• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 762
  • Dünkü Görüntülenme: 814
  • Toplam Görüntülenme: 4677393

İŞ ADAMLARI ARAP YATIRIMCILARI BEKLİYOR

5 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
531 defa okundu.
İŞ ADAMLARI ARAP YATIRIMCILARI BEKLİYOR

İŞ ADAMLARI ARAP YATIRIMCILARI BEKLİYOR

GEREDELİ İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞAHİN YALÇIN:  “ORDU’DA ARAP YATIRIMCILARA 50 MİLYON DOLARLIK “GAYRİMENKUL SATILMIŞ, BİZİM NEYİMİZ EKSİK”
– “BU KONUDA HERKESİN BİR AN ÖNCE TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKMASI GEREKİYOR”

Türkiye’nin bir çok şehrinde Arap yatırımcılar konut sahibi olurken, Zonguldak bu pastadan pay sahibi olamıyor. Zonguldaklı iş adamları ise Arap yatırımcıları bölgeye çekmek için bir an önce çalışmaların başlatılmasını istedi.
Arap yatırımcıların tercih ettiği ülkeler arasında Türkiye başta gelirken, yatırımcılar ülkenin önce gelen şehirlerinden konut sahibi oluyor. Zonguldak’ın ise bu pastadan hiç pay sahibi olmamasına şehirde ticaret yapan iş adamlarından tepki geldi.
Bölgenin ilk rezidans inşaatını gerçekleştiren Geredeli İnşaat Sahibi Şahin Yalçın, şehre artık yabancı yatırımcıların gelmesi gerektiğini ve bunun için TSO başkanları ile belediye başkanlarının taşın altına el koyma vakitlerinin geldiğini söyledi.
Bölgede büyük firmaların bulunduğunu ifade eden Yalçın, “Geçtiğimiz günlerde Trabzon’dan bir arkadaşım bir konudan bahsetti. Kendi belediye başkanlarının Dubai’nin en büyük alış veriş merkezinin ortasına Trabzon’u tanıtan, Trabzon’la ilgili gezi yerleri, turistlik yerleri ve inşaatlardan oluşan bir stant açmış. Dubaili Arap yatırımcıyı Trabzon’a çekebilmek için. Geçen sene bizden daha az milletvekili çıkartan ve bizden daha küçük olan Ordu 50 milyon dolarlık gayrimenkul satmış. Biz ne yapıyoruz sıfır. Hiç bir tane yabancı yatırımcıyı buraya çekemiyoruz. Bununla ilgili Belediye başkanlarımız, sanayi odası başkanlarımızın çalışma yapması lazım. Zonguldak’ımızın uyanması lazım. İçinden 2 tane il çıkartmış Türkiye genelinde vergi rekortmenleri çıkartmış büyük firmaların olduğu bir yerde hala yabancı bir yatırımcı getiremiyoruz” dedi.

“ZONGULDAK HALKI HARİCİNDE YABANCI SATIŞIMIZ YOK”
Zonguldak ve Almanya’da yaşayan Zonguldaklılar haricinde yabancılara satışlarının olmadığını vurgulayan Şahin Yalçın, “Biz şu an sadece Zonguldak içindeki Zonguldaklılara ve Almanya’da yaşayan Zonguldaklılara satış yapabiliyoruz. Onun dışında şuan satışımız yok. TTK’nın yer altı ile ilgili bazı kriterleri olduğu için yabancı satışına da sıkıntılı olan bölgeler var. Bir şirket kurup şirket üzerine almaları gerekiyor. Onun haricinde bizim hükmettiğimiz Zonguldak mevcudu, oda yetmiyor artık. Sıkıntı yaşıyoruz. Geredeli Trio Towers bölgenin en büyük projesi içinde yok yok. Ülke güven endeksi çok aşağıda olduğu için seçimlerden sıkıntılı çıktık. Yeni bir seçim sürecine girdik. İnsanlar pahalı olan güzel projeleri almakta çekimser kalıyor. Seçimden sonra ülkenin biraz düze girmesini bekliyor. Şuan bizim yaptığımız projemiz en güzel binaların, en güzel oturulabilecek alanların olduğu yerde. Ama bunlar yetmiyor yabancı yatırımcıya da ihtiyacımız var. Biraz daha ortamın düzelmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“ARAPLAR KONUT SEKTÖRÜNDE BİR NUMARA”
Yabancı yatırımcıyı Zonguldak’a getirecek çok büyük doneler olduğunu ifade eden Geredeli İnşaat sahibi Şahin Yalçın, “Konut sektöründe Araplar bir numara olduğu için konuta geliyor. Adamlar Dubai’nin en büyük alışveriş merkezinin ortasına Trabzon’u tanıtan bir stant açmış, bizimkiler neden açamıyor. Sanayi odalarımız Rusya’ya Ukrayna’ya gideceğine niçin Dubai ve Katar’a gitmiyor. Oraya neden bir stant açılmıyor. Burada atıl vaziyette, bir dünya çalışmayan galeriler, ocaklar var. Bunlar turistlik bir kazanca dönüşebilir. Zonguldak’ta turizme kazandırılacak bir dünya yer var onlarla ilgili bir çalışma yapılabilir. Arap yatırımcıyı buraya çekebileceğimiz çok iyi doneler var ama bunu pazarlayamıyoruz. Bununla ilgili biraz çalışma yapılsa daha iyi olur ve iş adamlarının da önü açılmış olur. Buraya bir Arap yatırımcının gelmesi buradaki lüks projeleri hızlandırır, insanlarımız daha kaliteli binalarda oturur, beton yığını binalarda değil. Sosyal aktivitesi olan, yeşili olan sitelerde oturur” diye konuştu.

“ŞEHİR DİBE DOĞRU GİDİYOR”
Bir zamanlar Türkiye’nin Almanya’sı olan Zonguldak’ın git gide dibe yaklaştığını belirten Yalçın, “Şehrimizin önde gelenlerinin şehri biraz daha ayağa kaldırmalı bunun için hep beraber bir şeyler yapmalıyız. Biz taşın altına elimizi koyduk, bölgenin en büyük projesine başladık, yatırımcı bekliyoruz” dedi.

171

Anahtar Kelime: , , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN