• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1132
  • Dünkü Görüntülenme: 674
  • Toplam Görüntülenme: 4685335

EREĞLİ OSB’DE SENDİKA HUZURSUZLUĞU

15 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
659 defa okundu.
EREĞLİ OSB’DE SENDİKA HUZURSUZLUĞU

EREĞLİ OSB’DE SENDİKA HUZURSUZLUĞU

– TSO BAŞKANI TETİKER:
– “OSB’DE İNFİAL VAR”
– “BURADAKİ ESAS MESELE, BUNDAN SONRA YATIRIM YAPACAK ARKADAŞLARIMIZIN YATIRIMDAN VAZGEÇMESİ. BİZİ ÜRKÜTEN VE KORKUTAN O”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) bir fabrikada başlayan sendikalaşma çalışmasının infiale yol açtığını söyledi.
Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Başkanvekili Sertan Yalçın, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çivici, Selçuk İnceoğlu ve Abdülkadir Çınar ile birlikte TSO Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Ülke ve yerel gündeme ilişkin konuları değerlendiren Tetiker, Ankara’da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Ereğli’de meydana gelen sel felaketinde ev ve iş yerleri hasar gören vatandaşlara da geçmiş olsun dileğinde bulunan Tetiker, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.
Göreve geldikleri günden bu yana dört ana proje üzerinde durduklarını, tersaneler haricindeki diğer konularda sonuca ulaştıklarını belirten Tetiker, ilçeye Turizm Fakültesi kurulacağı müjdesini veren Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’e teşekkür etti. Tetiker konuşmasında, “Kdz. Ereğli’de gözle görülür ne gelişmeler varsa sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bunların içerisinde bize iletilen en önemli konu BEÜ Rektörümüz Sayın Mahmut Özer tarafından pazartesi günü senato tarafından kurulması kararı alınan Turizm Fakültesi’nin müjdesini vermesi. Bu birlikte verdiğimiz mücadelenin sonucudur. 2 yılı aşkın süredir birlikte mücadele verdik. Biz göreve geldiğimizde hedefler koyduk ve bu hedeflerimizde de muvaffak olduk. 4 ana hedefimiz vardı; OSB’deki rehabilitasyon. ERDEMİR özelleşmesi sonrası bizim alternatifimiz OSB’dir. Buradaki ana hedef işçi sayısının artırılması, tersaneler bölgesinin tekrar canlandırılması. Bin 700’de kalan öğrenci sayısının süratle artırılması ve ERDEMİR ile olan ilişkiler. Hep birlikte verdiğimiz mücadelede tersaneler hariç üçünde muvaffak olduk. Rektörümüz tarafından bize söylenen en fazla öğrenci sayısının olacağı bölüm Turizm Fakültesi. Minimum 4 bin civarında öğrenci istihdam edileceğini söyledi. Bu bizim için çok güzel bir rakam” dedi.
Turizm Fakültesi ile birlikte fakülte sayısının üç olduğunu söyleyen Tetiker, “Daha önce Eğitim Fakültesi ve Denizcilik Fakültesi vardı, Turizm Fakültemiz oldu. Birde Denizcilik Meslek Yüksek Okulu ile Ereğli Meslek Yüksek Okulu var. Turizmi saymazsak öğrenci sayımız şu anda 5 bin 150. Turizm Fakültesi ile 10 bin rakamlarını bulma hedefimiz var. Bunlar artık geri gelmez, ileri gider. 10 bin sayısı bize yeterli değildir. Önemli olan eski devlet hastanesi binalarının yeri ile işe başlamış oluyoruz. Burada bir fakülte daha kurulursa 13-14 bin gibi rakamlarla bizi ilk etapta tatmin eder. Bu işlerin başlama noktası tamamen Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanımız Sayın Ali Azar ile birlikte olmuştur. Bizi bu konularda hep bilgilendirdi ve aynı şekilde bilgi vermeye devam etmektedir. Sizlerin huzurunuzda başta Sayın Valimiz olmak üzere milletvekillerimize, rektörümüze, dekanımıza teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

“SORGULADIĞIMIZ ZAMAN SİYASET BİZDEN HUZURSUZ OLUYOR”
Kdz. Ereğli ilçesine kurulacak kampüsü kendisine mal etmeye çalışan eski milletvekillerini isim vermeden eleştiren Tetiker, ilçeden ERDEMİR’in alındığını ancak yerine bir şey konmadığını söyledi. Tetiker, “Ne öğrenci sayısına ne de OSB’ye doğru dürüst önem verilmiş. Tersaneler gitmiş, perişan olmuş kimsenin ilgilendiği yok. Bunları biz sorguladığımız zaman siyaset bizden huzursuz oluyor. Sabaha kadar olsun, hiç problem değil. Bundan sonra da olsa biz yolumuza, sorgulamaya devam edeceğiz” dedi.
Kdz. Ereğli TSO olarak ihracatla ilgili olarak eğitim verilmesi için Şefik Ergül’ü davet ettiklerini ve kursa şu ana kadar 29 kişinin müracaat ettiğini belirten Tetiker, katılmak isteyen üyelere de çağrıda bulundu.

ERDEMİR EREĞLİ’YE BÖLGE SATIŞ BİRİMİ KURACAK
ERDEMİR yöneticileri ile 14 Eylül tarihinde yapılan görüşmede bölge satış müdürlüğünün Ereğli’de kurulması sözünü aldıklarını ifade eden Tetiker, sorunların çözüme kavuşmasının kendilerini memnun ettiğini söyledi. Tetiker, “Bunun haricinde ERDEMİR ile olan görüşmelerimiz devam etti. Yaklaşık 3 saatlik bir toplantımız olsun. Sağ olsun Sayın Valimiz ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, Genel Müdürümüz Sedat Orhan, bunlarla birlikte Ataşehir’de bir toplantımız oldu. Toplantının sonunda bizi memnun eden en önemli şey bunun da müjdesini vermek isterim. Zaten o 3 saatlik toplantıda kesin mutabakat sağladığımız Ali Pandır’ın direkt vermiş olduğu en önemli sözlerden bir tanesi Karadeniz Ereğli’de yeniden bölge satışının kurulması. Bu bizim için çok önemli. Bu olmazsa olmazlarımızdan bir tanesiydi” diye konuştu.

“TERSANELER VE LİMAN SEÇİLMİŞ BAKANI BEKLİYOR”
Tersaneler bölgesindeki sorunların çözümü ve liman kurulması için çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini belirten Tetiker, buradaki sorunun çözümlenmesi için seçimleri beklediklerini ifade etti. Tetiker, konuya ilişkin şunları söyledi:
“Şu anda seçimleri bekliyoruz. Neden seçimleri bekliyoruz. Ulaştırma Bakanlığı’na atanmış bir bakan var. Seçilmiş bir bakan yok. Seçilmiş bakan geldiğinde onunla birlikte gider derdimizi anlatırız. Bizim mücadelemiz bitmiş değil. Bitmez. Bir kere bunun böyle bilinmesi lazım. Liman müsaadesi için de durmuş değiliz. Geçen ondan önce defalarca Ulaştırma Bakanı ile görüşmelerimiz var. Hem de defalarca.”

“TAT METAL YATIRIMLARDAN VAZGEÇTİ”
Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi’nin geçtiğimiz haftalarda OSB’de faaliyet gösteren Tat Metal Fabrikası önünde yaptığı eylem sonrası fabrika yöneticilerinin tüm yatırımları durdurma kararı almasını da değerlendiren Tetiker, OSB’de infial olduğunu dile getirdi. Tetiker, gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine, “İş veren tarafındayız. İşveren temsilcisiyiz. Ama iş verenin temsilcisi derken işçi kardeşlerimiz de bizim vatandaşlarımız. Orada denge kurmak bizim görevimizden bir tanesi. Ama yeni filizlenmeye başlayan organize sanayi bölgemizdeki hep söyledik daha yeni yeni rehabilitasyonu yaptık. Ayağa kaldırdık. Organize sanayi bölgesinin hangi aşamalardan, hangi sıkıntılardan bu noktalara geldiği belli. Şimdi sendika faaliyetlerinin çalışması, sendikal faaliyetlerin oluşması bana göre zamansız bir oluşum. İyi bir zamanlama değil açıkçası. Kendileri ile ilgili de bunları görüştük. Bundan sonra bu konu hukuka yansımış ve hukuka geçmiş bir konu. Bundan sonra ne olacaksa hep beraber göreceğiz. Ama biz söylediğimiz gibi işçi ve işveren, daha doğrusu orada fabrika sahibi arkadaşlarımızla sendika arasında her zaman ara buluculuk yapmaya da hazırız. Bunu da şu anda başlatmış bulunuyoruz. Buradaki esas mesele, bundan sonra yatırım yapacak arkadaşlarımızın yatırımdan vazgeçmesi. Bizi ürküten ve korkutan o. Geçen gün organize sanayi bölgesinde yapmış olduğumuz toplantıda sanayicilerimiz, ‘Al bizden bu yeri istemiyoruz. Sendika gelecekse biz bu yatırımları niye yaptık. Bize bu yerleri neden verdin’ dediler. İkna etmeye çalıştım. İkna da ettim zannediyorum. Ancak Akın Tatoğlu’nun ikna olması çok zor. O belirli yerleri de organize sanayide iptal etti. Açıkça söyleyeyim ki yatırım yapmaktan vazgeçti. Yani bir takım sıkıntılı günler yaşıyoruz. Ancak burada karşılıklı olarak bu konuya çözüm bulmak zorundayız” dedi.

“OSB’DE İNFİAL VAR”
Tetiker, bir gazetecinin “ERDEMİR’de OYPA başta olmak üzere birçok firmada 2 bin 500-3 bin kadar taşeron işçi var. ERDEMİR’de yetkili olan sendikanın hemen yanı başındaki bu işçileri sendikalı yapmak varken, Tat Metal’de sendikalaşma çalışması başlatmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusuna, “Şimdi zaten OYPA bizi ilgilendirmez. Bizim için önemli olan Karadeniz Ereğli’deki yatırımcımın kahretmesi ve yatırımdan vazgeçmesi. Bizi en fazla ilgilendiren taraf o. Bize organize sanayide açtığı yara çok daha büyük. Orada işçiler iyi ya da kötü kendi kaderine razı olmuş, o vaziyette çalışıyor diyelim. Ama burada tamamen işvereni sürükleyen bir hadise yaşıyoruz. Şu ortamda bir infial var organize sanayi bölgesinde. Yer alan bir takım sanayicilerimiz, yeri geri vermek isteyen ve yatırımdan vazgeçmek isteyen sanayicilerimiz var. Bütün bunların bir araya gelerek ele alınması lazım. Biz bu konuda mücadelemizi veriyor, ara buluculuğu yapıyoruz” cevabını verdi.

“KAMPÜS PROJESİ İÇİN EREĞLİ BELEDİYESİ’Nİ BEKLİYORUZ”
Kdz. Ereğli ilçesine BEÜ’ye bağlı kurulacak kampüsün avam projesinin belediye tarafından hazırlandığını anlatan Tetiker, kendilerinin de projeyi sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Tetiker, konuşmasını şöyle noktaladı:
“Bizde sabırsızlıkla bekliyoruz. Ne zaman yapılacak, ne zaman çıkacak bekliyoruz. Önce avam projesi yapılsın, daha sonra gerçek proje yapılsın dedi. Avam projeyi yaptırıyorum, hazırlanıyor dedi. Tamamen onun bilgisi dahilinde. Esas proje bize intikal ettiği zaman ne gerekiyorsa zaten biliyorsunuz proje aşamasını da biz üstlenmiştik. Ama şu anda avam proje ile başlandı. Avam proje hangi noktada belediye başkanı bilgisi dahilinde.”

YILMAZLAR EKMEK REKLAMI

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN