• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 224
  • Dünkü Görüntülenme: 594
  • Toplam Görüntülenme: 4392717

TGF GENEL BAŞKANI, BASIN YAYIN VE ENFORMASYON GENEL MÜDÜRÜ’NÜ İSTİFAYA ÇAĞIRDI

24 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
635 defa okundu.
TGF GENEL BAŞKANI, BASIN YAYIN VE ENFORMASYON GENEL MÜDÜRÜ’NÜ İSTİFAYA ÇAĞIRDI

TGF GENEL BAŞKANI, BASIN YAYIN VE ENFORMASYON GENEL MÜDÜRÜ’NÜ İSTİFAYA ÇAĞIRDI

– TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU GENEL BAŞKANI YILMAZ KARACA:
– “BİR AN ÖNCE BASIN YAYIN ENFORMASYON GENEL MÜDÜRÜ İSTİFA ETMELİDİR”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü’nü istifaya çağırdı.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ile Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, Zonguldak’a geldi. Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık ve yönetim kurulu tarafından karşılanan heyet, açıklamalarda bulundu.
Genel kurul sonrasında çalışmalara başladıklarını ifade eden TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Anadolu basınının sorunlarının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Milletvekili adaylığı bulunan gazetecilerin basın sektörü açısından önemli bir avantaj olduğunu belirten Yılmaz Karaca, “Yeni bir genel kurul geçirdik. Bu genel kuruldan sonra hem bölgeleri gezmek hem bölgedeki meslektaşlarımızın sorunlarını tespit etmek üzere Batı Karadeniz Bölgesi’nde gezmeye başladık. Türkiye’de Anadolu basınının sorunları her geçen gün artıyor. Bugün sadece çalışanların sorunlarının dışında gazetelerin, televizyonların ve radyoların sorunları gerçekten çok iç açıcı değil. Bunları tespit ederek 1 Kasım’dan sonra oluşacak yeni hükümete sorunlarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu dönem içerisinde esasında Anadolu Basını için yeni bir şans olduğuna inandığımız 15 civarında meslektaşımızın meclise gidecek olması bizim için bir avantajdır. Bu avantajımızı en iyi şekilde kullanacağımıza inanıyoruz” dedi.

“ANADOLU BASINI ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMEKTEDİR”
Basın kartı sorununun ‘facia’ olduğunu söyleyen TGF Genel Başkanı, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün adeta kapatıldığını öne sürdü. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü’nü istifaya çağıran Yılmaz Karaca, şöyle devam etti:
“Bildiğiniz gibi her zaman Anadolu basını üvey evlat muamelesi görmektedir. Gezmiş olduğumuz illerde en büyük sorunlardan bir tanesi genç meslektaşlarımızın basın kartı sorunudur. Bu basın kartı sorunu bir faciadır. Çünkü basın kartı veren kurul durumuna geçen Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü adeta kapatılmıştır. Bir buçuk yıldır hiçbir arkadaşımızın basın kartı verilmemektedir. Ayrıca şu anda iki bin civarında arkadaşımız beklemekte, kart değişikliği yapmak isteyen arkadaşlarımızın kartları dahi verilmemektedir. Ben Zonguldak’tan çağırıyorum. Bir an önce Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü istifa etmelidir. Bir buçuk yıldır hiçbir arkadaşımızın hiçbir Anadolu şehrinin sorunlarına değinilmemiş, sadece makamında oturan bir genel müdür konumuna gelen genel müdür gerçekten bu görevi başaramadığı için istifa etmelidir. Biz Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak her zaman Anadolu basınının sorunlarının çözümü yönünden büyük çabalar harcamaktayız. Ne var ki Anadolu basını hiçbir zaman kale alınmamaktadır. Anadolu basınının olmadığı bir yerde kesinlikle Türk basınının bir yere varamayacağını herkes bilmelidir. Biz Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak gazetecilerin özgürlük konusundaki sıkıntılarını da her ortamda gündeme getiriyoruz. Bu olay bir an önce sona ermeli ve gazeteciler özgür olmalıdır.”

“ŞİDDETE HAYIR PANELLERİ YAPIYORUZ”
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Başkanı İbrahim Erdoğan ise sporda şiddet konusunda çeşitli paneller yaptıklarını ifade etti. Akreditasyon konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, şunları dedi:
“Mesleğimizin her alanında yaşanan sıkıntılar spor gazeteciliğini de çok etkiliyor. Zaten Anadolu’da özellikle görev yapan spor gazetecisi arkadaşlarımız mesleğin asıl yükünü çeken meslektaşlarımızdır. Zira Anadolu basınının gerçeği ortadadır. Spor gazeteciliği yapan arkadaşlarımızın hemen hemen tamamı her dalda faaliyet gösteren, her habere koşan arkadaşlarımızdır. Bu konuda elbette özlük hakların sahip olunmamasıyla ilgili sıkıntılarımız var ama ülkemizin de genel anlamda spordan kaynaklı sorunları var. Sporda şiddet konusu var. Toplumsal şiddetin bir parçasıdır. Şiddetin hemen hemen her alanda yaşandığını biliyoruz. Sporda şiddete hayır panelleri yapıyoruz. Sporda şiddet konusunun sadece sporda şiddet yasasıyla çözülemeyeceğini ve bunun dışında çok önemli eğitim çalışmaları yapılması gerektiğini dile getiriyoruz. Akreditasyon konusu Türkiye’de çok sıkıntılı ve bugüne kadar da çözülememiş bir konudur. ASGD’nin açtığı davalarda bu konu çok netleşti. Ben meslektaşlarımızın son yapılan müsabaka yerlerine giriş yönetmeliğindeki altıncı maddenin iyi bilinmesini istiyorum. Ve oradaki haklarına sahip çıkmaları gerektiğini düşünüyorum. Danıştay 10. Dairesi’nin aldığı karar nedeniyle yönetmeliğe de işlendi. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nün yönetmeliğinde gazetecilerin sahalara, statlara, basın tribünlerine girmeleriyle ilgili yönetmelikte son durum şudur: ‘Bu yönetmeliğin 6. Maddesi der ki, Gazetecilerin, spor sahalarına, statlara, basın tribünlerine girişleriyle ilgili düzenlemede yetkili Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı Spor İl Müdürlükleridir.’ Dolayısıyla akreditasyon konusunda resmi yetkili ne bir başka dernektir, ne de Türkiye Futbol Federasyonudur. Meslektaşlarımızın akreditasyonla ilgili taleplerini Gençlik Spor İl Müdürlüklerine yönetmelerini ve oradan bu görevin yönetmelik gereği yerine getirilmesini isteme hakkı vardır. Bu kazanılmış hakkın Zonguldak’ta da takipçisi olunmasını istirham ediyoruz.”
Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık da “Başkanlarımız Zonguldak ve bölge illerinde ziyaretlerde bulundular. Çalışmalar yapıyorlar. Hafta sonu da ilimizdeler. Kendilerine ilimize hoşgeldiniz diyorum, iyi çalışmalar diliyorum” dedi.

YILMAZLAR EKMEK REKLAMI

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN