yüzmeden sonra tuzlu suyla güneş yakmasın amaçlı duş kabinleri yerleştirilmiştir. Vatandaşlarım evinden şampuan sabun getirerek sahilde duş alıyor. “Yapmayın bu pis su denize gidiyor. İnsan sağlığına kendi sağlığınıza zarar veriyorsunuz.” Dediğimizde saflığa salaklığa yatıyorlar yetmedi kavgaya başlıyorlar neden acaba?
İnsanlar kendine yakışanı giyer giyim konusunda insanlar özgür bırakılmalı lakin her yerin giysisi farklı. Denize giysiyle donla girilmez, giysiler ıslanınca her şeyleri açıkta ortada. Biz bikiniyle pazarda nasıl gezemiyorsak herhangi
bir kuruma donla giremiyorsak denize de girilmez. Bunu göremeyecek kadar kör bakarlar mıyız acaba?
Köylerde akan çayda göletlerde çimmeye alışığız, ama Akdeniz’i de turistlerin arasında çimme yeri olarak kullanıyoruz. Eskiden ben çocukken evimizde duş yoktu. Anam bizi lehende çimdiriyordu. Artık banyomuz duşumuz dairelerimizde evde temizlenmeyi düşünemeyecek kadar aptal mıyız acaba?
Köpeklerini denize sokanlar, yatak yorgan getirerek sahilde yatanlarsa başka bir alemdeler. Yatlardan gemilerden tuvalet bulaşık atıkları atanlar hem para kazanıyorlar hem de yedikleri kaba sıçıyorlar ve bilinçlice kolaya kaçıp vatandaşların minnacık yavruların sağlığıyla oynuyorlar. Az harcayarak para kazanmak tatlı anladık, ama bu kadar vicdansızlığın asıl sebebi nedir doğayı kirletmekle ekmek tekneleri yok oluyor farkında değiller mi acaba?
Bu saydıklarım Akdeniz sahilinin yalnızca gözle görünen tarafı, gerisini inanın düşünemiyorum. Buradan yetkililere basına ve de vatandaşlara sesleniyorum. Ahmaklığımızla Akdeniz’in berrak sularını çok yakında kaybediyoruz!..
Beni kanserden kurtaran Akdeniz’in berrak suları kirletiliyor. Bu durum farklı hastalıklarla bizleri baş başa bırakacak. Akdeniz sahiline sağlığı için yüzmeye giden vatandaşlar yakında ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalacaklar!..
Hani: “Temizlik İmandan Gelir.” Diyorlar ya…
Türkiye Müslüman bir ülke imanımız yukarıda yazdıklarıma uygun mu acaba?
Sevgi ve saygılarımla Zekiye Doğan
11 Eylül 2017 
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN