• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 4776
  • Dünkü Görüntülenme: 438
  • Toplam Görüntülenme: 4417129

KADINLARIN YENİ GÖZDESİ KUŞBURNU

12 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
563 defa okundu.
KADINLARIN YENİ GÖZDESİ KUŞBURNU

KADINLARIN YENİ GÖZDESİ KUŞBURNU

– DOĞADA YETİŞEN KUŞBURNU KADINLARIN GEÇİM KAYNAĞI OLDU

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde kadınlar doğada yetişen Kuşburnu’yu toplayarak hem sağlıklı bir yaşam sürüyor, hem de bu ürünü satarak para kazanıyorlar.
Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde kadınlar dağ taş demeden gezip kuşburnu topluyor. Dikenli olduğu için toplaması zor olmasına rağmen, doğada kendiliğinden yetişen Kuşburnu, dağlık ve yol kenarlarında bulunuyor. Kadınlar Kuşburnunu toplayıp, gelir kapısı haline dönüştürüyor. Kuşburnu bitkinin pek çok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Özelikle kış aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alan Kuşburnunun faydaları saymakla bitmiyor. Ekim ayında tezgahtaki yerini alan Kuşburnunun kilosu 1.5 ile 2 liradan satılıyor.
Sonbahar aylarında da Kuşburnu sattığını ifade eden Fatma Gül, “Kuşburnu toplaması çok zahmetli bir iş. Eşim Kuşburnunun dalını tutar ve çeker, ben de toplarım. Halkımız aldığı kuşburnuyu evinde biraz kuruttuktan sonra kışın sade veya ıhlamurla birlikte kaynatıp çay olarak içiyor. Kuşburnunun soğuk algınlığına da iyi geldiği belirtiliyor” diye konuştu.

YILMAZLAR EKMEK REKLAMI

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN