• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 280
  • Dünkü Görüntülenme: 504
  • Toplam Görüntülenme: 4680731

İL İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

31 Temmuz 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
565 defa okundu.
İL İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Zonguldak’ta İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Ali Kaban başkanlığında yapıldı.
Kent merkezinde bulunan bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Ali Kaban, Çalışma ve İş Kur İl Müdürü Gönül Demirsu, TSO temsilcileri, daire müdürleri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.
Zonguldak Valisi Ali Kaban, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, ülkenin içine çekilmek istendiği karmaşık ortam hususunda üzüntü içerisinde olduklarını söyledi.
Her toplantıda kente fayda sağlayacak bir konuyu hayata geçirmeyi amaçladıklarını ifade eden Kaban, “İlimizde işsizliğin azaltılması, engelli ve eski hükümlü açıklarının kapatılması, nitelikli eleman yetiştirilmesi, esas meslek eğitim kurslarının arttırılmasını hedeflemekteyiz. Ayrıca engelli projelerinin değerlendirilerek engellilere destek olunması gerekiyor” şeklinde konuştu.
Kaban’ın açıklamalarının ardından konuşan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu da, 2015 yılının ilk 6 ayı içersinde kurumlarına işe yerleştirilmek üzere 10 bin 270 başvurunun olduğunu, bunlardan 2865 kişinin işe yerleştirildiğini, işsizlik sigortası kapsamında 1822 kişiye toplam 7 milyon 269 .in 846 lira ödeme yapıldığını, ücret garanti fonu kapsamında 228 kişiye 820 bin 223 bira ödeme yapıldığını, 23 kişiye ise 136 bin 111 lira iş kaybı tazminatı verildiğini ifade etti.
Programın 200 firma ile uygulandığını söyleyen Demirsu, “200 firma ile İşbaşı Eğitim programı uygulandı. Bu program çerçevesinde 538 kişinin finansı kurum tarafından karşılanarak işverenlere nitelikli eleman desteği sağlandı. İşbaşı eğitim programlarından üniversite öğrencilerinin de istifa ettirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Yine Toplum Yararına çalışma programından 2015 yılı içersinde 3500 kişinin yararlandırılarak işsizlere geçici gelir desteği sağlandı.Zonguldak ilindeki girişimciliğin artırılması, istihdam olanaklarının sağlanmasına esas olmak üzere BEÜ ile işbirliği kapsamında 50 kişiye Girişimcilik Eğitimi verildi. 150 kişinin de eğitimleri yıl sonuna kadar tamamlanacak” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından, basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda toplumsal cinsiyet eşitliği ve genç istihdam ile ilgili sorunların ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı, Zonguldak’taki çocuk işçilerin mevcut durumunun görüşüldüğü, Tarımsal alandaki gelişmeler ve istihdam olanaklarının değerlendirildiği, engelli projelerinin görüşüldüğü öğrendildi. Toplantı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyelerinin, kamu kurum ve kuruluşlar ile sosyal tarafların taleplerini değerlendirilmesi ile son buldu.

11759065_10152992815792304_1507490619_n

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN