• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 468
  • Dünkü Görüntülenme: 1200
  • Toplam Görüntülenme: 4234073

Uzun Mehmet Törenle Anıldı

8 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
308 defa okundu.
Uzun Mehmet Törenle Anıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, 8 Kasım kömürün bulunuşu ve Uzun Mehmet’i anma günü nedeniyle tören düzenlendi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, ülkemizden her yıl 4-5 milyar dolar dövizin kömür ithalatı sebebiyle dışarıya gittiğini belirterek, bunun önüne geçilmesi için Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun (TTK) işçi açıklarının giderilip, üretimin artırılması gerektiğini söyledi.

Kdz. Ereğli ilçesi Kestaneci Mahallesi’nde 8 Kasım Uzun Mehmet’i anma günü ve kömürün bulunuşu nedeniyle Uzun Mehmet Anıtı’nda tören düzenlendi. Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından yenilenen ve modern bir görünüme kavuşturulan Uzun Mehmet Anıtı’nda gerçekleşen tören, protokol üyelerinin anıta çelenk sunması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende taş kömürünün bulunuş sürecini anlatan TTK Armutçuk Müessese Müdürü Ömer Demir, kömürün bulunması ile birlikte ülke sanayisinin de geliştiğini dile getirdi. Demir, “Tophane, darphane ve tersanede taş kömürü ihtiyacı artmış, hazinenin ödemelerde zorluk çekmesi yanında ithal kömürün mali külfeti hızla yükselmiş, nihayetinde karşılanamaz olmuştur. Bu durum karşısında tersane umalisi tarafından ihtiyacın yurt içerisinde yapılacak araştırmalar sonucu bulunacak kömür kaynakları ile giderilebileceği düşünülmüş ve faaliyete geçilmiştir. Devletin tüm kademelerine yazı ve taş kömürü örnekleri gönderilmek sureti ile bu gibi taşlardan buldukları takdirde ihsan-ı şahaneye mazhar olacakları bildirilmiştir. 8 Kasım 1829 günü bahriye erlerinden Uzun Mehmet, Kdz. Ereğli Köseağzı Neyren Deresi boyunda taş kömürü postasını bulmuştur. Uzun Mehmet bulduğu kömür parçaları ile kimseye haber vermeden İstanbul’a gider ve ilgili mercilere teslim eder. Bu buluş sonrasında Uzun Mehmet devrin Padişahı 2. Mahmut tarafından 5 bin kuruş mükafat ve 600 kuruş aylık ile ödüllendirilmiştir” dedi.

Uzun Mehmet’in kömürü buluşunun önemine değinen GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ise, ülkemizin 25 milyon ton kömür ihtiyacının büyük bir kısmının ithal ile karşılandığını ve yılda 4-5 milyar dolar dövizin dışarıya gittiğini söyledi. Bu durumun önüne geçilmesi için TTK’nın işçi açıklarının giderilerek üretimin artırılması gerektiğini belirten Demirci, “Uzun Mehmet kömürü bulmuş ve Zonguldak taş kömürü ile var olmuştur. Bu anlamlı günde 2 Kasım 1829 yılında taş kömürünü bulan Uzun Mehmet’i ve 1848 yılından beri taş kömürünü üretirken canlarını veren tüm maden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bizler taş kömürünü ülke sanayimizin hizmetine sunmak için havzamızda 5 bin civarında şehit verdik. Bizler kömür kazarak ülkemizin sanayileşmesine hizmet ettik. Erdemir ve Kardemir demir çelik fabrikalarımız, enerji santrallerimiz ve başka fabrikalarımız oldu. Zonguldak ve bölgemizin varlık nedeni taş kömürüdür. TTK’ya sahip çıkmak bölgemize ve ülkemize sahip çıkmaktır. Ülkemizde her yıl 25 milyon tondan fazla taş kömürü tüketiliyor. Biz TTK ve özel sektör olarak 1 milyon 400 bin ton civarında üretiyoruz. Türkiye her yıl 4-5 milyar dolarını taş kömürü için dışarıya aktarıyor. Oysa ülkemizin taş kömürü ihtiyacının önemli bölümünü Zonguldak havzasından karşılamak mümkündür. Ancak bugün gelinen noktada norm kadrosu 14 bin olan TTK’da çalışan sayısı 8 binlere gerilemiştir. Yıllık 5 milyon ton kurulu kapasiteye sahip TTK’nın taş kömürü üretimi 1 milyon tonun altındadır. Yani TTK tarihinin en az sayıdaki işçisi ile en düşük üretimini yapıyor. TTK’nın işçi açıkları kurumda işçi ve iş sağlığını tehlikeye sokacak noktaya gelmiştir. Biz GMİS olarak taş kömürünün önündeki sorunları ve çözüm önerilerimizi her platformda anlatıyoruz. TTK, Zonguldak demektir. Zonguldak, TTK’ya en son 2009 yılında yapılan işçi alımından bu yana göç veriyor, esnaflar kepenk kapatıyor. İktidar partisi Zonguldak milletvekilleri Sayın Cumhurbaşkanımızla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla görüşüyorlar ama hala bir sonuç alınamıyor” diye konuştu.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da, Uzun Mehmet’in hem bölgemiz hem de ülkemizin önemli bir değeri olduğunu belirterek, onu yaşatmak için her türlü çalışma ve gayreti gösterdiklerini söyledi. Başkan Uysal, Uzun Mehmet Anıtı’nın yenileme çalışmalarını büyük oranda tamamladıklarını, aynı noktaya bir müze ve kütüphane yapılacağını ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından 8 Kasım kömürün bulunuşu ve Uzun Mehmet’i anma günü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda derece alan öğrenciler, şiir ve kompozisyonlarını okuduktan sonra madenci heykeli ile ödüllendirildi. Tören sonrası protokol üyeleri, Uzun Mehmet’in torunları ile madenciler, Uzun Mehmet Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törene Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Karadeniz Bölge Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner, siyasi parti ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

EREĞLİ İLÇESİNDE UZUN MEHMET'İN TORUNLARI, DEDELERİ İÇİN DÜZENLENEN TÖRENDE HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

EREĞLİ İLÇESİNDE KÖMÜRÜ BULAN UZUN MEHMET DÜZENLENEN TÖRENLE ANILDI. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

EREĞLİ İLÇESİNDE 8 KASIM KÖMÜRÜN BULUNUŞU VE UZUN MEHMETİ'İ ANMA GÜNÜ NEDENİYLE TÖREN DÜZENLENDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

EREĞLİ İLÇESAİNDE UZUN MEHMET'İ ANMA GÜNÜ NEDENİYLE DÜZENLENEN TÖRENDE PROTOKOL ÜYELERİ ANITA ÇELENK SUNDU. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

EREĞLİ İLÇESİNDE 8 KASIM KÖMÜR'ÜN BULUN UŞU VE UZUN MEHMET'İ ANMA GÜNÜ NEDENİYLE TÖREN DÜZENLENDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

EREĞLİ İLÇESİNDE KÖMÜRÜN BULUNUŞU VE UZUN MEHMET'İ ANMA GÜNÜ NEDENİYLE TÖREN DÜZENLENDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

TTK ARMUTÇUK MÜESSESE MÜDÜRÜ ÖMER DEMİR, KÖMÜRÜN OSMANLI DÖNEMİNDE İTHAL KÖMÜRÜN HAZİNEDEN KARŞILANAMAZ DURUMA GELMESİ SONRASI YAPILAN ARAŞTIRMA İLE BULUNDUĞUNU SÖYLEDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

GMİS GENEL BAŞKANI AHMET DEMİRCİ, ÜLKEMİZİN HER YIL 4-5 MİLYAR DOLARININ İTHAL KÖMÜR NEDENİYLE DIŞARIYA GİTTİĞİNİ SÖYLEDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN UYSAL, UZUN MEHMET'İN HEM BÖLGENİN HEMDE ÜLKENİN ÖNEMLİ BİR DEĞERİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

EREĞLİ KAYMAKAMI NAZIM MADENOĞLU UZUN MEHMET'İ ANMA GÜNÜ NEDENİYLE DÜZENLENE YARIŞMALARDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİNİ VERDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

KARADENİZ BÖLGE KOMUTANI DENİZ KURMAY ALBAY AYKUT MANİOĞLU, UZUN METMET'İ ANMA GÜNÜ NEDENİYLE DÜZENLENE YARIŞMALARDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜL VERDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

EREĞLİ İLÇESİNDE UZUN MEHMET'İ ANMA GÜNÜ NEDENİYLE DÜZENLENEN TÖRENDE İLK VE ORTA DERECELİ OKULLARDA UZUN MEHMET'İ ANMA GÜNÜ NEDENİYLE DÜZENLENEN YARIŞMALARDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN