• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 306
  • Dünkü Görüntülenme: 296
  • Toplam Görüntülenme: 4743345

ZONGULDAK KUŞLARI SERGİSİNE YOĞUN İLGİ

29 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
686 defa okundu.
ZONGULDAK KUŞLARI SERGİSİNE YOĞUN İLGİ

OLKACBANNER

BİRLEŞTİRME YENİ

ZONGULDAK KUŞLARI SERGİSİNE YOĞUN İLGİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Bülent Ecevit Üniversitesi ortaklığında yaban hayatın araştırılması amacıyla ortaya çıkartılan “Zonguldak Kuşları” sergisi ziyaretçileri büyülüyor.

Türkiye’de bulunan 478 kuş türünün 301 tanesinin yaşadığı Zonguldak’ta, kuş fotoğraflarının toplandığı “Zonguldak Kuşları” isimli kitapta yer alan fotoğraflar sergiye sunuldu. Zonguldak Devlet Güzel Sanatlar sergisinde ziyaretçilere sunulan fotoğraflar yoğun ilgiyle karşılandı. Sergi açılışında Mustafa Sözen, Mustafa Erturhan, Kerem Ali Boyla, Tuncer Tozsin ve Murat Soydaş tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın da destekleriyle çıkarılan “Zonguldak Kuşları” isimli kitap da sergiyi ziyaret eden vatandaşlara hediye edildi.
Çok sayıda fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına Zonguldak Vali Yardımcısı Sibel Köse de katıldı. Köse gazetecilere yaptığı açıklamada, “Hem Zonguldak ilinde bulunan nadir türleri hem de Türkiye çapında çok görülmeyen nadir türleri ortaya çıkarmışlar. Nadir başarılı çalışmalardan biri olmuş ben kendilerini tebrik ediyorum. Tüm vatandaşlarımızı sergiye davet ediyorum” dedi.
Sergide bulunan fotoğrafların birçoğunun çekimini gerçekleştiren ve kitabın yazarlarından olan Bülent Ecevit Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen ise yaptığı açıklamada, “ Burada yazmış olduğum “Zonguldak Kuşları” kitabının tanıtımını ve sergisinin tanıtımını yapıyoruz. Sergi bir hafta açık kalacak. Zonguldak’ta 10 yıldır bu çalışmaları yapıyoruz, ve bu çalışmalar sonucu yaşayan 301 tür belirledik ve burada da 301 türün sergisini yapıyoruz. Ayrıca Zonguldak’ta görmeyi beklediğimiz 20 ilave türün fotoğrafını da sergimize koyduk. Bütün Türkiye’de 478 kuş türü kaydedilmiş bunun 301’i Zonguldak’ta bulunuyor. Bu yönden Zonguldak çok zengin bir bölge olduğunu düşünüyorum. İller bazında Zonguldak 300 barajını geçen sayılı illerden biri. Hatta ilimiz bu konuda 8. sırada yer alıyor. Bu gerçekten çok güzel bir şey. Bu bakımdan Zonguldak, Türkiye’deki kuş türlerinin 3’te 2’lik kısmını karşılıyor. Kuşlar bakımından da en önemli bölgemiz şu anda Zonguldak’ta Filyos bölgesidir. Biz de çalışmalarımızın büyük bir kısmını orada yaptık. Orada da 55 hektarlık bir alan sadece kuşlar için koruma altına alınmış. Bu da bizim için çok güzel bir gelişmedir. Biz burada bütün bu güzellikleri 1 hafta boyunca sergileyeceğiz. Bütün halkımızı buraya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
1 hafta boyunca sürecek olan sergiye tüm vatandaşların katılmasını istediğini belirten Sinop Orman Bölge Müdürü Oğuz Beyazıt; “ Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Milli Parklar olarak Yaban hayatının araştırılmasıyla ilgili üniversitemiz ile yapmış olduğumuz bir sözleşme var. Hocalarımızın yıllardır yapmış olduğu çalışmaları bir kitapta ve böyle bir sergide oluşturmak istedik. Bu sergiyi Zonguldaklıların görüşüne sunduk. İnşallah herkes gelir görür ve bu yaban hayvanlarımıza sahip çıkma adına bir adım daha atmış oluruz” dedi.

Anahtar Kelime: , , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN