• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 84
  • Dünkü Görüntülenme: 836
  • Toplam Görüntülenme: 4713909

GAZETECİYE SALDIRIYI MAKİNELERİNİ BIRAKARAK KINADILAR

31 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
604 defa okundu.
GAZETECİYE SALDIRIYI MAKİNELERİNİ BIRAKARAK KINADILAR

 
– GAZETECİYE SALDIRIYI MAKİNELERİNİ BIRAKARAK KINADILAR

– Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav ve dernek yönetimi, dün İHA muhabiri Murat Küçük’ün şehir magandalarının saldırısına uğramasına tepki gösterdi.

Milli Egemenlik Caddesinde yaşanan trafik kazasını görüntülemek için olay yerine giden İHA muhabiri, olayla alakası bulunmayan 4 kişinin sözlü ve fiziksel saldırısına uğradı. İHA muhabiri Murat Küçük için basın açıklaması yaparak yaşanan olaya tepki gösteren Zonguldak Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav, şunları söyledi:
“Basın mensupları, kamuoyunun haber alma hakkını sağlamak için gecesini gündüzüne katıp uğraşmakta, kamu görevi ifa etmektedir. Binbir güçlüğe rağmen yapılan bu görevde yaşadıkları saldırılara bir yenisi dün gündüz vakti, emniyet müdürlüğü karşısında gerçekleştirilmiştir. Yolun karşısına geçmeye çalışan yayalara araç çarptığını öğrenen İHA Zonguldak muhabirlerinden Murat Küçük arkadaşımız, görüntü çektiği sırada ne yaralanan ne de yaralayan kişilerle hiçbir alakası olmayan kişilerin sözlü ve fiili saldırısına uğramıştır. Kamu görevini yapmaya çalıştığı sırada magandaların saldırısına uğrayan arkadaşımız vücudunun değişik yerlerine darp alarak hayati tehlike yaşamıştır. Münferit bir saldırı gibi görünse de dört kişinin organize şekilde saldırması ve sonrasındaki pişkin tavırları gazeteciye bakış açısını ortaya koymaktadır.”
Gazeteciye yapılan fiili ve sözlü saldırıların normal bir vaka gibi karşılanır hale geldiğini anlatan Sav, şöyle konuştu: “Hatta birçok olayda kolluk kuvvetlerinin dahi müdahale yapmaması ve kamu görevi ifa eden gazeteciyi kollamaması gelinen vahim noktayı ortaya koymaktadır. Bu olayı işleyenlere gereken cezanın verilmesi sadece gazeteciye değil vatandaşlarımıza da kabadayılık yapılma cür’eti gösterilmemesini sağlayacaktır. Emniyet müdürü ve ekibine olayın zanlılarını kısa sürede yakaladığı için teşekkür ediyoruz. Ancak burada özellikle bir duruma dikkat çekmek istiyoruz. Saldırıyı düzenleyenler, emniyetteki ifadelerinde trafik kazasında yaralanan bayanın arkadaşları olduğunu zannettiklerini, küfredildiğini söylemiş. Saldırıyı kınıyor, bundan sonra kamu görevi yapan gazeteci arkadaşların böylesi insanlık dışı durumla karşılaşmaması için yetkilileri göreve davet ediyoruz.”
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti İl Temsilcisi Atilla Öksüz de kamu görevi yapıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Eksiğimizle fazlamızla herkes kendi ölçüsünde kamu görevi yapıyor. Kamu görevi yapıldığını unutmaması gerekiyor kamuoyunun. Özellikle Zonguldak Valisi Ali Kaban, İl Emniyet Müdürü Osman Ak ve STK’ları böyle saldırılar karşısında basına sahip çıkmaya davet ediyorum. Çünkü onlar sahip çıkmadığı zaman böyle saldırılar azalmayacak. Murat arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun diyorum.”
Olayı anlatan İHA muhabiri Murat Küçük de, mesleğe başladığı günden beri küfre ve hakarete maruz kaldıklarını belirterek şunları söyledi: “Diğer arkadaşlarla beraber bu sefer bu küfür ve hakaret fiziksel saldırıya dönüştü. Hiç tanımadığım ve olayla ilgisi olmayan dört kişi tarafından hiçbir uyarı almadan sırf orada burada biz gazeteci dövdük diye hava atmak için bana saldırdılar. Olay yerinde yaklaşık 60 kişi vardı. Zonguldak halkının da burada duyarsız olduğunu belirtmek istiyorum. Hiç biri müdahale etmedi. Beni yaklaşık 5 dakika boyunca yol kenarındaki AVM içine kadar vurdular. Kendilerinden şikayetçi oldum. Bu davanın sonucunu merak ediyorum. Bu davanın emsal niteliği taşıyacağını düşünüyorum. Bu dava sonucunda gazeteciye ne kadar değer verildiğini göreceğiz.”

Zonmedya olarak bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. murat arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

13 15 12

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN