• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 974
  • Dünkü Görüntülenme: 588
  • Toplam Görüntülenme: 3770059

ZONGULDAK GÖBÜ KÖYÜNDE KATİL ARILAR ÜRETİCİLERİN KABUSU OLDU!

2 Haziran 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
5832 defa okundu.
ZONGULDAK GÖBÜ KÖYÜNDE KATİL ARILAR ÜRETİCİLERİN KABUSU OLDU!

Türkiye’de Yalova, Bursa, Düzce’den sonra Zonguldak’ta da görülen ‘katil arılar’ kestane üreticilerinin kabusu oldu. Katil arı olarak bilinen gal arıları, kestane ağaçlarının çiçek açmasını engelleyip kurumasına neden oluyor. Mağdur olan vatandaşlar, yetkililerden acilen gal arısına karşı önlem alınmasını istedi.

 

Kestane ağaçlarının tomurcuklarına yumurta bırakarak çiçek açmasını engelleyen gal arısı, zamanla ağaçları tamamen kurutmasıyla biliniyor. Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Göbü köyünde, geçimini kestane ve bal üretimiyle sağlayanları, gal arısı korkusu sardı.

 

Ormandaki kestane ağaçlarında tespit edilen kurumalar nedeniyle bu yıl yeterli verim alamayacaklarını düşünen üreticiler, yetkililerden destek istedi..

Düzce’den sonra Zonguldak’ta da görülen gal arısına karşı önlem alınmaması durumunda, birçok ildeki üreticilerin gal arısından etkileneceği ifade edildi. Köylüler, gal arısının üremesini engelleyen yırtıcı böcek olan torymus sinensisin bölgeye salınımı yapılarak mücadele edilmesini istedi.

Zonguldak İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdurrahman Canlı, gal arısına karşı önlem alınmaması durumunda kestane ağaçlarının kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve bir daha verim alamayabileceklerini söyledi..

Bölgede birçok kişinin kestane ve bal üretimiyle geçimini sağladığını belirten Canlı, “Kestane gal arısı dedikleri bir zararlı. Bu yıl ilk defa Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Göbü köyünde tanık olduk. Arkadaşlarımızın duyarlılığı sayesinde fark ettik. Bu zararlıya karşı dünyada ne düşünülüyor, devletimizin, Tarım Orman Bakanlığı’nın bilgisi var. Ama bu zararlıyla ilgili ne düşünüldüğünü bilmiyoruz. Hemen bir girişimde bulunacağız” dedi..

‘KESTANE AĞAÇLARINI ÖLDÜRÜYOR’

Gal arısının Zonguldak’ın diğer ilçelerinde olup olmadığını almamak için çalışma yapacaklarını ifade eden Canlı, şöyle dedi:.

“Elimizdeki bilgilerle gerekli mercilere başvurup takip edeceğiz. Bu mesele Zonguldak açısından koronavirüs salgını kadar etkili. Çünkü virüs ile ilgili ne yapılacağı biliniyor. Şu anda gal arısı zararlısıyla ilgili hiçbir şey yok. Ağaçların üzerinde bu zararlıları gördük ve elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. Gal arısı kestane ağaçlarını öldürüyor.

Kestane ağaçlarının yeniden büyümesi, filiz vermesi ve çiçek açması mümkün değil. Burada yaşayan insanların geçim kaynağı kestane. İnsanların geçim kaynağının büyük bir bölümü, kestane balından karşılanıyor. Çok büyük vahim bir olayla karşı karşıyayız ve tüm yetkililerin desteğini bekliyoruz.”

‘DESTEK BEKLİYORUZ’

Göbü köyünde kestane balı üreticiliği yapan ziraat teknisyeni İsmail Aydın ise gal arısının verdiği zarar nedeniyle bu yıl ki kestane ve bal üretiminde düşüş beklediklerini söyledi. Endişe altında olduklarını ifade eden Aydın, “Kestane toplayarak geçinen ve arıcılık yapıp bal üretenler adına büyük kaybımız var..

KAYNAK: AA

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN