• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1204
  • Dünkü Görüntülenme: 674
  • Toplam Görüntülenme: 4685407

ZONGULDAK’TAN G-20’Yİ PROTESTO ETTİLER

15 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
612 defa okundu.
ZONGULDAK’TAN G-20’Yİ PROTESTO ETTİLER

ZONGULDAK’TAN G-20’Yİ PROTESTO ETTİLER

– YAŞANABİLİR ZONGULDAK PLATFORMU TERMİK SANTRALLERİN ÖNÜNDE EYLEM YAPTI

Yaşanabilir Zonguldak Platformu, Bartın Platformu ve Yuva Derneği; G20 Zirvesi sırasında liderlere yerel halkın taleplerini iletmek ve yaşanabilir Zonguldak için harekete geçmek için Yaşanabilir Bir Zonguldak İçin Termiksiz Bir Gelecek Etkinliği düzenledi.
“Zonguldak Yeni Termik Santral İstemiyor”, “Türkiye Termik Santrallere Dur De”, “G20 İklim İçin Harekete Geç” yazılı pankartlarla Çatalağzı’nda toplanan Yaşanabilir Zonguldak Platformu üyeleri, termik santrallere karşı yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

KAMYON ALTINDA KALAN ANNE VE KIZI İÇİN KARANFİL BIRAKTILAR
Termik santral önünde toplanan kalabalık önce ana yol üzerinde bir süre yürüdükten sonra mahalle arasında yürüyüşe devam etti. Geçtiğimiz haftalarda kamyonun altında kalarak hayatını kaybeden Havva Çelep ve kızı Mürvet Gören’in evinin önüne gelen katılımcılar; burada bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Kazanın yaşandığı alana kırmızı karanfiller bırakan katılımcılar güzergah üzerinde hayatını kaybeden anne ve kızının akrabasıyla karşılaştılar.
Güzergahtan kamyonların geçişinin engellenmesini isteyen Naci Kocaman gözyaşlarına hakim olamadı. Bir süre sonra halsizlik geçiren Kocaman’a eylemciler yardımcı oldu. Yakınlarını kaybetmenin acısını yaşadığını ifade eden Kocaman, eylemcilerin etkinliğine katıldı.

“KARADENİZ ZEHİR SOLUYOR”
Termik santrallerin Zonguldak’a olumsuz etkilerinin olduğunu ifade eden TEMA Vakfı Temsilcisi ve Yaşanabilir Zonguldak Platformu Temsilcisi Berran Aydan şöyle konuştu:
“Çatalağzı’nda çalışmakta olan ve havayı, toprağı, denizi ve kısaca tüm canlıları zehirleyen üç termik santral yetmezmiş gibi dördüncüsünün de yapımı tamamlanmak üzere. Sadece bu bölgede mevcut santraller bir günde üç milyon metreküp deniz suyunu zehirliyor. Sadece bu bölgede çalışan termik santrallerle yanan yedi günlük kömür tüm Zonguldak için kullanılan bir yıllık kömür miktarına eşittir. Termik cehennemine çevrilmek istenen sadece Çatalağzı değil, Zonguldak Ereğli’den başlayarak Amasra sahiline kadar 14 yeni termik santral yapımı planlanıyor. Eğer planlanan termik santraller de yapılırsa, artık bölgede yaşamak mümkün olmayacak. Karadeniz zehir soluyor. Fosil yakıtlara teşvikleriniz bizleri öldürüyor. Ucuz enerji için fosil yakıtlara desteğiniz Çatalağzı’nı, Zonguldak’ı, Karadeniz’i ve hatta tüm dünyayı yaşanmaz hale getiriyor. Bizler Zonguldaklılar olarak termiksiz bir gelecek istiyoruz. Bizler Zonguldaklılar olarak G-20 Zirvesi’nde alacağınız kararları izliyoruz.”

“BURADAKİ MESAJ AÇIK VE NETTİR”
Yuva Derneği Temsilcisi Efe Baysal da Antalya’da toplanan G-20 Zirvesi’ne değinerek, “Buradaki mesaj aslında çok değerli bir mesajdır. Çatalağzı’ndan biz yaşamı savunanların nasıl zehirlendiğinin sesinin çıkması, G-20’de toplanan liderlere de mesaj olması için çok değerli durumdadır” diye konuştu.
Bartın Platformu Temsilcisi Prof. Dr. Erdoğan Atmış ise “Burası yeterli değil Ereğli’de, Çaycuma’da, Filyos’ta, Amasra’da bu bölgede sayısız termik santrali gündeme getirdiler. Zonguldak ve Bartın’ı gözden çıkarmış gibi davranıyorlar. Halbuki kömürlü termik santraller gelişmiş bütün ülkelerde artık yapılmıyor. Ve kapatılıyor. Onların eskimiş teknolojileri, eskimiş termik santraller bize transfer oluyor. Bunlardan birkaç tanesi de Amasra ve Bartın’da yapılmak isteniyor. Biz 2008’den beri bunu yapmak isteyen firmaya karşı mücadele veriyoruz, ÇED aşamasında başarılar gösterdik. Beş kez bunu iptal ettirdik” dedi.
Katılımcılar, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

BARTIN PLATFORMU ÜYELERİ DE ÇATALAĞZI'NDAKİ EYLEME KATILDI. (ONUR ALTINDAĞ/ZONGULDAK-İHA)

BARTIN PLATFORMU ÜYELERİ DE ÇATALAĞZI’NDAKİ EYLEME KATILDI.

YAŞANABİLİR ZONGULDAK TEMSİLCİSİ BERRAN AYDAN, ZONGULDAK'IN TERMİK SANTRALLERDEN DOLAYI ZEHİRLENDİĞİNİ SÖYLEDİ. (ONUR ALTINDAĞ/ZONGULDAK-İHA)

YAŞANABİLİR ZONGULDAK TEMSİLCİSİ BERRAN AYDAN, ZONGULDAK’IN TERMİK SANTRALLERDEN DOLAYI ZEHİRLENDİĞİNİ SÖYLEDİ. 

EYLEMCİLER ZONGULDAK'TAN G-20 LİDERLER ZİRVESİNİ PROTESTO ETTİLER. (ONUR ALTINDAĞ/ZONGULDAK-İHA)

EYLEMCİLER ZONGULDAK’TAN G-20 LİDERLER ZİRVESİNİ PROTESTO ETTİLER.

NACİ KOCAMAN KAZANIN YAŞANDIĞI YERDE EYLEMCİLERE YOLUN KAPATILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ (ONUR ALTINDAĞ/ZONGULDAK-İHA)

NACİ KOCAMAN KAZANIN YAŞANDIĞI YERDE EYLEMCİLERE YOLUN KAPATILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ 

EYLEMCİLER, G-20 ZİRVESİNİ ZONGULDAK'TAN PROTESTO ETTİ. (ONUR ALTINDAĞ/ZONGULDAK-İHA)

EYLEMCİLER, G-20 ZİRVESİNİ ZONGULDAK’TAN PROTESTO ETTİ.

654311 (1)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN