• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 6912
  • Dünkü Görüntülenme: 968
  • Toplam Görüntülenme: 4463203

BİSİKLET YOLU KALDIRIMDA

6 Ekim 2017
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
48240 defa okundu.
BİSİKLET YOLU KALDIRIMDA
 BİSİKLET YOLU KALDIRIMDA 
Sevgili okurlarım merhaba, geçirdiğim trafik kazasında basit bir kaza dediğim, ama ölümle sonuçlanabilecek kazadan sonra yılmadan vazgeçilmez vasıtam bisikletimle yine trafikteydim. Sağ ara yoldan gelen Konyaaltı belediyesine ait bir kamyon durması gereken yolda durmadı. Yol benimdi ve bende durmadım ikimiz aynı anda firene bastık küçük kasa kamyonla burun buruna geldik!..
Öfkeliydim: “Beyefendi birde belediye görevlisisiniz başkalarına örnek olmanız gerekiyorken şu yaptığınıza bakın, ne yapmaya çalışıyorsunuz? Siz iyi misiniz? Yardıma ihtiyacınız var mı?” Dedim.
Beyefendide benim kadar öfkeli bir o kadarda şaşkındı, ama nazik bir şekilde: “Hanımefendi bisiklet yolu kaldırımda galiba bunu bilmiyorsunuz? Sizden rica ediyorum lütfen yoldan çıkın ve kaldırıma geçin.” Dedi.
Kat kat artan öfkemi yutkunup: “Beyefendi yol benimken neredeyse çiğneyip geçecektiniz. Şimdide durmuşsunuz benimle kafamı buluyorsunuz? Kaldırım yaya yoludur bisikletlerse trafiğe dahil, yolun sağına bisikletlere yer ayırmak zorundasınız. Trafik kurallarını size ben mi öğreteceğim?” Dedim.
Beyefendinin kaldırımdaki bisiklet yolu dediği yer yaya yoluydu kaldırıma bir metre genişlikte sarı çizgi ile çizilmişti. Ara sokaklardaki arabalar geçidi kapatıp çizginin önüne park ediyordu. Kaldırıma çizilmiş olan o çizginin neden çizildiğini bilmeyen vatandaşlarsa üzerinden yürüyordu. Kaldırıma bisiklet yolu çizilmesi inanılması güç, ama gerçekti. Beyefendiyse gerçek dışı durumu savunuyordu: “Hanımefendi sizinle kafa falan bulmuyorum. Bisikletlerin yolu kaldırımdadır.” Dedi.
Yanlışı inanarak savunan belediye görevlisine: “Beyefendi belediye olarak ne alt yapımız var ne üst yapımız kafanıza göre gökdelen gibi binaları fay hatları üzerine dikmişsiniz insan sağlığıyla oynuyorsunuz. Şimdide yaya yoluna kafanıza göre bisiklet yolumu çizdiniz. Size ehliyet veren kurumlar bisikletlerin trafiğe dahil olduğunu öğretmediler mi? Gidin başımdan beni kavgaya teşvik etmeye çalışmayın.” Dedim.
Trafikteki bu insanlar yolun sağını bisiklete motorziklete ve Scotera bırakmak zorundalar. Aynı zamanda 12 Ambulans, 155 Polis ve hastasını acil hastaneye yetiştirmek zorunda kalan vatandaşlara bırakmak zorundaydı. Trafikte kural tanımayan bu insanlar çocukluğundan itibaren trafikte bisiklet süren on sekiz yaşından itibaren ehliyeti olan bir sürücüye kafa tutacak kadar kanunu nizamı çiğneyip yüzeye çıkacak kadar yüzsüzdü. İçimden “Yazıklar olsun.” Diyordum. 
Az ilerde sağa araba park eden bir bayan yoldan gelenlere dikiz aynasından bakmadan kucağında bebekle şoför koltuğundan çıkıyordu. Dikkat etmeyerek çarpsam çocuk bisikletle şoför kapısına sıkışıp ölecekti. Kadın trafik kurallarını bilinçli çiğniyor üstelik çocuğunun katili olacak haberi dahi yoktu. Az ileride el işaretiyle sinyal verdim sola dönüyorum. Arkamdan gelen arabada sola sinyal verdi benle dönecek onun arkasından gelen araba arkada beklemesi gerekiyorken direksiyonu sola kırdı beni sağda sıkıştırdı ve acilen transit geçti. Çarpsa kasıtlı yada taksirli suçtan ceza alacaktı. Trafikte buna benzer onlarca kural ihlalini her gün yaşıyorum!..
Bu türden insanlar hem kuralları çiğneyip hem de emniyeti savcıları hakimleri adaleti çekinmeden yanıltabiliyorlar. Ülkemde teröre verdiğimiz kurban kadar trafikte kurban veriyoruz!..
Yazık değil mi bu Devlete?
Yazık değil mi bu Millete?
Yazık değil mi bu Vatana?
Herhangi bir yanlış yaptığım zaman anam: “Dikkat et göz var izan var.” Derdi.
Bizler Türk milleti olarak bu kadar mı izansızız itaatsiz dikkatsiziz duyarsızız?
Elin adamları trafik kurallarını çocuklara ana okullarda öğretmeye başlıyorlar. Elin adamları scuter ve motorziklet kullanıcılarına ehliyet veriyor. Biz Türklerin canı mallı o kadar ucuz mu?
Moralime bir el uzatın. Yoksa yakında ya trafik kurbanı olacağım yada kurban olanların cansız bedenlerini kanlar içinde bulacağım!..
Sevgi ve saygılarımla Zekiye Doğan
18 Eylül 2017
YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • Evet Cok haklisin hanimefendi, ne yazik ki traffic kulaklarim uymayan Cok bilirsin sabirsizlaniyorum soguklar vardir Cok korktun traffic kaazahep boyle oluyor daha fazla birinci eminim gerekir ve uymayan olursa buyuk cezasii olmali tskkurler
    7 Ekim 2017 13:28

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN