• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 126
  • Dünkü Görüntülenme: 674
  • Toplam Görüntülenme: 4684329

FİLYOS’UN KADERİ ZONGULDAK GİBİ OLMAYACAK

26 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
716 defa okundu.
FİLYOS’UN KADERİ ZONGULDAK GİBİ OLMAYACAK

FİLYOS’UN KADERİ ZONGULDAK GİBİ OLMAYACAK

– BELDEDE ÇARPIK KENTLEŞMENİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Zonguldak Valiliği’nin desteğiyle Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Bölümü tarafından Filyos Vadisi’nin havadan fotoğraflanarak 3 boyutlu haritası oluşturuldu. Bu harita sayesinde düzenli bir kentleşmenin olacağı Filyos beldesinin kaderi çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu Zonguldak gibi olmayacak.

Filyos Projesi bölgesindeki imar planı eksikliğini gidermek için Zonguldak Valiliği ve Bülent Ecevit Üniversitesi ile birlikte yürütülen proje kapsamında bölgenin havadan fotoğraflanarak 3 boyutlu haritası oluşturuldu. Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Bölümü’nün destekleriyle hava araçları yardımıyla yaklaşık 6 bin hektar alanın imar planı çalışması çerçevesinde 20 bin kare fotoğraf çekilerek Filyos’un 3 boyutlu haritası oluşturuldu. Bu harita ile birlikte Filyos Projesi’nin hayata geçmesi durumunda düzenli kentleşmenin temelleri atıldı.
Filyos bölgesinde Zonguldak’taki gibi düzensiz şehirleşme olmasının önüne geçmek için imar planı çalışmasını şimdiden yapılması gerekliliği üzerinde duran Vali Ali Kaban, “Filyos bölgesinde imar planı eksikliğini gidermek için BEÜ ile çalışma yapıldı. Bu çabanın sonucu olarak bir araya geldik. 60 Bin dönümlük alanda çalışma yapıldı. İnsansız Hava Araçlarının ve diğer birçok aracın kullanılmasıyla yürütülen çalışmada 3 boyutlu bir görsel ortaya çıktı” şeklinde konuştu.
Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mahmut Özer ise kentin sorunlarda Valiliğin, Üniversite ile birlikte projeler üreterek kentin gelişmesine çok önemli katkı sağlayacağını ifade ederek, “ Burada en önemli şey Zonguldaklı mühendislerin bölgeyle ilgili çok önemli bir şeyi başarmış olmasıdır” dedi.
Daha sonra haritanın detayları sunumla basına ve katılımcılara aktarıldı.

171

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN