• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 186
  • Dünkü Görüntülenme: 558
  • Toplam Görüntülenme: 4464649

Hasta Eşini Anayol’a El Arabasıyla Taşıyor

29 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
522 defa okundu.
Hasta Eşini Anayol’a El Arabasıyla Taşıyor

BİRLEŞTİRME YENİ

HASTA EŞİNİ ANAYOLA EL ARABASIYLA TAŞIYOR
– EVİNİN YOLU OLMAYAN VATANDAŞ TÜM İHTİYAÇLARINI İSE ATLA TAŞIYOR

Bartın’ın Çanakçılar köyünde bir vatandaş, evinden karayoluna yolu olmadığı için hasta olan eşini el arabasıyla taşıyor.

Bartın’ın Çanakçılar köyü Ankullar Mahallesi’nde ikamet eden 57 yaşındaki Recep Endam hasta olan eşi 57 yaşındaki Pempe Endam’ı hastaneye götüreceği zamanlar evinden 250 metre uzakta olan anayoluna kadar el arabası ile taşıyor. Recep Endam evinin önünde yol olmadığı için her türlü ihtiyaçlarını ise, at sırtında taşıyor. 20 sene önce köydeki arsasına ev yaptığını ifade eden Recep Endam yol sıkıntısı yüzünden çok sıkıntı çektiğini söyledi. Evinin iki karayolunun arasında kaldığını söyleyen Recep Endam üst yola 170 metre, alt yola 250 metrelik patika yolu kullandığını ifade etti. 2 sene önce geçirdiği iş kazısı sonrası kaburgaları kırılan Recep Endam evinin önüne araç gelemediği için anayola ulaşmak için defalarca tabutta taşındığını söyledi.
Eve gelen ihtiyaçlarının anayola bırakıldığını söyleyen Recep Endam, “Evi yaptığımızdan bu yana her türlü ihtiyacımızı atla taşıyoruz. Kömür, saman, kepek, tüp ve her türlü ihtiyacımızı atla taşıyoruz. Çok sıkıntı yaşıyoruz. Kimseden bir maddi talebimiz yoktur. Sadece ve sadece yol istiyoruz. Bu evi yapalı 20 sene oldu, tüm malzemeleri atla ya da sırtta taşıdık. Bizim ev üst yola 170 alt yola 250 metre mesafede kalıyor. İki taraftan da taşlı topraklı patika yol var. Köy muhtarını her gördüğümüzde söylüyoruz. Yolun yapılması için her seferinde halledeceklerini söylediler. Ama bir gelişme olmadı. Ömrümüz bu şekilde geçip gidiyor” dedi.

İŞ KAZASI GEÇİRİNCE TABUTLA TAŞINDI
İki sene önce ormanda çalışırken, iş kazası geçirerek kaburgaları kırılan Recep Endam, “Kaza sonra kaburga kemiklerim kırıldı. Hastanede tedavi gördükten sonra eve geldim. Fakat kontrollere gitmem gerekiyordu. Evimizin önüne vasıta gelemediği için akrabaların beni anayola kadara defalarca tabutta taşıdılar” dedi.

GELİNİ DOĞUM İÇİN İSTANBUL’A GİTTİ
Herhangi bir sağlık sorunları olduğunda evlerinin önüne ambulans gelemediğini ifade eden Pempe Endam, “Bu evi 20 sene önce çok sıkıntılarla yaptık. Tüm eşyalar hep sırtta taşındı. Evimize 2 tane gelin geldi. Gelinimin birisi yanımda kalıyordu. Fakat doğum zamanı yaklaşmaya başlayınca yol olmadığından sıkıntı yaşarım diye İstanbul’a gitmek zorunda kaldı. Bizim fındık bahçelerimiz var. Toplanan hasadı satmaya götürürken atı kullanıyoruz. O da olmasa ne yapardık. Tek isteğimiz evin önüne tek araba girecek kadar yol istiyoruz” diye konuştu.

EVİNİN ÖNÜNDE SOKAK LAMBASI DA YOK
Evinin önünde direk olmasına rağmen sokak lambası bulunmadığını ifade eden Recep Endam, “Gece olduğu zaman buralar zifiri karanlık oluyor. Kendimi ıssız bir adada hissediyorum. Evin önünde ve yol boyunca direkler olmasına rağmen bir türlü sokak lambası takılmıyor. Bu konuyu muhtarımıza söyledik. Yapılacağını söyledi. Fakat uzun zamandır halledilmedi. Bizim tek isteğimiz yol yapılması ve sokak lambası takılmasıdır” dedi.

AW283075 AW283075 AW283075 AW283075 AW283075 AW283075 AW283075

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN