• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 26
  • Dünkü Görüntülenme: 314
  • Toplam Görüntülenme: 4746239

DEFNE YAPRAĞI GELİR KAPISI OLDU

16 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
512 defa okundu.
DEFNE YAPRAĞI GELİR KAPISI OLDU

DÜZLÜ ZAHİRE YILMAZLAR geniebanner2 caydilbanner

DEFNE YAPRAĞI GELİR KAPISI OLDU

Zonguldak’ta kırsal alanda kendiliğinden yetişen defne yaprağı, ailelerin gelir kapısı oldu. Çoğunluğu madenci eşi olan ev hanımları, defne yapraklarından kazandıkları ek gelirlerle evlerini geçindiriyor.
Çoğunluğu maden işçilerinin yaşadığı Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde ikamet eden vatandaşlar, topladıkları defne yapraklarını işleyerek ailelerine ek gelir sağlıyor. Genellikle kırsal alanda kendiliğinden yetişen defne yapraklarını toplayan aileler, çuvalladıkları yaprakların kilosunu 1 TL’ye satıyor.
Haftanın belirli günleri mahalleye gelen firma sahipleri, satın aldıkları defne yapraklarını sanayide kullanmak üzere fabrikalarına götürüyor.

“AİLEME EK GELİR”
İki çocuğundan birinin üniversitede okuduğunu diğerinin de üniversite sınavlarına hazırlandığını ifade eden 47 yaşındaki Emine Tarhan, defne yaprağının toplanıp gönderilmesine kadar geçen süreci şöyle aktardı:
“Evliyim; iki çocuk annesiyim. Çocuklarımdan biri üniversite son sınıfa gidiyor diğeri üniversiteye hazırlanıyor. Bu işi yapmak için çok düşündük ama çok ucuz fiyata gidiyor. Eşim maden işçisi; tabi aldığı yetmiyor. Özel sektörde çalışıyor. Ek gelir sağlıyoruz eve katkıda bulunuyoruz. Çocuklara her gün para veriyoruz. Zonguldak’a gitmek için her gün yol parası veriyoruz. Bu defne yapraklarını akrabalarımızla, komşularımızla birlikte topluyoruz. Evin önüne getirip bu şekilde çuvallıyoruz. Bizden alıyorlar.”

“UĞRAŞIYORUZ AMA UCUZA GİDİYOR”
Üç çocuk annesi Kader Tarhan ise kilosunu 1 TL’den sattıkları defne yaprağından kazandıkları parayla çocuklarına harçlık verdiklerini ifade etti. Tarhan, “Üç çocuğum var. Birisi küçük yaşta, diğer ikisi okuyor. Bunu öğrendik biz de yapmaya başladık. Aile bütçesine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Uğraşıyoruz böyle ama ucuza gidiyor. Emeklerimize değiyor mu? Değmiyor mu? Bilmiyorum. Ama 1 TL de paradır diye uğraşıyoruz. Benim eşim de maden işçisi en azından akşamları yaprakları ayıklamak için bana yardımcı oluyor. Ben ilk defa bu işe giriştim. Bir çuval sattım. 30 TL kazandım. Kazandığım parayı çocuklara veriyorum. Her gün yol parası veriyoruz. Her gün iki çocuğuma 20 TL veriyorum” diye konuştu.
Eşi Emine Tarhan ve akrabası Kader Tarhan ile birlikte topladıkları defne yaprağını işleyen 14 yıllık maden işçisi Ayhan Tarhan da “Ben maden işçisiyim. Defne yaprağı topluyoruz. Tek tek ayıklıyoruz. Kilosunu 1 TL’den alıyorlar. Çocukların harçlığı için uğraşıyoruz. Ailemle birlikte ayıklıyorum” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN