• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 86
  • Dünkü Görüntülenme: 298
  • Toplam Görüntülenme: 4745985

TTK KOZLU MÜESSESE MÜDÜRLÜĞÜNDE BİR KARTİYEDE ÜRETİM DURDURULDU

6 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
471 defa okundu.
TTK KOZLU MÜESSESE MÜDÜRLÜĞÜNDE BİR KARTİYEDE ÜRETİM DURDURULDU

geniebanner2 caydilbanner YILMAZLAR DÜZLÜ ZAHİRE

TTK KOZLU MÜESSESE MÜDÜRLÜĞÜNDE BİR KARTİYEDE ÜRETİM DURDURULDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde TTK Kozlu Müessesesi müdürlüğünde 3. Kartiyede yönetmeliklere aykırı buldukları ‘Karatumba’ ve ‘Kılçık’ yöntemiyle yapılan üretimi durdurdu.

Soma ve Ermenek’te meydana gelen maden kazalarının ardından geçen Kasım ayında 18 kişilik ekil ile birlikte Zonguldak’a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri TTK ve özel maden işletmelerine yönelik denetimlerini sürdürürken yapılan denetimlerde şu ana kadar iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uymayan 31 özel maden ocağında üretim durduruldu. Zonguldak’ta çeşitli ocaklarda denetimlerini sürdüren müfettişler, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki bir kartiyede, yönetmeliklere aykırı buldukları ‘Karatumba’ ve ‘Kılçık’ yöntemiyle yapılan üretimi durdurdu. Denetimleri gerçekleştiren müfettişler, TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü Maden Ocağındaki 3 Kartiye de “Karatumba” ve “Kılçık” yöntemiyle yapılan üretimi yönetmeliklere aykırı olduğu için üretim durduruldu.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu, bu yöntemin havzada yaklaşık 100 yıldır kullanıldığını ifade ederek “Maden işleri ile ilgili bir yönetmeliğin havalandırma ile ilgili bir maddesine bağlı kalarak geçen sene Karadon’da yüksek basınçlı sistemle beraber kazıyı durdular. O sistem 1992 yılında başlamıştı. PPP projesiydi, projenin başında BEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Ali Akçin vardı. O sisteminde geçen sene bu gerekçeye bağlı olarak Karadon’da yüksek basınçlı sistemle beraber kazıyı durdular. Konu şuan mahkemelik. Bu sistem şuan Macaristan’da ve dünyanın birçok ülkesinde uygulanıyor. Geçen sene o sistemi kaldırdılar. Bizim aynı ona benzer ‘Karatumba’ ve ‘Kılçık’ sistemi var. Bu yöntem bizim havzada yüz yıllık yöntem bunu sadece dik damarlarda uygulayabiliyoruz. Dik damarlarda başka uygulanabilecek bir sistem yok. Bizim şuan da 150 milyon tonluk rezervimizin 75 milyonu bu yöntemle üretilebilecek olan rezerv. Şuanda üretim alanında sadece üretim yerine müdahale edildi. Aynı yerde ki hazırlıklarımız devam ediyor. Başka bir ilave tedbirlerle beraber çalışma bakanlığı bölge müdürü ile yazışmaları yapıp iki ay sonra üretime açmayı düşünüyoruz. O konuda çalışmalarımızı hızlandırdık” dedi.

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN