• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 504
  • Dünkü Görüntülenme: 6188
  • Toplam Görüntülenme: 4411939

Şube Müdürlüğü Atamaları İvedilikle İptal Edilmelidir

16 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
443 defa okundu.
Şube Müdürlüğü Atamaları İvedilikle İptal Edilmelidir

Türk Eğitim-Sen Çaycuma İlçe Temsilciliğinden Açıklama;

Türk Eğitim-Sen Çaycuma İlçe Temsilciliği; Milli Eğitim Bakanlığına Sadece Sözlü Sınava Dayalı Olarak Yapılan 1709 Şube Müdürlüğü Atamasının İptali İle İlgili basın açıklamasında bulundu.

Temsilciliğin açıklamasında; ‘’Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nın en tartışmalı uygulamalarından birisi sadece sözlü sınava dayalı olarak 1709 şube müdürlüğü ataması yapması ve bu atamaları yargı kararlarına rağmen iptal etmemesidir. Zira sendikamız da kadrolaşmaya yol açan, objektiflikten uzak sadece sözlü sınava dayalı olarak yapılan şube müdürlüğü atamalarını yargıya taşımış, hem konuyla ilgili yönetmeliğin yürütmesini durdurmuş, hem de tüm atamaların iptali için ayrı bir dava açmıştı.

Tüm atamaların iptali için açtığımız davada yargı süreci hala devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı 1709 şube müdürlüğü atamasını yargı kararlarına rağmen iptal etmezken, yargıdan nihai karar dün çıkmıştır. Buna göre Danıştay, sözlü sınava dayalı olarak yapılan 1709 şube müdürlüğü atamasını iptal eden Ankara 7. İdare Mahkemesi kararını onamıştır. Peki bu ne anlama gelmektedir? Bu, Milli Eğitim Bakanlığı’na sadece sözlü sınavla atama yapamayacağını, yazılı sınavı değerlendirme dışı bırakamayacağını çok açık bir şekilde bildirmektedir.

Görüldüğü üzere MEB yargı kararları karşısında şube müdürlüğü konusunda duvara dayanmıştır. Bakanlık daha önceleri de yargı kararlarını uygulamaktan kaçınmış, bu atamaları iptal etmemişti. Ancak MEB’in artık kaçacak yeri kalmamıştır. Hukukun ayaklar altına alınmaması, Bakanlığın hem kendisini hem de şube müdürlerini bu utançtan kurtarması artık bir zorunluluktur. Bu aleni hukuksuzluk nereye kadar gidecektir? MEB artık kendine gelmeli ve atama bekleyen şube müdürlerini daha fazla mağdur etmemelidir.

ÖNCELİKLE SADECE SÖZLÜ SINAVA DAYALI OLARAK YAPILAN 1709 ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ATAMASI İVEDİLİKLE İPTAL EDİLMELİ VE ATAMALAR YENİDEN YAPILMALIDIR.

MEB yetkilileri bilmelidir ki; yargı kararlarının uygulanmaması hukuk tanımazlıkla eşdeğerdir. Yargı kararları doğrultusunda hak eden insanların ataması bir an önce yapılmalı, MEB bu tartışmalara hukuk kararları çerçevesinde noktayı koymalıdır. Şu da bilinmelidir ki; yargı kararlarının uygulanmaması eğitim çalışanları nezdinde Milli Eğitim Bakanlığı’nı hep tartışmalı bir bakanlık yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bu kararların mutlaka uygulanmasını sağlamalıdır.’’

12273050_10153216627587304_339136525_n

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN