• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 328
  • Dünkü Görüntülenme: 558
  • Toplam Görüntülenme: 4464791

Müftülükten Kutlu Doğum Haftası Hazırlığı

29 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
373 defa okundu.
Müftülükten Kutlu Doğum Haftası Hazırlığı

MÜFTÜLÜKTEN KUTLU DOĞUM HAFTASI HAZIRLIĞI

 

Çaycuma Müftülüğü 2015 yılı ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinlikleri kapsamında planlanan faaliyetlerle ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak için sabah kahvaltısı programı düzenledi.

Programa, Kaymakam Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, Nebioğlu Belediye Başkanı Ertan Aydoğan, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Karapınar Belediye Başkanı Ahmet Aydın, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir, BEÜ Çaycuma Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hikmet Yazıcı, İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu, Diyanet-Sen Çaycuma İlçe Başkanı Kenan Tunç, din görevlileri ve davetliler katıldı.

Açılış konuşması yapan Müftü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu, Bizler din görevlisi değil din gönüllüsüyüz. Görevli olunca saatli 8.00 ve 17.00 gibi algılanıyor. Bu yıl peygamber sevgisinin, peygamberimizi tanımamıza yardımcı olacak güzelliklerin sonuna kadar ulaşmasını istiyoruz. Peygamberimizin anılması değil de, anlaşılması, onun kutlu mesajlarının anlaşılması için özellikle böyle bir çaba içerisine girdiklerini söyledi. Arcaklıoğlu, “ Bu sene temamız Hz. Peygamber, ‘birlikte yaşama hukuku ve ahlakı’, bu sene diyeceğiz ki daha iyi bir dünya için sevgi, saygı ve merhamet diyeceğiz. Dünya bize, biz birbirimize emanetiz. Onun için biz Çaycuma’da yaşıyoruz, biz birbirimize emanetiz. Çaycuma bir bütün, bu ilçeye hizmet noktasında çaba sarf edenler içinde birbirimizi seveceğiz ve sayacağız. Ben bu sevgiyi geldiğim ilk günden beri gördüm. Geçmiş yıllarda güzel hizmetler olmuş. Her yıl toplumsal farkındalık için programlar düzenlenmiş, merhameti, samimiyetti, bu senede birlikte yaşıyoruz, birbirimizi anlayalım ve saygı duyalım teması. Etkinliklerimiz 10 Nisan ile 25 Nisan arasında yapılacak. Bu etkinliklerimizle ilgili program çalışmalarımız devam ediyor. Kutlu doğum ile ilgili kurumlarımızda yarışmalar var. Vakıf olarak biz bunlara destek olacağız. Kutlu Doğum haftası programı etkinliğinde 19 Nisanda ilçemize çok değerli bir misafirimiz gelecek Kurra Hafız Fatih Okumuş hocamız. Kuranı Kerim okunacak, Ankara ve İstanbul’dan da 2 tane hafızımız gelecek. Bu Programda hedefimiz efendimizi anarken farklı şeylerin dışına taşırmamak istiyoruz. Toplumu doğru bilinçlendirmesi gereken diyanet işleri başkanlığı bunun öncülüğünde birlikte yaşama şuuru ve ahlakı yaşamayı istiyoruz” diye konuştu.

Kaymakam Keçeli ise, “Müftülüğümüzün düzenlemiş olduğu bu anlamlı etkinlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek, Biz Çaycuma olarak çok şanlıyız. Dışarıdan birilerine söyleseniz ki, kutlu doğum haftası ile ilgili etkinlikte kent oranımızda binlerce insanımızı sığmayacak bir şekilde topluyoruz bazıları belki de inanmazlar. Bende gözümle görmediğim için biraz tereddütlüyüm ama o kadar kuvvetli sevgi seli ki bu bizler için çok kıymetli bir şans. Peygamber efendimizin kutlu doğum haftasına ilçe olarak önem vermemizin bir göstergesi. Bizler toplum olarak, Ülke olarak, insanlık olarak peygamber efendimizi anlaya bilsek onun yaşantısını öğrene bilsek düşüncelerini hayatımıza geçire bilsek herhalde dünyada da ne savaş olur, ne emniyetimize ihtiyaç olur, her şey kendi kendine çözülür. Ama bu konuda başta ülkemiz olmak üzere dünyada çok önemli eksiklerimiz var. Bu yıl diyanet ilerimizin belirlemiş olduğu temayı ben çok önemli görüyoruz. ‘ Birlikte yaşama hukuku’ belki de şu dönemde her şey den çok ihtiyacımız olan durumlardan bir tanesi. Birbirimizi saygı, sevgi hoşgörü içerinde, birbirimizin düşüncelerini davranışlarını kabullenerek, çevremize etrafımıza zarar vermeden, bu dünyada mutlu yaşamayı becerebilme, herhalde dünyadaki en önemli sorunlarından bir tanesi. İnşallah bu temamız vatandaşlarımıza başarılı bir şekilde aktarılır. İnşallah daha coşkulu bir kutlu doğum haftası yaşarız diye ümit ediyoruz. Bu kapsamda hem geçen yılki etkinliklerde hem önümüzdeki kutlu doğum haftasında katkısı olan ve olacak olan siz değerli katılımcıları ve müftü beyin başkanlığında tüm din gönüllüsü arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Toplumun benim gözümde iki lider mesleki grubu vardır. Birisi öğretmenler, diğeri de imamlar. Öğretmenler çocuklarımızı ve insanımızı alttan yetiştirerek, getiriyorlar, eğitimimizin çok önemli kısmını öğretmenlerimiz sağlıyor. Diğeri de okul hayatının içinde ve okul hayatından sonra insanlarımızla baş başa olan onlara liderlik etmesi en başta kendi yaşantısıyla örnek olması gereken din görevlilerimiz. Şuanda ben ilçemizde en fazla personel sayısına sahip olan iki tane kurumumuzdan bahsettim. Demek ki burada özellikle bu iki kurumumuza toplumun geleceğini inşa etme anlamında çok önemli görevler düşüyor. Omuzlarındaki yük çok ağır, iki kurumuza da başarılar diliyorum” dedi.

Belediye Başkanı Kantarcı ise, toplumun konuşmadan çok güzel örneklere ihtiyacı olduğunu belirterek, “Sevgili müftümüz Çaycuma’ya geldiği günden bu yana ahenk daha çok arttı. Katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Burada olmaktan büyük bir haz alıyorum. Her birimiz tek başımıza bir değer olabiliriz ama bir araya gelmedikten sonra, hiçbir anlam ifade etmez. Kutlu doğum haftası bir samimiyettir. Bende samimiyete çok değer veren bir insanım. Kavga etmeyi bile samimiyet olarak görüyorum Geçen yıl çok güzel bir program oldu. Binlerce katılım vardı. İnanıyorum ki bu birlikteliklerimiz çoğaldı zaman bir birbirimizle iyi bir şekilde medeni bir şekilde ilişkilerimizi sürdürdüğümüz zaman Çaycuma’yı çok güzel bir kent haline getireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Kahvaltı duanın ardından sona erdi.

DSC_6717 DSC_6697 DSC_6703 DSC_6711

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN