• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 30
  • Dünkü Görüntülenme: 224
  • Toplam Görüntülenme: 4740721

OTOPARK TARTIŞMASI MECLİSİ GERDİ

2 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
518 defa okundu.
OTOPARK TARTIŞMASI MECLİSİ GERDİ

OTOPARK TARTIŞMASI MECLİSİ GERDİ

– TERÖR SALDIRILARINI HATIRLATIP, OTOPARKIN İŞLETMECİLİĞİNİN ADLİYEYE DEVREDİLMESİNİ OYLADILAR

Zonguldak’ta adliye önündeki otoparkın, ekonomik katkı sağlamadığı, risk ve tehlike oluşturduğu; gerektiğinde işletmeciliğinin adliyeye devredilmesi konusu belediye meclisinde gerginliğe neden oldu.
Zonguldak Belediyesi, adliye binasının bulunduğu alandaki açık otoparkın 2013 yılında faaliyetine son verdi. Ancak Zonguldak Adliyesi’nin ek binasının da tamamlanması ile birlikte yeniden otopark olarak işletilmek istenen alan Zonguldak Belediye Meclisi’nin gündemine girdi.
Adliye binasının da bulunduğu alanın ücretli otopark olarak faaliyet göstermesi, ücretinin belirlenmesi, gerektiğinde otopark işletmeciliğinin Zonguldak Adliyesi’ne devredilmesi, devir durumunda ise bedelin, sürenin ve şartların tespiti için belediye başkanına yetki verilmesi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu okunduğu sırada tartışmalar yaşandı.
152 araç kapasiteli alandaki otoparkın iki saatlik ücretinin 2.5 TL olarak belirlendiği ancak önceki yıllardaki faaliyetinde ekonomik olarak belediyeye katkı vermediği öne sürüldü. Yapılan talebin incelenmesi üzerine de otoparkın işletmeciliğinin M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne verilmesi görüşüldü.

“BELEDİYE ACZİYETTEN KURTULMALI”
Otoparkın işletmeciliğinin devredilmesi için Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e yetki verilmesinin görüşüldüğü sırada AK Partili Meclis üyeleri tepki gösterdiler. AK Parti’li Meclis Üyesi Mustafa Çağlayan ise otoparkların belediye tarafından işletilmesini istedi. Çağlayan, “Ciddiyet ve sıkı denetimle işletilmeyen otoparklar zarar eder. Daha önceki dönemde kar eden otoparklar neden şimdi zarar etmektedir. Belediye yönetimi otoparkları işletmekte zaaf gösteriyorsa yönetim şeklini değiştirmek daha uygun olacaktır. Otoparkların işletmesiyle sorumlu olan başkanlık meclise bir rapor sunmalıdır. Aksi halde ‘Zarar ediyor, kurtarmıyor. Başa çıkılmıyor’ gibi söylemlerle devir ve tahsis etmek ‘Ver Kurtul’ anlamına gelmektedir. Bu yöntemle caddelerin işgal altında olduğu Zonguldak’ta zabıtayı, kaçak yapıların çoğalmasından dolayı İmar Müdürlüğü’nü, borçlarını ve kredilerini ödeyemeyen, borcu gelirinden çok daha fazla olan Zonguldak Belediyesi’nin ‘Kurtarmıyorsa kapatalım veya tahsis edelim’ demek gerekmiyor mu? Bence bu gibi hususların üzerine gidip, kararlılıkla, korkmadan, yılmadan radikal kararlar alıp uygulamaya geçilmesi ve belediyemizin içinde bulunduğu acziyetten kurtulması gerekmektedir” dedi.

CHP’Lİ ÜYE DE RED OYU KULLANDI
Oylamada red oyu kullanan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Turhan Demirtaş da bazı CHP’li Meclis üyelerin tepkisini çekti. Demirtaş, kanunen hata yapılmaması gerektiğini ifade ederek şöyle dedi:
“Bu yetkilerin yasa ile verilemeyeceği hakkında görüşlerimi belirtmek istiyorum. Otoparkın tahsis edilmesi, tahsisin süresinin tespit edilmesi için belediye başkanına verilecek yetkiler dışında rapora katılıyorum. İstenen yetkiler belediye kanununa aykırıdır. Belediye kanununun 18/E maddesine göre tahsise karar verme yetkisi belediye meclisinindir. 34/G maddesine göre ise tahsise ilişkin meclis kararlarını uygulamak belediye encümenin görevidir. Rapor aynen kabul edilirse belediye meclisi, encümene kanunla verilen görevi ve yetkiyi iptal ediyor. Encümenden alıp belediye başkanına veriyor. Belediye meclisinin kanunu iptal etme ve değiştirme yetkisi yok.”

“BELEDİYENİN İŞLETMESİ RİSK TAŞIYOR”
CHP’li Tahsin Erdem ise adliye önündeki otoparkın sabit işletme olduğunu gerekçe göstererek belediye tarafından işletilmesinin riskli olduğunu öne sürdü. Terör eylemlerini örnek gösteren Erdem, ayrıca otoparkın da ekonomik katkısı olmadığını ifade etti. Gerekçelerin detaylıca açıklandığını söyleyen Erdem, şöyle devam etti:
“Komisyonun raporunda adliye gibi bir kurumun hemen önünde otoparkın ticareti, sonuçta belediye açısından sabit bir işletme olacağından ticaret yapılması uygun değil. Bu risk taşıyor. Yani buna ister terör eylemi deyin, ister araçların yanması deyin, sabote edilmesi deyin. Bir takım hususları biz zaten dile getirdik. Ama AK Partili Mustafa arkadaşım bu konuları fazla irdelememiş. Yani bugün Ankara’daki kuvvetli bir patlamanın hafızalarda bir yer almadığı ya da önemsenmediği anlamına gelir. Takriben 80 civarında bir aracın o hususta orada indirim yapıldığı zaman geriye kalan kısmının 3 bin lira + KDV gibi bir rakamdan, bir de bir kişinin maliyeti 5-6 bin lira civarında olduğundan bu rakam 10 bin liraya geliyor. Belediyemiz açısından hem oradaki adliye binasındaki yetkililerin bu işi yapmasının daha uygun olduğu hem de belediyemiz açısından çünkü onlar ücret vermeyecekler. Diğer hususları biz zaten belirlemiştik.”

“ZONGULDAK’TAKİ YAŞAM KALİTESİ SIFIR”
AK Parti Grubu adına konuşan Abdullah Karagüzel de Zonguldak’ta yaşam kalitesinin olmadığını söyledi. Karagüzel, “Eğer burada belirleyici olan belediye olmayacaksa ki tablo odur. Şu anda Kozlu’nun nüfusu 50 bine vurdu. Büyük bir kısmı Zonguldak’tan gidiyor. Niye Zonguldak’taki yaşam kalitesi sıfır. Bu konuda belediye yönetimi üzerine düşeni yapmıyor. Pazartesi günleri Zonguldak’a gelen vatandaş aracını park edecek yer bulamıyor. Belediyenin acziyeti ortaya çıkıyor. Kaynak diyoruz işte size kaynak. Ama tabi bir yıldır İller Bankası’nın kesintileri olmadığı için şu anda ‘lay lay lom’ geçiniyoruz. Ama burada çok önemli bir uyarıda bulunuyoruz. Zannediyorum MHP’li arkadaşlar da buna katılıyor. Ben CHP’li arkadaşların bu konuda bizim gibi düşündüğüne inanıyorum” diye konuştu.

“EN İNCE AYRINTILAR DİKKATE ALINDI”
Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise belediyenin acziyet içerisinde olduğu söylemlerine tepki gösterdi. Hazırlanan raporda bütün detayların dikkate alındığını belirten Akdemir, “Belediyenin acziyet içerisinde olduğu söz konusu değildir. Kurulduğu günden bugüne kadar yalnız işleyişte bazı noktalar vardır. O noktaların ne olması gerektiği komisyonlarca görüşülüyor, tartışılıyor. En uygun olanını ki ben arkadaşlarımı tebrik ediyorum. En ince ayrıntılarını belirleyerek gözeterek oranın tahsisini uygun gördüler. En ince ayrıntıları da dikkate alarak bunu yaptılar. Hukuken encümenin ve meclisin görev yetkileri bellidir. Bunu kanun vermiş. Yönetmelik de belirlemiş. O anlamda Turan Demirtaş o noktayı kaçırıyor. Tahsis yetkisi 2886 değil ki encümeni ilgilendirsin. Veya taşınmazı vermiyoruz ki biz sadece belediye başkanına oranın yapılan protokolünü onaylamak için yetki veriliyor” dedi.

RED OYU GERGİNLİĞİ
Oylama sırasında CHP’li üyeler raporu kabul etti. Oylamadaki duruma tepki gösteren AK Parti’li Abdullah Karagüzel, “Bir dakika başkanım, kaç kişi olduğunu saymadınız” dedi. Oylamayı kabul edenlerin yeniden ellerini kaldırmasını isteyen Karagüzel ile bazı CHP’li meclis üyeleri arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Karagüzel bu kez “Hayır” oyu verenlerin de sayılmasını istedi. CHP’li Turan Demirtaş’ın da “Hayır” oyu vermesinin ardından rapor 15 red oyuna karşı 16 kabul oyuyla kabul edildi.
Belediye başkanına verilen yetki ile birlikte tartışmalar da sona erdi.
(OA-SO-Y)

02.11.2015 17:53:43 TSI
NNNN

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN