• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 450
  • Dünkü Görüntülenme: 3736
  • Toplam Görüntülenme: 4043767

Soylu Karabük Üniversitesinin akademik yıl açılışına geldi

9 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2978 defa okundu.
Soylu Karabük Üniversitesinin akademik yıl açılışına geldi

Karabük Üniversitesi (KBÜ) 2019 – 2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımı ile yapıldı.

15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gerçekleşen törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Mehmet Ali Şahin, Vali Fuat Gürel, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, KARDEMİR A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, Karabük Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, KARDEMİR Yönetim Kurulu Üyesi Osman Kahveci, Karabük Eski Milletvekili Mustafa Eren, protokol üyeleri, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, il müdürleri, dekanlar, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış programında ilk olarak üniversitenin tanıtım filmi sunuldu. Akademik yıl açılışına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu temsili olarak verdiği ilk derste Türkiye’nin 21. Yüzyıl Hedefleri “Fırsatlar-Tehditler” adlı konuşma gerçekleştirdi.

“12 yıldır Karabük Üniversitesinin geldiği nokta, Türkiye’nin yakaladığı öz güvenin en önemli özetlerinden birisi”

Bakan Soylu, Karabük Üniversitesinin 12 yılda geldiği noktanın Türkiye’nin yakaladığı öz güvenin en önemli özetlerinden birisi olduğunu belirterek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Gerek helikopterden gördüğümüzde gerek aşağıya indiğimizde gördüğümüzdeki tabloda resim bizi güçlü bir Türkiye geleceğine güçlü adımlarla ilerlettiğine şehadet olarak ortada durmaktadır. Onun için bu önemli bir rakamdır, 50 bin öğrenci rakamı. Sadece nicelikte değil nitelik konusunda da yoğunlaşma açısından önemli bir rakamdır. Yaklaşık 7 bin 500 misafir öğrencinin Karabük’te, Safranbolu’da birlikte bulunmasından elde edilen sinerji de önemli bir rakamdır. Bir tek kişinin getirilmesinin ne kadar zor olduğunun ve bu konuda bu tip meselelerle uğraşan bir arkadaşınız olarak hakikaten 7 bin 500 rakamının çok önemli bir rakam olduğu da burada ifade etmek istiyorum. Sadece burada eğitim öğretim vermiyorsunuz. Sadece burada eğitim ve öğretim yılının sonunda bir diplomada tahsis etmiyorsunuz. Başka bir şey yapıyoruz. Belki dünyanın bugün çok büyük ihtiyaç duyduğu değerleri burada yeniden hep birlikte inşa ediyoruz. Yani Karabük Üniversitesinin elde ettiği bu misyonu takdirle, büyük bir minnet duygusuyla burada huzurunuzda tekrar ifade etmek istiyor ve hepinizi tebrik ediyorum.”

“Dünyanın en çok yardım yapan ülkesiyiz”

Bakan Soylu konuşmasında, dünyanın en çok yardım yapan ülkesinin Türkiye olduğunun altını çizerek, “Dünyanın en çok sığınmacı barındıran ülkesiyiz. Terörü desteklemedik. Terör örgütlerine silah ve para vermedik. Laboratuvarlarımızda sentetik uyuşturucu üretmiyoruz. Üretipte başka ülkelere de göndermiyoruz. Bilakis dünyada hem terörle hem uyuşturucuyla en ciddi mücadele veren bir ülkeyiz. Afrika’da, Somali’de, Myanmar’da,  bu ülkenin açtığı su kuyuları, bu ülke insanının emekleriyle ve alın teriyle açılan Sahra hastaneleri var. Sudan’da yetim evlerimiz var. Yemen’de yetim evlerimiz var. Sahra hastanelerimiz var. Yüzlerine gülümseme olduğumuz, sofrasına ekmek, sofrasına umut, sofrasına su olduğumuz binlerce insanlar var. ” diye konuştu.

Kaçak göçmenlerle ilgili veriler paylaşan Soylu, ” 2016 yılında toplam 175 bin kaçak göçmen yakaladık Türkiye içerisinde. 2017 yılında 176 bin kaçak göçmen yakaladık. 2018 yılında yaklaşık 268 bin kaçak göçmen yakaladık. 2019 yılında şu andaki rakam 320 bin. Bu yıl 400 binle bitireceğiz. Bunun sorumlusu biz değiliz. Bunun sorumlusu maalesef dünyayı yönsüzlüğe mahkum eden ve kendileri de yönsüzlük içinde bulunduğu batı ülkeleridir. Bunun sorumlusu biz değiliz.” dedi.

“PKK terörü, Türkiye’nin önemli gücü olan Anadolu kardeşliğini bozmaya çalışmaktadır “

Türkiye’nin 40 yıldır PKK terör örgütüyle mücadele ettiğini belirterek, “Ben Kato Dağı’nı defalarca gördüm. Türkiye’de hayvancılığın en iyi yapılacağı yerlerden bir tanesidir. Tam 20 yıldır sadece terör nedeniyle giremediğimiz yerlerde geçen gün Enerji bakanımız videosunu gösterdi. Şarıl şarıl petrol akıyor. Enerji kaynaklarımız, madenlerimiz bizi onlardan uzaklaştırdılar. En önemlisi ülkemizin insanını bölmeye parçalamaya birbirinden ayırmaya çalıştılar. Gelişmiş batı diye tarif ettiğimiz ülkeler 40 yıldır PKK’ya aklınıza gelebilecek her türlü desteği verdiler. Para verdiler, silah eğitimi verdiler, uluslararası koruma verdiler, moral verdiler. Son 5 yıl DAEŞ ile mücadele bahanesiyle bu örgüte açıktan destek verdiler. PKK terör örgütünün Türkiye’ye parasal olarak maliyeti ile yaklaşık 350 milyar dolar ile 1,2 trilyon dolar arasında çeşitli hesaplamalar ve analizler var. Bir başka uluslararası çalışmada terörizmin gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme oranının yüzde 1,4 azaldığı yönünde ciddi bir sonuca ulaşmıştır. Tabi bu işin içinde sosyal maliyetlerde var. PKK terörü, Türkiye’nin önemli bir gücü olan Anadolu kardeşliğini bozmaya çalışmaktadır. “

Bakan Soylu konuşmasının sonunda yaşadığımız coğrafyanın tehditler ve fırsatlar coğrafyası olduğunu belirterek, “Bugün tehdit yoğun bir dönemdeyiz bu doğrudur. Ancak bu tehdit yoğun dönemin son demlerindeyiz ve bunun arkası fırsatlarımızın sefasını süreceğimiz bir dönemdir. Hiç endişe etmeyin. Bugün yaşadığımız göç hadisesi dahil bugün katladığımız pek çok maliyet yarınlarımız için bize çok fırsatlar, farklı fırsatlar ortaya koyacaktır. Bizim temel hedefimiz ve arzumuz buradaki devletlerin istikrarıdır. İllegal tüm yapılar sahadan silindikten sonra burada ekonomi, burada ticaret, tarım ve diğer faaliyetler normal seyrine döndükten sonra inanıyorum ki Türkiye’nin büyümesi ve kalkınması elbette ki çok farklı olacaktır.” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Safranbolu’nun yer aldığı tablo hediye etti. Açılış konuşmalarının ardından akademisyenlere Bilim Ödülleri ve Onur Ödülleri takdim edildi. (Haber Merkezi)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN