• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 362
  • Dünkü Görüntülenme: 392
  • Toplam Görüntülenme: 4742687

İMECE USULÜ AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

25 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
653 defa okundu.
İMECE USULÜ AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

İMECE USULÜ AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Büyük Tekke köyünde imece usulü aşure günü düzenlendi.
Büyüktekke Köyü cami salonunda düzenlenen aşure gününü etkinliğine, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ak Parti Alaplı İlçe Başkanı Mustafa Yavuz, CHP Alaplı İlçe Başkanı Hüseyin Tosun, Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Ocak ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Yaklaşık bin kişiye aşure ve yemek ikram edildiği etkinlikte, konuşan Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, geleneksel olarak her yıl yapılan aşure gününde emeği gecen köy halkına ve derneğe teşekkür ettiğini söyledi.
Köyde aşure gününün artık geleneksel hale geldiğini ve çevre köyleri bir araya getirdiğini ifade eden Tekin, “Köy halkı kendi imkanlarıyla bulgur, şeker, et, pirinç gibi yiyecek ve aşure malzemelerini alır. Köyün kadınları da bir araya gelerek yemekleri hazırlar. Daha sonra köydeki cami salonunda oluşturulan sofralarda gelen misafirlere ikramda bulunulur. Hizmeti de yine o köyün kadın ve erkekleri yapar. İlçemizin bu güzel geleneklerin yaşatılması bizleri için ayrı bir mutluluktur”dedi.
Köy sakinlerinden Mahsude Yüksel ise, “Köy halkının katkılarıyla 175 kilogram et, 82 kilogram aşure malzemesi, 85 kilogram yağ, 56 kilogram pirinç, 40 kilogram şehriye,45 kilogram nohut, 150 kilogram fındık, bir çuval şeker kullanılarak 750 ekmek dağıtılmıştır. Geleneksel hale gelen aşure günü etkinliğinde yemek ve aşureleri köylü kadınları kendileri hazırlar” diye konuştu.

171

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN