• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 296
  • Dünkü Görüntülenme: 1232
  • Toplam Görüntülenme: 4188155

Zonguldak’ta kestanelere zarar veren Gal arısına karşı mücadele edecek böcekler doğaya bırakıldı

5 Mayıs 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
367 defa okundu.
Zonguldak’ta kestanelere zarar veren Gal arısına karşı mücadele edecek böcekler doğaya bırakıldı

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarında yetiştirilen “torymus sinensis” adlı böcekler, kestanenin rekoltesini düşüren gal arısıyla mücadele edecek.

Kestane üreticisini büyük kayba uğratan gal arısı zararlısına karşı çalışma başlatan yetkililer, Gökçebey’de bulunan Orman Zararlılarıyla Mücadele Teşhis ve Tanı Laboratuvarında üretilen yaklaşık 1050 “torymus sinensis” böceğini, Kilimli ilçesine bağlı Göbü köyü ormanlarına bıraktı.

Kavanozlarla getirilerek kestane ağaçlarının yapraklarına bırakılan böceklerle gal arısının verdiği zararların önüne geçilmesi hedefleniyor.

“Bugüne kadar yaklaşık 1050 böcek ürettik”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, gazetecilere, kestane ormanlarının bölge için önem arz ettiğini belirterek, kestanelere zarar veren bir parazitin doğal yolla sonlandırılmasına yönelik bir çalışma yapıldığını söyledi.

Kestane ve kestane balına olumsuz yansıyacak zararlıyla ilgili mücadelede önemli bir aşamaya gelindiğini aktaran Tutulmaz, “Bunları bugün doğaya bırakıyoruz. Bu bölge hem kestane balıyla hem de kestanesiyle ünlü. Buradan hem vatandaşlarımıza hem de ülkemizin ekonomisine önemli bir katkı sağlanıyor. Bu parazitle mücadeleyi kazanamazsak uzun vadede bu değerlerimizden uzaklaşmak durumunda kalacağız. İnşallah bu biyolojik mücadelede başarılı oluruz.” diye konuştu.

HABER FOTOĞRAFLARI

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN