• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 330
  • Dünkü Görüntülenme: 1574
  • Toplam Görüntülenme: 3523365

Tarihi iskele yıllar geçtikçe çökmeye başladı!

21 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
744
Tarihi iskele yıllar geçtikçe çökmeye başladı!

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde bulunan bir Cumhuriyet mirası olarak kalıcı eser bırakan Tarihi Filyos iskelesi yıllar geçtikçe çökmeye başladı.

Filyos’ta birincisi 1927’de, ikincisi de 1950’lerin başında yapılan tarihi iskeleler yok ediliyor. Kaderine terk edilen iskeleler etrafa tehlike saçıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisinde 13 Aralık 1925’te, Ankara ile Ereğli arasında, demiryolu hattı kurulması için bir kanun çıkarıldı. Zonguldak’ta çıkan kömürü İç Anadolu’ya taşımayı amaçlayan hat, Ankara – Sivas demiryolu üzerindeki Irmak istasyonundan başlayarak Ereğli’ye ulaşacaktı. Irmak- Filyos ve Filyos-Ereğli olmak üzere, iki kısım halinde projelendirilen demiryolu için 7 Şubat 1927’de açılan ihaleyi, bir İsveç-Danimarka konsorsiyumu olan Mohapp şirketi kazandı. Genç cumhuriyetin en heyecan verici projelerinden biri olan hattın yapımına, 10 Mayıs 1927’de, Filyos’a iskele kurulmasıyla başlandı.

1950’li yılların başında yapılan ikinci iskele, bakımı yapılıp başta turizm, eğlence balıkçılık olmak üzere pek çok amaçla kullanılabilecekken resmen çürütülüyor. Büyük bir kamu zararının oluşumuna da yol açan bu duruma hiç kimse müdahale etmiyor. Zonguldak Valiliği ile Filyos Belediyesi’nin bu konuya derhal bir adım atması bekleniyor. (Haber Merkezi)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN