• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 224
  • Dünkü Görüntülenme: 556
  • Toplam Görüntülenme: 4714605

Römork içinde kaçak trafo

16 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
685 defa okundu.
Römork içinde kaçak trafo

Diyarbakır’da düzenlenen operasyonda, bir römorka yüklenmiş şekilde 50 KW gücünde kaçak trafo ele geçirildi.

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Dicle EDAŞ) ekipleri, kayıt dışı kullanım ile mücadele çalışmaları sırasında Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde, mısır tarlası içinde gizlenmiş traktör römorkuna yüklenmiş vaziyette kaçak mobil elektrik trafosu ele geçirdi. Trafoya savcılık kararıyla el konuldu.

  Kayıt dışı elektrik kullanımının tavan yaptığı tarımsal sulama sezonunun başlaması ile birlikte Dicle EDAŞ, bunun önüne geçebilmek için denetimlerini sıklaştırdı. Oluşturulan tam donanımlı kaçak denetim ekipleri, teknolojinin sağladığı imkanlardan da yararlanarak Bismil ilçesine bağlı Bayındır köyünde bir mısır tarlasında kaçak elektrik ile sulama yapıldığını belirledi. Buradaki incelemelerini derinleştiren ekipler, mısır tarlasının içerisinde gizlenmiş bir traktör römorkuna yüklenmiş vaziyette, 50 kVA gücünde kaçak bir elektrik trafosu buldu. Tarlanın üzerinden geçen yüksek gerilim hattına ‘kanca atmak’ suretiyle bağlanan ve küçük bir köyün elektrik gereksinimini karşılayabilecek trafo ile 40 dönümlük tarlanın sulandığı belirlendi. Bunun üzerine, devreye şirket avukatları girdi.

 SAVCILIKTAN EL KOYMA KARARI

  Avukatların başvurusu üzerine Bismil Cumhuriyet Savcılığı, kaçak mobil trafo için el koyma kararı çıkardı. Karar üzerine Dicle EDAŞ ekipleri, jandarma nezaretinde trafonun bulunduğu tarlaya gitti. Çevresi tellerle çevrilen traktör römorkuna konulan, dışarından bakılınca görünmesin diye mısırların arasına yerleştirilen kaçak trafonun ayırıcı ve sigorta tertibatının ise güvenlik açısından son derece riskli olmasına rağmen devre dışı bırakıldığı belirlendi. Trafonun üzerine asılan ‘Dikkat, Ölüm Tehlikesi’ yazılı tabela ise dikkat çekti.

  Güvenlik kurallarının hiçe sayıldığı trafonun önce elektrik bağlantısı kesildi, daha sonra da Dicle EDAŞ ekipleri tarafından yerinden söküldü. Daha sonra da jandarma ekipleri tarafından trafoya el konuldu.

  TARLA SAHİBİ EKİPLERİ TEHDİT ETTİ

  Jandarma ve Dicle EDAŞ ekiplerinin kaçak mobil trafosunu bularak, el koymak için tarlasına geldiğini haber alan tarla sahibi, bunu engellemek için çabaladı. Sonuç alamayacağını fark eden tarla sahibi, bu kez ekipleri tehdit etmeye başladı. Jandarma ekipleri, tarla sahibini sakinleştirdikten sonra Dicle EDAŞ ekipleri, kaçak mobil trafoyu sökerek bölgeden ayrıldı. Trafo sahibi hakkında yasal işlem yapılacağı, ayrıca kullandığı elektrik bedelinin geriye dönük hesaplanarak tahsil edileceği bildirildi.

  Dicle EDAŞ kaçak denetim ekipleri, daha önce de Şanlıurfa ve Batman’da yine traktör römorkuna yüklenmiş olarak kullanılan 2 adet kaçak mobil trafo ele geçirmişlerdi.

DİCLE EDAŞ’TAN ÇİFTÇİYE ÇAĞRI

Hem can, hem de mal güvenliği açısından son derece tehlikeli olan kaçak trafo kullanımına son verilmesini isteyen Dicle EDAŞ yetkilileri ise çiftçilerin kayıt dışı elektrik kullanmak yerine, tarımsal sulamada kullandıkları elektrik bedeline yüzde 75’e varan oranda indirim sağlayan kampanyadan yararlanmaları çağrısında bulundu. Dicle EDAŞ’ın, çiftçinin girdi maliyetini azaltabilmek ve onlara ekonomik anlamda destek sağlamak amacıyla 26 Mayıs’ta hayata geçirdiği Tarımsal Sulama Kampanyası’nın 30 Haziran tarihine kadar devam edeceği belirtildi.

15 - Kopya

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN