• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 954
  • Dünkü Görüntülenme: 1186
  • Toplam Görüntülenme: 4243391

Kazı Çalışmalarında Paflagonya Dönemine Ait…

18 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
359 defa okundu.
Kazı Çalışmalarında Paflagonya Dönemine Ait…

Kastamonu’da definecilerin tahrip ettiği alanda, Paflagonya dönemine ait olduğu tahmin edilen mezar odası bulundu.

Kastamonu Müze Müdürlüğü tarafından Daday ilçesi Kayı Köyü’nde başlatılan kazı çalışması sonucunda 22 metre çapında, 5 metre yüksekliğinde mezar odası bulundu. Tarihi mezarın Paflagonya dönemine ait olduğu belirlendi.

Kazı Danışmanı, Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, bölgede ilk kez Paflagonya dönemine ait bir eserle karşılaştıklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Yaklaşık 2 bin 200 yıllık böyle bir anıt mezarla karşılaşmak bizleri de oldukça şaşırttı. Mezar anıtını tümülüs olarak da adlandırabiliriz. Tümülüs şeklindeki mezarların İtalya’da Romalılar tarafından sıklıkla kullanıldığını biliyoruz. Bu anıtın M.Ö. 2’nci yüzyılda yapıldığını düşünüyoruz. Mezar taşlarının numaralandırılmış olduğunu görüyoruz. Taşların birbirine tutturulması içinde demir kenetler kullanmışlar, ayrıca doğal afetlerde taşların sağlamlığını sağlamak için kurşun akıtıldığını da tespit ettik. Her taş birbirinden çok farklı. Vinçlerle kaldırdığımız taşların 8.5 tona kadar ulaştığını tespit ettik.”

Restore çalışmaları ve çevre düzenlemelerinin ardından buranın turizme açılması planlanıyor.

KASTAMONU'DA DEFİNECİLERİN TAHRİP ETTİĞİ ALANDA, PAFLAGONYA DÖNEMİNE AİT OLDUĞU TAHMİN EDİLEN MEZAR ODASI BULUNDU. (MUSTAFA KURT/BARTIN-İHA)

KASTAMONU'DA DEFİNECİLERİN TAHRİP ETTİĞİ ALANDA, PAFLAGONYA DÖNEMİNE AİT OLDUĞU TAHMİN EDİLEN MEZAR ODASI BULUNDU. (MUSTAFA KURT/BARTIN-İHA)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN