• Dolar Alış / Satış: 5.888 / 5.899
  • Euro Alış / Satış: 6.489 / 6.501
  • Bugün Görüntülenme: 18
  • Dünkü Görüntülenme: 270
  • Toplam Görüntülenme: 3491187

Devrek’te sel sonrası bir tarih ortaya çıktı!

16 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
329

Bölge Haber sahibi İbrahim Tığ’ın yaptığı habere göre; 

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde 21 Haziran 2019 tarihinde yaşanan selin ardından bir tarih ortaya çıktı.

Devrek’in Ağalar Mahallesi’nden geçen Güdüller Deresi’nin taşması sonucunda Devrek Belediyesi Ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sırasında bir lahit ve kemer köprü ortaya çıktı. Tarihi Kemerlitaş Köprünün Geç Roma Geç Roma İmparatorluk Çağı (M.S. 3. ve 4. Yüzyıl) dönemine ait olduğu ve selde zarar görmemesi dikkati çekti. Ortaya çıkan bu köprünün kemerleri düzgün kesme taştan, ayak ve diğer kısımları moloz taştan yapıldığı gözleniyor.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güngör Karauğuz, köprünün Geç Roma Dönemine ait olduğunu ve Devrek çevresinde de bu döneme ait bir çok esere rastlandığını, söyledi. Prof. Dr. Karauğuz şunları söyledi: “Devrek’te sel sonrasında ortaya çıkan bu köprüyü incelediğimizde gösterdiği mimari özellikler açısından Geç Roma Dönemini tarihlendiriyor. Bu dönemin mimari özelliklerini taşıyor. Devrek’te bu tür köprü ve yapılar fazlaca mevcuttur. İbrahimbeyler-Akçasu yolu üzerinde olup oldukça tahrip edilmiş ve günümüzde taşlarından modern köprü olarak kullanılan yapı da bu döneme aittir. Devrek’in bir çok yerindeki köprü kalıntıları da bu döneme işaret ediyor. Hatta, Devrek Asartepe ve Alparslan Köyündeki iki kale yapıları da bu taş kemer köprü ile çağdaştır.”

Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt da köprüyü ve oradaki yazıt taşını koruma altına aldıklarını ve buranın incelenmesi için de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile Kdz. Ereğli Müze Müdürlüğünü konuyla ilgili olarak bilgilendirdiğini ve resmi yazışmalarn yaptıklarını, bildirdi. Devrek’te ortaya çıkan bu tarihi kemerlitaş köprünün 1926 yılında da tadilat gördüğü, kaydedildi. (Kaynak: Bölge Haber Devrek / İbrahim TIĞ)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN