• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 274
  • Dünkü Görüntülenme: 556
  • Toplam Görüntülenme: 4714655

Çaycuma’ya Eren Enerji’den Hatıra Ormanı

8 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
587 defa okundu.
Çaycuma’ya Eren Enerji’den Hatıra Ormanı

ÇAYCUMA’YA EREN ENERJİ’DEN HATIRA ORMANI

Perşembe Orman İşletme Şefliği Çaycuma sınırları arasında kalan Velioğlu Mahallesi ağaçlandırma sahasında Endüstriyel Plantasyon içi, Eren Enerji’nin katkılarıyla Zonguldak Orman Genel Müdürlüğü tarafından fidan dikim töreni düzenlendi.
Törene, Zonguldak Orman Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ünver, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Eren Enerji İdari İşler Koordinatörü Erol Orhan ve Eren Enerji çalışanları katıldı.

Ormanlar bir ülkenin akciğerleri ve en büyük zenginlik kaynağı olduğunu ifade eden Zonguldak Orman Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ünver, kullandığımız kalem, okuduğumuz kitap, yazdığımız defter, oturduğumuz sandalye, yemek yediğimiz masa ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz yüzlerce ihtiyacımızı ormanlardan karşılandığını belirtti. Ünver, “ Bizim için orman, hava gibi, su gibi, ekmek gibi ihtiyaç duyduğumuz doğal kaynaklardandır. Binlerce bitki, hayvan türünün yaşadığı ormanların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Her orman birer oksijen ve yağmur fabrikası gibidir. Ormanlarını bilinçsizce tüketen ülkeler, sadece çölleşmekle kalmazlar, sahip oldukları en değerli şeyi ve en büyük doğal zenginliği de kaybetmiş olurlar. Ormanları korumak hepimizin görevidir. Ağaç dikerek yeni ormanlar oluşmasını sağlamalıyız. Ormanların en büyük düşmanı insanlardır. Tarla açmak için ormanı yok eden de, attığı sigara izmariti ya da yaktığı ateşle koca bir ormanı yakıp kül eden de insandır. Ormanların çoğaltılmasında bizlerin de katkısı olabilir. Orman işletmeleri ya da belediyelere müracaat ederek ağaçlandırma çalışmalarına katılabiliriz” diye konuştu.

Eren Enerji İdari İşler Koordinatörü Erol Orhan ise; “Eren Enerji ve Orman Bölge Müdürlüğü arasında çok güzel bir etkinlik başlattık. Ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Öte yandan kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu ağaçlardan yapılır. Evimiz, önümüzdeki masa, oturduğumuz sandalye, elimizdeki kalem, defterimiz, yaktığımız odun hep ağaç ürünleridir. Ayrıca ağaçlar endüstrinin birçok kollarında, boya sanayisinde, ilaç yapımında kullanılır. Bize bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalıyız. Ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız Ormanın doğayı güzelleştirmesi kadar, doğal zenginlik kaynağı olması bakımından da önemi büyüktür. Bir an kullanmakta olduğumuz masa, sıra, dolap ve birçok aracın, hattâ kalem ve defterlerin ağaçtan yapıldığını düşünelim. Yediğimiz çeşitli meyvelerin ağaçlarda yetiştiğini ve kışın soğuk günlerinde yakarak ısındığımız odunun ağaçtan elde edildiğini göz önüne getirelim. Kirli havanın ağaçlar tarafından temizlendiğini, ormanın sel ve fırtınalara karşı bizi güvence altına aldığını, kuraklığı önlediğini, çeşitli kuşların ve hayvanların barınağı olduğunu hesap edelim. İşte o zaman ormanın bize olan yararlarının bilincine daha çok varmış olacağız. Onun için ormana, toprakların tacı, doğal zenginliklerin başı diyoruz” dedi.

Başkan Kantarcı, Orman Bölge Müdürlüğü ve Eren Enerjinin başlatmış olduğu organizasyon için teşekkür ederek, “ Havanın soğuk olması ve etkinliğin bu soğuk hava da yapılması bizi de sizi de üşütüyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Biz belediye olarak Filyos yaşam merkezi adı altında güzel bir yer yapıyoruz. Umuyoruz ki Eren Enerji de buraya katkıda bulunur. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından fidan dikimi gerçekleştirildi
(Haber-Foto: Anıl TAŞKIRAN)

15 17 16

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN