• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 504
  • Dünkü Görüntülenme: 6188
  • Toplam Görüntülenme: 4411915

Turpcu, ÇED Toplantısında Konuştu

16 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
510 defa okundu.
Turpcu, ÇED Toplantısında Konuştu

Turpcu, ÇED Toplantısında Konuştu

ÇED Toplantısı bölge halkının yoğun protestosu nedeniyle yapılamadı.

Çatalağzı’na yapılması planlanan termik santral ile ilgili ÇED Toplantısı bölge halkının yoğun protestosu nedeniyle yapılamadı. Toplantıya katılmak üzere Çatalağzı’na gelen CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, toplantı öncesinde vatandaşlar tarafından düzenlenen protesto eyleminde konuştu.

Turpcu burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Değerli Arkadaşlarım,
Bilindiği üzere Zonguldak, termik santrallerin yoğun olarak bulunduğu, buna ek olarak da yenilerinin yapılmasının planlandığı bir il durumundadır.
Yani, hükümetin Zonguldak`a biçtiği rolün, Batı Karadeniz`de devam eden “termik santraller zincirinin” merkezi olduğunu görüyoruz.
Kömür havzasının başkenti Zonguldak’ın, ülkemizin enerji üretimi ile ilgili hedeflerinin dışında kalması tabii ki beklenemez. Ancak bu durum, halkımızı ve yaşadıkları çevreyi boğacak düzeyde, bu kadar yoğun ve birbirine çok yakın mesafede termik santraller yapılmasını da haklı çıkarmaz. Muslu-Çatalağzı arasında 3-5 km arayla 3 tane termik santral var. Burada yaşayan insanlarımızın sağlığının dikkate alınmadığını görüyoruz.

Şunu çok net söylüyorum ki Zonguldak artık bu kapasitesini çoktan doldurmuştur. Yaptığımız çalışmalarda dünyada bu kadar dar bir bölgede bu kadar fazla termik santralin yapıldığı bir örneğe rastlayamadık.
Sorun sadece belirli bir bölgede yoğun şekilde termik santral yapılması değilir. Sorun, kömür havzasına ithal kömür getirmek ve hali hazırda mevcut santrallerin insan sağlığına ve doğaya olumsuz etkilerini minimuma indiren modernizasyonları ve filtreleme işlemlerinin yapılmamasıdır. Zonguldak`ın partikül madde kirliliği açısından Türkiye’nin en kirli bölgelerinden birisi olması bununla doğrudan bağlantılıdır.

Bizim termik santrallerle ilgili yaptığımız açıklamalar aynı zamanda iktidarın enerji politikasına dair bir eleştiridir. Bu politikada ülke çıkarı, Zonguldak`ın geleceği, çevre ve insan sağlığına öncelik verilmemiştir. Hâlâ yeni santralların planlanması, bu açıdan her hangi bir kaygı duymadıklarını gösteriyor. Ülkemiz, yerli enerji kaynağı diye yola çıktığı serüvende, dışa bağımlılığı yükselten ve ithal kömüre açılmış bir piyasa haline getirilmiştir. Bu alanda da söylediklerinin tersini yapıyorlar.”

171

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN