• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 548
  • Dünkü Görüntülenme: 808
  • Toplam Görüntülenme: 4526715

KÖYLÜLERDEN TAŞ OCAĞI EYLEMİ

9 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
619 defa okundu.
KÖYLÜLERDEN TAŞ OCAĞI EYLEMİ

KÖYLÜLERDEN TAŞ OCAĞI EYLEMİ

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde açılan taş ocağına tepki gösteren vatandaşlar yürüyüş düzenleyip eylem yaptı.
Alaplı ilçesi Kasımlı köyü Ölüce Mahallesi yakınlarında özel bir firma tarafından açılan taş ocağının kapanmasını isteyen yaklaşık 250 kişi, “Karıncaların yuvaları bozulmasın”, “Su kaynakları yok oluyor”, “Taş ocağı istemiyoruz” yazılı pankartlarla yaklaşık beş kilometre yürüyerek, iş makinesini çalıştığı alana gitti. Köylüler, mevcut taş ocakları nedeniyle bölgede doğa tahribatı yaşandığını ve taş ocağını nedeniyle hem doğanın hem de köylülerin fındık bahçelerinin olumsuz etkilendiğini belirterek, taş ocakları mevkisine eylemlerini sürdürdüler. Çok sayıda vatandaş eyleme destek verirken, duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Çocuklarımızı okula götürürken, kamyonlardan kaçmak istemiyoruz artık. Çocuklarımızı rahat bir şekilde dışarı yollayamıyoruz” dediler.
Eylemde gazetecilere açıklamada bulunan köy sakini Mustafa Demirhan, “2006-2008 yılından bu yana buradaki orman katliamını durdurabilmek için dar imkanlarımızla çok mücadele ettik. Şunu anladım ki milletimizle devletimizi karşı karşıya getirmeye çalışan bürokratları bugüne kadar yenemedik. Biz köylüler olarak gerektiğinde biz burada nöbet bekleyerek ormanlarımız katlettirmeyeceğiz. Bölgemizin heyelan bölgesi olmasını istemiyoruz.Gerek Başbakanımızdan gerekse bakanımızdan bu tür konularda çalışma yaparak taş ocaklarına ihtisas edilmelerini istiyoruz. Devletimizi ilgilendiren burada büyük altın madenleri cevherler yok. Bildiğimiz her yerde buluna bilinen taş var bu taşlar içinde ormanların katledilmesini istiyoruz. Adil bir şekilde bu olayın tecelli etmesini istemekteyiz” diye konuştu
Köyde yaşayan kadınlar ise “Biz taş ocağını şundan dolayı istemiyoruz. Taş ocağını faaliyette olduğu yerin altında evlerimiz var bahçelerimiz var. Komşularımızın taş ocağı yüzünden evi yıkıldı. Su yataklarımız kayboldu. Burada güzelim ormanlarımız var. Ormanlarımızın katledilmesini istemiyoruz. Orman olmayınca biz nasıl yaşayacağız. Bizi devlet o zaman alsın başka bir yere götürsün. Biz yeşilimizi doğamızı istiyoruz” dediler.
Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı eylemin ardından köylüler, olaysız şekilde dağıldı.

02

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN