• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1050
  • Dünkü Görüntülenme: 1268
  • Toplam Görüntülenme: 4686521

Yeni uyuşturucu ‘salvia divinirum’ bitkisine dikkat

19 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
701 defa okundu.
Yeni uyuşturucu ‘salvia divinirum’ bitkisine dikkat

Yeni uyuşturucu ‘salvia divinirum’ bitkisine dikkat

Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizm ile Mücadele Federasyonu (UBAM) Genel Müdürü İsmail Karakaş, kamu kurumları ve vatandaşları yeni uyuşturucu bitkisi olan ‘salvia divinirum’a karşı uyardı.

Madde bağımlılığı konusunda oldukça önemli çalışmalar yürüten ve birçok bağımlıyı bağımlılık tuzağından kurtararak büyük başarılara imza atan Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizm ile Mücadele Federasyonu (UBAM) Genel Müdürü İsmail Karakaş, kamu kurumları ve vatandaşları yeni uyuşturucu bitkisi olan ‘salvia divinirum’a karşı uyardı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan UBAM Genel Müdürü İsmail Karakaş, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı’nın başarılı çalışmalarıyla çok fazla miktarda Hint kenevirinin yok edilmesi ve ölümcül bonzai maddesinin satışının engellenmesinin uyuşturucu baronlarını alternatif madde arayışına ittiğini belirtti. UBAM’A yapılan müracaatlar ve yürüttükleri araştırma faaliyetleri sonucunda Türkiye’ye yeni bir uyuşturucu çeşidinin girdiğini ve söz konusu maddenin üretilerek satılmaya başladığını tespit ettiklerini kaydeden Karakaş, “Özellikle bonzai maddesinin yerine konulmaya çalışan söz konusu madde maalesef bonzainin yoğun kullanıldığı bölgelerde pazarlanmaya başlanmıştır. Tamamen doğada yetiştirilerek kurutulan ve tütün haline getirilerek kullanılan madde yine bonzai ve esrar maddelerinde olduğu gibi sigara içerisinde bong ve kova yöntemleriyle kullanılmaktadır” dedi.

“BİTKİ UYUŞTURUCU MADDE STATÜSÜNDE BULUNMUYOR”
Türkiye’de uyuşturucu madde statüsünde bulunmayan ilgili maddenin uyuşturucu madde pazarında “selvi otu“ adıyla satıldığına dikkat çeken Karakaş, “Bu bitki kullanımda olup, kullanımı ve satışı suç kapsamında bulunmamaktadır. Meksika’nın Oaxaca Sierra Mazateca bölgesinde doğal olarak bulunan entojenik bir bitkidir. Bilinç değiştirici özellikleri nedeniyle Mazatec şamanları tarafından iyileştirme ve evreni keşif amaçlı olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kullanım kökeni Aztek yerlilerine ve daha öncesine dek gider. Salvia divinorum temel etken madde olarak Salvinorin A içerir ve kullanımı dozajına bağlı olarak halüsünasyon görmeye yol açar. Kullanımın ardından kontrol edilemeyen histerik kahkahalar, objelere dönüşme hissi (mum, sandalye, sebze, her şey) üst üste gelen gerçeklikler, aynı anda birden fazla mekanda bulunma hissi, vücut ya da kimlik kayboluşu hissi, iki boyutlu dünyaya giriş, geçmişten mekanları ziyaret etmek, garip fiziksel hisler, çekiliyor ya da çevirilip bükülüyor gibi hislere neden olmaktadır” dedi.

“TEK BAŞINA KULLANILMASI ÖLÜMLERE SEBEP OLABİLİR”
Tek başına denenmesinin oldukça tehlikeli olduğunu kaydeden Karakaş, “Maddenin kullanan kişiye sırtında paraşüt olduğu hissi verdiğinden camdan atlama, duvarlardan geçilebileceğini düşündürmesi ve kendisini kontrol edemeyerek zarar vermesi mümkün hale gelmektedir. İnternet aracılığıyla siparişi yasal yollarla yapılabilen, yoğun kullanımda halisünasyon etkisi olan ürün, Amerika ve Hollanda başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinden de tedarik edilebilmektedir. Yurt dışından getirtilen maddelerin siparişinden yaklaşık 20 gün sonra bağımlılara 28 gramlık büyük bir poşette ve zarf içinde ulaştırılmaktadır. 10x, 20x, 30x’ten başlayarak yoğunluna göre 100x’e kadar çıkan maddenin internetten sipariş fiyatı 15 dolardan başlamaktadır” dedi.

“DEVLET VE MİLLET OLARAK ÖNLEM ALMALIYIZ”
Söz konusu maddenin getireceği tehlikeler konusunda ilgilileri bilgilendiren Karakaş, “Biz bonzainin Türkiye’ye girmeye başladığı ilk dönemde yine kamuyu ve vatandaşlarımızı uyarmıştık. Ancak önlemlerin biraz geç alınmasından kaynaklı çok ciddi ölümler ve yıkımlarla karşılaşarak birçok insanımızı kaybetmiştik. Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun bağımlılıklarla ilgili oldukça önemli adımlar attıkları ve kararlar verdikleri bir dönemde yeni bir maddenin daha insanlarımızı yok etmesine izin vermeyeceklerine bütün yüreğimizle inanıyoruz. Biz konuyu Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimine yazılı olarak bildirdik. Ankara Narkotik Suçlarla Mücadele Birimi’ne durumu anlattık. İnşallah bu kez erken uyarı sistemini çalıştırarak gerekli önlemleri devlet ve millet olarak alacağız” dedi.

171

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN