• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 4710
  • Dünkü Görüntülenme: 438
  • Toplam Görüntülenme: 4417063

Fındık fiyatlarının bu yılda yüksek olması bekleniyor

7 Temmuz 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
620 defa okundu.
Fındık fiyatlarının bu yılda yüksek olması bekleniyor

FINDIK FİYATLARININ BU YIL DA YÜKSEK OLMASI BEKLENİYOR

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, fındık üretiminin bu yılda talep edilenden az olması nedeniyle fiyatların yüksek olmasını beklediklerini söyledi.

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, havaların yağışlı gitmesi dolayısıyla fındıklarda küllenme (küf) diye bir hastalık meydana geldiğini belirterek hastalıkla karşılaşan çiftçilerin Ziraat Odalarına başvurmasını istedi.

VERİM İÇİN TOPRAK TAHLİLİ ŞART
Çiftçilerin 3 yılda bir toprak tahlili yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Türkoğlu, “Bu hastalığın havaların yağışlı gitmesinden dolayı olduğunu görüyoruz. Hastalık yeni çıkan fışkınlarda en fazla görünmektedir. Mühendislerimizin vermiş olduğu rapora göre hastalık Belen köyü tarafında en çok görünmektedir. Organik fındık üreticilerin bahçesinde böyle bir hastalık görünüyorsa kükürt ile müdahale edilebilir. Organik olmayan Çiftçilerimizin de Ziraat Mühendislerine ilaç yazdırıp müdahale yapabilirler, hasta olan yapraklar erken düşeceği için o yaprakların fındık bahçesinin dışında yakılmasında fayda vardır. Bütün çiftçiler şuna dikkat etmeli fındığını budar iken fındık dalları altıyı geçmeyecek ve fındığın ortası açık olacak, Güneş görecek, hava alacak, fındıkta mantar hastalığı varsa kasım ayında muhakkak borda bulamacı verilmelidir. Her çiftçi toprağını muhakkak analiz yapmalıdır. Analiz yapılmadan atılan gübreler boşa atılmış olur” dedi.

FINDIKÇININ YÜZÜ BU YILDA GÜLECEK
Türkoğlu, “Çiftçilerimizin bu sene yüzü yine gülecek fındık bitimi geçen sene kadar yok yine de iyi sayılır. İlimizin fındık rekoltesi geçen yıl 27 bin tondu. Bu sene 20 bin tona düştü, en fazla düşüş Ereğli’ de oldu. Allah bereket versin. Bu senede Fındık rekoltesinin ihtiyaçtan az olması fiyatların iyi olması anlamına gelmektedir. Bunun için üreticinin fındığını ihtiyacı kadar satması, emanete vermemesi gerekmektedir. Yeni üretim yılı bütün çiftçilerimize hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olsun” dedi.

11216334_10152825109432304_1555673676_n13

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN