• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 812
  • Dünkü Görüntülenme: 1028
  • Toplam Görüntülenme: 4046589

TÜRKİYE’DE BİR İLK; “EĞİTİM İÇİN ENGELİM YOK, OKUL EVİMDE” PROJESİ

5 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
421 defa okundu.
TÜRKİYE’DE BİR İLK; “EĞİTİM İÇİN ENGELİM YOK, OKUL EVİMDE” PROJESİ

DÜZLÜ ZAHİRE YILMAZLAR geniebanner2 caydilbanner

TÜRKİYE’DE BİR İLK; “EĞİTİM İÇİN ENGELİM YOK, OKUL EVİMDE” PROJESİ
Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen proje sayesinde, artık engelli çocuklar eğitimlerini evlerinde alıyor.

Zonguldak Kozlu Kaymakamlığı, Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Eğitim İçin Engelim Yok, Okul Evimde” Projesi ile birlikte engelli çocuklar eğitimlerini evlerinde alıyor.
Henüz 10 öğrencinin faydalanabildiği bu proje kapsamında engelli öğrencilerin evlerinde sınıf ortamının oluşturulması, evdeki sınıf ortamından öğrencinin kayıtlı olduğu sınıf ortamına internet bağlantısı aracılığıyla görüntülü ve sesli şekilde bağlantı, alanında uzman gönüllü eğitimciler aracılığıyla engelli öğrencilerin evlerinde beden eğitimi, müzik eğitimi ve görsel sanatlar eğitimleri gibi birçok kolaylık engelli öğrencilere sağlanıyor.
Engelli öğrencilerin sosyal ve kültürel alanlara erişim olanaklarının geliştirilmesinin amaçlandığı bu proje kapsamında bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Proje tanıtımını yapmak üzere sunum yapan proje yürütücüsü Ergin Atmaca, katılımcılara proje hakkında bilgiler verdi. Atmaca’nın sunumundan sonra projenin tanıtım videosu katılımcılara izletildi. Daha sonra yürüme güçlüğü çeken 4. sınıf öğrencisi Rabia Akyüz ile canlı bağlantı gerçekleştirildi. Sınıf, Rabia Akyüz ve salon arasında gerçekleştirilen 3’lü canlı bağlantı ilk defa denendi ve başarılı sonuçlandı. Tanıtım toplantısı sona erdikten sonra projede emeği geçenlere plaketler ve başarı belgeleri takdim edildi.
Toplantının sonra ermesinin ardından açıklamalarda bulunan proje yürütücüsü ve aynı zamanda Mudurnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ergin Atmaca, “2014 yılı sosyal kalkınma programı çerçevesinde Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün proje yürütücülüğünü yaptığı, Kozlu Kaymakamlığı’nın hem eş finansman hem de proje ortağı olduğu Zonguldak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün de iştirakçi olarak yer aldığı ‘Eğitim İçin Engelim Yok, Okul Evimde’ adlı bir projedir. Bu proje ile birlikte evde eğitim gören ve zorunu okul çağında olan engelli öğrencilerimizin okulla etkileşimini artırmak genel amacımız. Bunun yanında engelli öğrencilerimizin fiziki ortamlarının iyileştirilmesini amaçlamaktayız. Buna örnek olarak engelli öğrencilerin evlerinin bir odasını her türlü donanımıyla yani bilgisayarıyla, televizyonuyla, kamerasıyla, koltuğuyla, yazı tahtasıyla her türlü donanımı sağlayarak velilerinin de izniyle ev ortamını okul ortamına dönüştürdük. Aynı düzeni çocuğun okulda bulunduğu sınıfa da kurduk ve evde eğitim veren öğretmenimiz ile okulda eğitim veren öğretmenimizin ortaklaşa yaptığı bir aylık çalışma planı ile birlikte öğrencilerimize haftanın belirli günlerinde örneğin Çarşamba günü 3. ders saati olan Türkçe dersinde ev ortamından o anda okulda gerçekleştirilen derse katılmasını sağladık. Şu anda Türkiye’de interaktif bağlantı ve engelli öğrencilerimizin sınıf ortamına erişimiyle ilgili olarak yapılan ilk proje herhangi bir örneği yok. Bakanlığımız da bunu örnek, hayata geçirilebilecek bir proje olarak görüyor” dedi.

Anahtar Kelime: , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN