• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1178
  • Dünkü Görüntülenme: 916
  • Toplam Görüntülenme: 4246393

Kdz. Ereğli ilçesinde Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı’nda anma töreni düzenlendi

7 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
683 defa okundu.
Kdz. Ereğli ilçesinde Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı’nda anma töreni düzenlendi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1. Dünya Savaşı sırasında Sarıkamış’ta donarak şehit olan 90 bin askere kışlık eşya götürmek için yola çıkan ve Rus donanması tarafından vurularak batırılan Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithatpaşa adlı nakliye gemilerindeki 221 şehit için anma töreni düzenlendi.

Kdz. Ereğli ilçesinde Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı’nda anma töreni düzenlendi. Törene Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, BEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Ali Azar, Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, İlçe Emniyet Müdürü Fahri Küçük, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Gökhan Tufan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire müdürleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tören protokol üyelerinin anıta çelenk sunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapan Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, 2004 yılında yaptıkları çalışma ile Sarıkamış deniz şehitlerini tarihte kaybolmaktan kurtardıklarını ifade etti. Prof. Dr. Sönmez konuşmasında, “Bu anıt Karadeniz Bölge Komutanlığı ve Ereğli Belediyesi’nin ortak bir çalışmasıyla ortaya kondu. 2004 yılında Kuzey Deniz Saha Komutanı olan Metin Ataç Paşa’ya Sarıkamış’a giden üç geminin batırıldığına dair belgeler sundum. Genelkurmay’da böyle bir kayıt yoktu. Kendisi müzeyi görevlendirdi ve 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda bize gerçek bir tarih ortaya konuldu. Rus, İngiliz ve Alman arşivlerinden bu üç geminin Kdz. Ereğli açıklarında batırıldığını öğrendik. Metin Ataç Amiralimiz Demiz Kuvvetleri Komutanı olduğu zaman bu törenler kurumsallaştırıldı. Ben bu törenler için Deniz Kuvvetleri’ne, Karadeniz Bölge Komutanlığı’na ve Belediyemize çok teşekkür ediyor ve şehitlerimiz adına minnetimi sunuyorum” dedi.

Bezm-i Alem, Bahr-i Amber ve Mithat Paşa gemilerinin Sarıkamış’a ulaşmaları durumunda 1. Dünya Savaşı’nın sonucunun çok daha farklı olabileceğini anlatan Prof. Dr. Sönmez, yaşanan bu olayın hiçbir kara harekatının donanma desteği olmadan başarıya ulaşamayacağının en iyi örneği olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Sönmez konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“6 Kasım 1914’te Bezm-i Alem, Bahr-i Amber ve Mithat Paşa adlı gemiler, Sarıkamış harekatına malzeme desteği sağlamak amacıyla İstanbul’dan asker, yiyecek, kışlık cephane, haritalar, askeri araç, iki uçak, dört pilot, Teşkilat-ı Mahsusa tarafından özel olarak Kafkaslarda isyan çıkarmak için özel yetiştirilmiş Çerkez liderler bulunmaktaydı. Bu liderler Batum üzerinden arka cephe açacaklar, isyan çıkaracaklardı. Bu gemilere donanma komutanlığına haber verilmeden ve koruma verilmeden yola çıkarılmıştı. 7 Kasım sabahı Rus Donanması Zonguldak’ı bombalamış, geri dönerken de Kandilli açıklarında bu gemilere rastlamış, üç gemi yarım saatte batırılmıştı. Gemilerin 221 personelinden 36 tanesi yüzerek kıyıya çıkarak kurtulmuş, 16’sı boğulmuş, 13’ü esarette şehit olmuş, ancak 20 tanesi esaretten dönebilmiştir. Geri kalanlar hakkında kayıt yoktur. Bu mürettebatın ayrıntılı künyesi Ereğli’de bulunan Sarıkamış Anıtı’nın yan cephesine işlenmiştir. Bunların hepsi doğru arşivlerdir. Yerel basında birtakım yazılar çıktığını çok üzülerek öğrendim. Bunlar Deniz Nakliyat Şirketi’nin arşivlerinden bizzat tarafımdan çıkarılmış 221 personelin dokümantasyonudur. Şehit olanlar, boğulanlar ve ölenler orada dökümante edilmektedir. Eğer bu gemiler Trabzon’a gidebilseydi savaş belki yine kaybedilebilirdi. Ama kırım bu kadar büyük olmazdı. Donanma desteği olmayan hiçbir harekatın başarılı olamayacağının en büyük örneği Sarıkamış harekatıdır.”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Opr. Dr. Hüseyin Uysal ise millet olarak tarihin derinliklerinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekerek Sarıkamış deniz şehitlerini rahmet ve minnetle andığını söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri TCG Kdz. Ereğli Karakol Gemisi ile Bezm-i Alem, Bahr-i Amber ve Mithat Paşa gemilerinin batırıldığı Kandilli beldesi açıklarına geldi. Protokol üyeleri Rus donanması tarafından batırılan üç gemideki mürettebat için denize çelenk bırakıp, saygı duruşunda bulundu.

KDZ. EREĞLİ İLÇESİNDE RUS DONANMASI TARAFINDAN VURULARAK BATIRILAN BEZM-İ ALEM, BAHR-İ AMBER VE MİTHAT PAŞA GEMİSİNDE ŞEHİT OLAN 221 MÜRETTEBAT İÇİN DENİZE ÇELENK BIRAKILDI. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

ZONGULDAK'IN EREĞLİ İLÇESİNDE 1. DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA RUS DONANMASI TARAFINDAN VURULARAK BATIRILAN ÜÇ GEMİDE ŞEHİT OLAN 221 MÜRETTEBAT İÇİN DENİZE ÇELENK BIRAKILDI. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

KDZ. EREĞLİ İLÇESİNDE SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

KDZ. EREĞLİ İLÇESİ SARIKAMIŞ ANITINDA SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

KDZ. EREĞLİ İLÇESİNDE SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİ İÇİN DÜZENLENEN TÖRENDE PROTOKOL ÜYELERİ TARAFINDAN ANITA ÇELENK SUNULDU. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

KDZ. EREĞLİ İLÇESİNDE SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİ İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİNE KARADENİZ BÖLGE KOMUTANI DENİZ KURMAY ALBAY AYKUT MANİOĞLU'DA KATILDI. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİNDE KONUŞAN PROF. DR. BİRGÜL SÖNMEZ, HİÇ BİR KARA HAREKATININ DONANMA GÜCÜ OLMADAN BAŞARIYA ULAŞAMAYACAĞININ EN İYİ ÖRNEĞİNİN 1. DÜNYA SAVAŞINDA YAŞANDIĞINI SÖYLEDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

KDZ. EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN UYSAL, SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİNİ RAHMET VE MİNNETLE ANDIĞINI SÖYLEDİ. (VEDAT KILIÇ/ZONGULDAK-İHA)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN