• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 4650
  • Dünkü Görüntülenme: 438
  • Toplam Görüntülenme: 4417003

TUNÇ, AŞURE ETKİNLİĞİNDE KONUŞTU

12 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
582 defa okundu.
TUNÇ, AŞURE ETKİNLİĞİNDE KONUŞTU

TUNÇ, AŞURE ETKİNLİĞİNDE KONUŞTU

Diyanet-Sen Çaycuma ilçe başkanı Kenan Tunç stres, depresyon ve intiharlar üzerine yaptığı konuşmalarla büyük ilgi görüyor.
Çaycuma Çayır köyü Merkez Camii’nde aşure programı yapıldı. Öğle namazından sonra başlayan programda Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okundu. Okunan ilahilerin ardından bir konuşma yapan Diyanet-Sen Çaycuma ilçe Başkanı Kenan Tunç, aşurenin anlam ve önemine değinerek aşureye giden yolun sıkıntılara sabırdan geçtiğini, hak ve adalet uğruna çekilen sıkıntıların ardından mutlaka güzel günlerin geleceğini vurguladı.
Tunç, günümüzde stres, depresyon ve intihar olaylarındaki artışların üzücü verici olduğunu, bunlara karşı herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Tunç, konuşmasında 2014 yılında sadece Zonguldak’ta 28 kişinin intihar ederek kendisini öldürdüğünü belirterek bu konuda bireysel olarak yapılması gerekenleri de açıkladı.
Tunç intihar ile yaptığı açıklamada “ Malesef son yıllarda çok acı intihar olaylara şahit oluyoruz. Bir karıncayı dahi ezmekten imtina eden bir milletin evlatları ne yazık ki kendini öldürmeye başladı. Sadece 2014 yılında ilimizden tam 28 kişi, ardında gözü yaşlı insanlar bırakarak kendi canlarına kıydı. Bu yıl da durum maalesef oldukça vahim. Buradan açıkça söylüyorum ki intiharların en önemli sebebi kalbe hayat veren huzur kablolarındaki kopukluktur. Bu kablolar onarılmadıkça bu acı tablolar asla değişmeyecektir. İşte bu kabloların en önemli tamir merkezleri içinde bulunduğumuz bu güzel mekanlar, yani Allah’ın evi olan camiler, Kur’an Kursları ve zikr meclisleridir. Bu merkezlerin kalbe pompaladığı enerji ise Zikrullah’tır. Zikirsiz bir kalp stres ve bunalım yuvasıdır. Çünkü yüce Rabbimiz Ra’d Suresi 28.Ayet-i Kerimede “Bilesiniz ki kalpler Ancak Allah’ı zikretmekle (anmakla) huzur bulur” buyurmuştur. İşte huzur ve mutluluğun parolası zikirdir. Zikir ise daima Allah’ı hatırda tutmak, başa gelen her şeyin Allah’tan geldiğine inanmak ve yardımı ondan isteyip ona inanmak ona güvenmektir. Zikir, aynı zamanda Kur’an okumak, Namaz kılmak ve Allah yolunda güzel faaliyetlerle meşgul olmaktır. İnsanı hayata bağlayan, huzura erdiren en önemli sigorta zikirdir. Zikir olmadıkça kalbe huzur elektriklerinin girmesi mümkün değildir. Elektrik olmayan kalp ise karanlıklara mahkumdur. Allah kalplerimizi ve gönüllerimizi kendi zikrinden mahrum bırakmasın. Kalplerimize huzur ve mutluluk versin”dedi.
Tunç, konuşmasının son bölümünde stresi yenmek ve yakalanmamak için herkesi kötü düşünce saplantılarından vazgeçmeye çağırdı. Kenan Tunç, “İnsan devamlı kötü şeyleri düşününce o kötü şeyler onu bunalımlara ve Allah korusun intiharlara kadar sürükler. Bu nedenle asla boş kalmamak ve İnşirah Suresi’nde de belirtildiği gibi bir iş bitince diğerine koyulmak lazımdır” dedi.
Çayır köyü Din Görevlisi Hüdaverdi Ay, din görevlileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı program verilen aşure ikramı ile sona erdi.

171

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN