• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 324
  • Dünkü Görüntülenme: 544
  • Toplam Görüntülenme: 4531373

GÖKÇEBEY’DE BAKKA PROJESİ OLAN “YÖRESEL HERKİME EVİNİN TURİZME KAZANDIRILMASI” PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

27 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
658 defa okundu.
GÖKÇEBEY’DE BAKKA PROJESİ OLAN “YÖRESEL HERKİME EVİNİN TURİZME KAZANDIRILMASI” PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

GÖKÇEBEY’DE BAKKA PROJESİ OLAN “YÖRESEL HERKİME EVİNİN TURİZME KAZANDIRILMASI” PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

– GÖKÇEBEY KAYMAKAMI BÜNYAMİN BİLGİN:
– “GÖKÇEBEY TURİZME KAZANDIRILACAK”

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenen ve Gökçebey Kaymakamlığı’nın ortaklaşa olduğu “Yöresel Herkime Evinin Kültür Turizmine Kazandırılması” projesinin açılışı gerçekleştirildi.
Gökçebey Belediyesi’ne ait camlı köşkte yapılan açılış programına; İlçe Kaymakamı Bünyamin Gilgin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl Aytaş, Garnizon Komutanı Onur Şahbaz, Belediye Başkanı Vedat Öztürk, Bakacakkadı Belediye Başkanı Sezgin Özdemir, BAKKA Genel Sekreteri İbrahim Kuzu, Halk Eğitim Müdürü Hüseyin Recep Topal, Zonguldak Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Osman Bayraklı, Çanakçılar Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu İşadamı-Hayırsever Mithat Çanakçı, Gökçebey Mal Müdürü Kadir Çelik, İlçe Özel İdare Müdürü İzzet Turpcu, İlçe Tarım Müdürü Sevim Küçükbekir, AK Parti Gökçebey İlçe Başkanı Lokman Aydın ve Belediye Meclis Üyeleri katıldı.
Program ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. 2015 Yılı Yöresel Değerler Mali Destek Programı kapsamında BAKKA tarafından desteklenen “Yöresel Herkime Evinin Kültür Turizmine Kazandırılması” projesinin koordinatörü Kadir Çelik, projeyi programa katılan davetlilere slayt eşliğinde açıkladı. Çelik burada yaptığı konuşmasında; “Zonguldak ili Gökçebey ilçesinin Herkime yöresinde bölgeye değer katan Herkime evleri bulunmaktadır. Bu evler yapılış özelliği ile diğer evlerden ayrılan tarihi ve tipolojik değeri olan evlerdir. Herkime evleri tamamen ahşap yığma yapılar olup inşasında ağaçtan başka malzeme kullanılmamaktadır. Temel olarak zemine büyük taş ve kaya parçaları yerleştirilen bu evler yaklaşık 1 metre yüksekliğindeki taş temelin üstüne ağaçlar yatay olarak üst üste yerleştirilmiş ve köşelerde birbiri üzerine bindirilip dışarıya 30-40 cm taşacak şekilde geçme yöntemi ile çatışmış, çok büyük olmayan birkaç pencere boşluğu açılmış, bazı odalarda sadece havalandırma amaçlı küçük camsız bir dikdörtgen delik bırakılmıştır. Bu projenin Gökçebey ilçemize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreteri İbrahim Kuzu ise açılış programında yaptığı konuşmasında BAKKA olarak her zaman projeye destek verdiklerini kaydederek projenin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti. Gökçebey Kaymakamı Bünyamin Bilgin de açılış programında yaptığı konuşmasında 2015 Yılı Yöresel Değerler Mali Destek Programı kapsamında BAKKA tarafından desteklenen “Yöresel Herkime Evinin Kültür Turizme Kazandırılması” projesinin çok önemli bir proje olduğunu ifade ederek projenin tamamlanmasının ardından Herkime’nin turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olacağını açıklayarak projeyi tanıttı. Bilgin; “Yöresel adıyla “Çantı” olarak bilinen tamamı ahşaptan yapılan ve yok olmaya yüz tutmuş olan ayrıca Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce de tescili yapılan “Herkime Evi”nin bir tanesinin basit yapım işiyle onarımın yapılarak Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesi’nin Kültür Turizmine kazandırılması, bu pilot proje uygulaması ile daha sonra yapılacak büyük çaplı Avrupa Birliği projeleri aracılığıyla bu bölgedeki tüm Herkime evlerinin bir Safranbolu örneği gibi ülkemiz turizmine kazandırılması amaçlanmaktadır. İnşallah bu işler gerçekleştiğinde bu Herkime evimiz turizm açısından çok büyük bir kapasiteye sahip olacaktır” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından davetlilere ikramda bulunuldu. Öte yandan buradaki programın ardından BAKKA tarafından destek verilerek yapılan Herkime evi gezildi. Geziye, İlçe Kaymakamı Bünyamin Bilgin, BAKKA Genel Sekreteri İbrahim Kuzu, Proje Koordinatörü Kadir Çelik, İlçe Özel İdare Müdürü İzzet Turpcu, işadamı Mithat Çanakçı eşlik etti. Turizme kazandırılması hedeflenen “Herkime” evinde incelemenin ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

KAYMAKAM BÜNYAMİN BİLGİN PROGRAMDA KONUŞMA YAPTI (EMRAH YILDIZ/ZONGULDAK-İHA)

KAYMAKAM BÜNYAMİN BİLGİN PROGRAMDA KONUŞMA YAPTI 

GÖKÇEBEY'DE BAKKA TARAFINDAN PROGRAM DÜZENLENDİ (EMRAH YILDIZ/ZONGULDAK-İHA)

GÖKÇEBEY’DE BAKKA TARAFINDAN PROGRAM DÜZENLENDİ

BAKKA TARAFINDAN GÖKÇEBEY'DE PROGRAM DÜZENLENDİ (EMRAH YILDIZ/ZONGULDAK-İHA)

BAKKA TARAFINDAN GÖKÇEBEY’DE PROGRAM DÜZENLENDİ 

171

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN