• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 250
  • Dünkü Görüntülenme: 510
  • Toplam Görüntülenme: 4710857

TARIK ARSLAN,”YENİ SOMALARA DAVETİYE ÇIKARILIYOR”

13 Mayıs 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
626 defa okundu.
TARIK ARSLAN,”YENİ SOMALARA DAVETİYE ÇIKARILIYOR”

YENİ SOMALARA DAVETİYE ÇIKARILIYOR

 

Çaycuma Türk Eğitim-Sen İlçe Başkanı Tarık ARSLAN,  Soma faciasının 1. Yıldönümü nedeniyle bir basın açıklamasını yaptı. Yetkilileri görevini eksiksiz yapmaya davet eden ARSLAN, şunları söyledi:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük faciasının üzerinden bir yıl geçti. Acılarımız ilk günkü gibi taze ancak, aradan geçen bir yıla rağmen yargılama sürecinde yaşanan fiyasko acılarımızı bir kat daha artırıyor.

Yargı sürecinde hiçbir kamu görevlisi ile ilgili yasal işlem yapılmaması; siyaset, bürokrat, iş adamı üçgeninde yaşanan yozlaşmayı bir kez daha gözler önüne sermiştir. Denetleme yapmayan müfettiş, denetleme yaptırmayan amir, bütün bu aksaklıklara göz yuman kurum yöneticilerinin 301 insanımızın hayatını kaybetmesinde hiçbir rolü olmadığı iddiası kamu vicdanını derinden yaralamıştır.

Geçen bir yılın ardından Soma ile ilgili olarak; görevi can kayıplarının sayısını bildirmekle sınırlı olduğunu sanan bakan; yumruklanan,  tekmelenen vatandaş, verilen sözlerin tutulmayıp perişan halde bırakılan aileler, gözü yaşlı anneler, babalar, çocuklar… ve “ölüm bu işin fıtratında var” diyen dönemin başbakanı akıllarımızda kaldı. Ancak, faciaya yol açan sebeplerin hiçbiri üzerinde ciddiyetle durulmadı. Taşeronlaşma, tüm hızıyla sürüyor. İş güvenliği tedbirleri kamu spotlarından öteye gidemiyor. Bilirkişi raporuna rağmen, denetleme yapmayan kamu görevlileri adeta ödüllendiriliyor. Yani olan orada yitip giden canlarımıza oluyor, sistem aynı şekilde işlemeye devam ediyor.

Bu gerçeklerin konuşulmasına, basının Soma’dan yayın yapmasına dahi izin verilmiyor. Kısacası, feryatları dindirmek, kazaları önlemek yerine, acı çekenlerin sesleri kısılıyor, vatandaşın gözüne perde çekilmeye çalışılıyor.

Tarihimizin en acı faciasına bile yaklaşım bu şekilde olduktan sonra, önümüzde başka Somaların olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Türkiye Kamu-Sen olarak, Soma’da kaybettiğimiz işçilerimizin acısını ilk günkü hassasiyetimizle yaşamaya devam ediyoruz. Hamaset yaparak değil, sendikacılık yaparak yeni Somalar yaşanmasın diye mücadele ederek vatandaşlarımızın acısını dindirmeye çalışıyoruz. Bu vesile ile Soma’da kaybettiğimiz işçilerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz.

Allah yüce milletimizi Soma ve benzeri felaketleri yaşamaktan korusun.”

13 - Kopya

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN