• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 4660
  • Dünkü Görüntülenme: 608
  • Toplam Görüntülenme: 4329659

ÇAYCUMA TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN YAŞLILAR GÜNÜ MESAJI

1 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
526 defa okundu.
ÇAYCUMA TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN YAŞLILAR GÜNÜ MESAJI

ÇAYCUMA TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN YAŞLILAR GÜNÜ MESAJI

Türk Eğitim-Sen Çaycuma İlçe Temsilcisi Tarık ARSLAN, ‘‘1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’’ dolayısıyla yaptığı basın açıklamasına M. Kemal ATATÜRK’ün:  “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur.” Sözüyle başlayarak; dün ile bugün arasında köprü olan, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımız yaşlılarımızı korumak, onlara saygı göstermek, hürmet etmek ve ihtiyaçlarını gidermek; inancımızın, örf ve adetlerimizin bir gereğidir.’’ diyerek yaşlılarımıza gereken değerin verilmesi hususunda değerlendirmede bulundu.

ARSLAN : ‘’ Hayatın insanlar için farklı anlamlar taşıyan çeşitli dönemleri vardır. Yaşlılığın da bu önemli dönemlerden biri olması nedeniyle 1990 yılında Birleşmiş Milletler 1 Ekim tarihini Dünya Yaşlılar Günü olarak ilan etmiştir.

Bir neslin geleceğini bir önceki nesil belirler. Ninelerimiz, dedelerimiz; kendinden sonra gelecek olan neslin kaderini ve sorumluluğunu, kalbinde, beyninde, gönlünde hissederek gelecek nesillere yön verdiler. Ecdadımız, bizi gelecek nesillere bağlayan köprü vazifesi görmektedir. Bu nedenle yaşlılarımıza saygı;  Türk toplumunun insani, vicdani, tarihi borcudur. Ülkemizin ilerlemesinde, gelişmesinde, vermiş oldukları emeklerin bilincinde olarak yaşlılarımızın, kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak genç nesillerin devletimizin öncelikli görevleri arasındadır. Yaşlısına, özürlüsüne, muhtacına, yeterince kaynak ayıramamış bir devletin medeniyeti, gelişmişliği söz konusu olamaz.

Yaş, tecrübelerin ve deneyimlerin birleşerek oluşturduğu bir olgunlaşma sürecidir. Her canlı yaşadığı müddetçe yaşlanır. Bu nedenle çoğu zaman desteğe ihtiyaç duyar. İşte bu durumda yaşlılarımıza vereceğimiz destek ve onların tecrübelerinden faydalanmak bizleri toplumsal olarak bir üst seviyeye çıkaracaktır. Her yaş döneminin kendine has özellikleri ve güzellikleri vardır. İnsan hangi yaş döneminde olursa olsun yapacağı güzel ve hayırlı şeyler vardır. Yaşlılarımız; yeni nesillerin canlı örnekleri, evimizin bereketi, ışığıdır. Dahası varlığı şerefimiz olan yaşlıları kaybedince arkasından gözyaşı dökmeden kıymeti bilinmeli ve onlara hissettirilmelidir.

Yaşlılara göstereceğimiz saygı ve hürmet, toplumun kültür seviyesi ve gelişmişlik düzeyini de ortaya koyacaktır. Yaşlılar gelişmiş ülkelerde hiçbir kaygı taşımadan kalan ömürlerini huzurlu ve mutlu bir biçimde sürdürmekte, özellikle Türk Dünyasında yaşlılarla özel bir önem verilmekte, toplumun aksakallıları olarak saygı ve itibar görmektedir. Yaşlılara daima hürmet ederiz. Ancak devletimizin de yaşlı, özürlü ve muhtaçlarımıza insan gibi yaşamalarını temin etmesi boynunun borcudur.

Toplumsal yaşamın temel kuralı karşılıklı sevgi ve saygıdır. Türk toplumu bu temel kural doğrultusunda, toplumsal dayanışmayı yaşamın her evresinde ilke edinmiştir. Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız. Toplumsal dayanışmanın önemli göstergelerinden birisi, yaşlıların karşılaşabileceği sorunların en aza indirilmesi ve bunların çözümüne ulaşabilme olanaklarının onlara sunulmasıdır. Yaşlılarımız milletimizin onurudur. Onlara sahip çıkmak ve onlarla ilgilenmek tüm toplum bireylerinin vatandaşlık görevidir. Büyüklerine sahip çıkan toplumlar, medeniyeti yakalamış toplumlardır. Ömrünün büyük bir kısmında topluma ve ülkesine hizmet vermiş olan büyüklerimizi, yaşlandıkları dönemde memnun etmek gurur vericidir.

Yaşlıları;  çalışmayan, verimsiz, tüketen, hastalıklı insanlar gibi görmek onlara en büyük haksızlık, vefasızlık ve saygısızlıktır. Kültürümüz, aksakallarımıza verilen değer ile yaşatılabilir. Yaşlısına hürmet etmeyen, saygı göstermeyen toplumlar köksüz çınar gibidir. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın”  diyen ecdadımıza, çınarlarımıza gözümüz gibi bakalım… Yarın çok geç olabilir…

1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ vesilesi ile herkese sağlık ve huzur içinde yaşlanma dileriz.’’

11759546_10152992811847304_741348994_n (1)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN