• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 788
  • Dünkü Görüntülenme: 224
  • Toplam Görüntülenme: 4741479

TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANINA 10 AY HAPİS CEZASI

14 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
851 defa okundu.
TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANINA 10 AY HAPİS CEZASI

 
– TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANINA 10 AY HAPİS CEZASI
– DERNEĞİN ZONGULDAK ŞUBESİNİN GENEL KURULUNDA ‘ÖZEL BELGEDE SAHTECİLİK’ SUÇUNDAN YARGILANAN GENEL BAŞKAN ŞÜKRÜ BOYRAZ, DİVAN GÖREVLİSİ SEVGİ KARADAĞ VE GÖREVLİ SEZAİ SIBIÇ HAKKINDA KARAR ÇIKTI
– BİLİRKİŞİ, ZONGULDAK ŞUBESİNİN KONGRESİNİN İPTALİNİ İSTEDİ

Zonguldak’ta 2013 yılında gerçekleştirilen Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Genel Kurulu’nda ‘Özel Belgede Sahtecilik’ suçuyla yargılanan Genel Başkan Şükrü Boyraz hakkında 10 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi’nin 2013 yılında yapılan genel kurulunun hazirun listesinin yeter sayıya ulaşmadığı ve dernek tüzüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle Fehmi Dinç ve Yakup Marangoz tarafından 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 29 Eylül 2013 günü yapılan kongrenin iptal edilmesi için dava açıldı.
Zonguldak Valiliği Dernekler Müdürlüğü’nün yaptığı araştırma üzerine Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin hakkında da dava açması üzerine iki dava birleştirildi.
GENEL BAŞKAN SANIK SIFATIYLA YARGILANDI
Zonguldak Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurulda Divan Başkanlığı yapan Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz ise davada sanık sıfatıyla yargılandı. Boyraz’ın Büyükçekmece 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, genel kurulda divan görevlisi olan sanık Nejla Toker’in İstanbul 74. Asliye Ceza Mahkemesi’nde alınan ifadeleri de dosyaya konuldu.
Genel Kurulun yapıldığı gün divan görevlisi olarak bulunan Sevgi Karadağ ise aleyhine olan hususları kabul etmeyerek beraatini talep etti.
MAHKEME TAKDİR İNDİRİMİ UYGULADI, CEZA 1 YILDAN 10 AYA DÜŞTÜ
Zonguldak Adliyesi 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklar Nejla Toker, Şükrü Boyraz, Sevgi Kot (Karadağ) ve Sezai Sıbıç hakkında ‘Özel Belgede Sahtecilik’ suçundan açılan kamu davasında sanıkların üzerine atılı suçu işledikleri sabit olduğundan suçun işleniş biçimi, suçun işlenmesinde kullanılan araçlar, suçun işlendiği yer ve zaman, suç konusunun önem ve değeri, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı, sanıkların kastı, güttüğü amaç ve saiki nazara göz önünde bulundurularak cezanın alt sınırından ayrılmaya bir neden görülmemekle birlikte TCK’nın 37/1.maddesi delaletiyle 207/1.maddesi gereğince takdiren ayrı ayrı 1’er yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verildi.
TCK’nın 62/1 maddesi gereğince sanıkların duruşmalardaki hal ve tavırları, yargılama sürecinde gösterdikleri olumlu davranışları, sabıkasız oluşları göz önünde bulundurularak haklarında takdiri indirim nedeni uygulanarak cezalarının takdiren 1/6 oranında indirilerek ayrı ayrı 10’ar hapis cezası ile cezalandırılmalarına, sanıklar hakkında verilen mahkumiyet hükmünün sanıkların kişilik özelliği, sabıkasız oluşu, herhangi bir maddi zararın bulunamaması, yeniden suç işlemeyeceği hususunda mahkemece olumlu kanaat oluştuğundan CMK’nın 231/5. Maddesi gereğince hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.
Öte yandan sanıkların 5 yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına, bu süre içerisinde sanıklara herhangi bir yükümlülük yüklenmesine yer olmadığına, denetimli serbestlik süresi içerisinde sanıkların kasti bir suçtan hapis veya adli para cezasına mahkum olmadığı takdirde sanıklar hakkında açılan davanın düşürülmesine karar verildi.
BİLİRKİŞİ KONGRENİN İPTALİNİ İSTEDİ
Türkiye Sakatlar Derneği’nin 2013 yılında yapılan Genel Kurul Hazirun Listesi’ne göre inceleme yapan bilirkişi ise kongrenin iptal edilmesini istedi. Yapılan tespitte Zonguldak Şubesi’nin üye sayısının 806 olduğunu bildiren bilirkişi, “TBMM İç Tüzüğü’nün 146. Maddesinde düzenlemeye göre salt çoğunluk, ‘Bir sayının yandan az olmayan çoğunluğudur.’ Bu anlamda çift sayılarda bir sayının salt çoğunluğunu bulmak için o sayıyı ikiye bölüp sonra bir eklemek doğru bir yöntemdir. Tek sayılarda sait çoğunluğu bulurken sayı evvela ikiye bölünür sonra çıkan buçuklu sayı bir sonraki sayıya tamamlanır. Bu tespite göre Zonguldak Sakatlar Derneği’nin kurulunun 4721 Sayılı Medeni Kanunun dernek genel kurulunun yapılabilmesi ile ilgili 78. Maddesinde belirtilen genel kurulu açabilme şartı yerine getirilmemiş, toplantının ertelenmesi gerekirken genel kurulun toplantı yeter sayısının göz ardı edilmesi, genel kurulun iptal şartını oluşturmaktadır. Bu tespit, bilirkişi olarak benim tespitim olup dava dosyasına sunulan hazirun listesine göre bu sonuca ulaştım. Derneğin 806 üye sayısına göre toplantı yeter sayısının 404 olması gerekirken, katılan üyelerin toplam imza sayısının 404 imzanın altında 398 imza ile açılması medeni yasanın bu maddesine aykırı olduğundan genel kurulun iptal edilmesi kanaatindeyim” dedi.
İptal davası ise hakim değişikliği nedeniyle başka bir tarihe erteledi.

15 - Kopya 12 - Kopya 13 - Kopya 14 - Kopya

TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANINA 10 AY HAPİS CEZASI DERNEĞİN ZONGULDAK ŞUBESİNİN GENEL KURULUNDA ‘ÖZEL BELGEDE SAHTECİLİK’ SUÇUNDAN YARGILANAN GENEL BAŞKAN ŞÜKRÜ BOYRAZ, DİVAN GÖREVLİSİ SEVGİ KARADAĞ VE GÖREVLİ SEZAİ SIBIÇ HAKKINDA KARAR ÇIKTI BİLİRKİŞİ, ZONGULDAK ŞUBESİNİN KONGRESİNİN İPTALİNİ İSTEDİ TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANINA 10 AY HAPİS CEZASI DERNEĞİN ZONGULDAK ŞUBESİNİN GENEL KURULUNDA ‘ÖZEL BELGEDE SAHTECİLİK’ SUÇUNDAN YARGILANAN GENEL BAŞKAN ŞÜKRÜ BOYRAZ, DİVAN GÖREVLİSİ SEVGİ KARADAĞ VE GÖREVLİ SEZAİ SIBIÇ HAKKINDA KARAR ÇIKTI BİLİRKİŞİ, ZONGULDAK ŞUBESİNİN KONGRESİNİN İPTALİNİ İSTEDİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN