• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 972
  • Dünkü Görüntülenme: 588
  • Toplam Görüntülenme: 3770057

Çaycuma Manda Yoğurdu Tescil Edildi

21 Mayıs 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1241 defa okundu.
Çaycuma Manda Yoğurdu Tescil Edildi

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası olarak yapılan tescil başvurusu 8 Mayıs 2020 de onaylanarak 15 Mayıs 2020 tarihli Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayınlandı.
Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Kamitoğlu alınan coğrafi işaretin Çaycuma için önemli bir gelişme olduğunu belirterek yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bilindiği gibi Çaycuma denilince ilk akla gelen ürünümüz Manda yoğurdumuzdur. Manda yoğurdumuz, Çaycuma tarihi ve kültürüyle özdeşmiş, tarihi nitelik taşıyan romanlara, makale ve şiirlere konu olmuş, uğruna festivaller düzenlenmiş, YÖREX gibi ulusal fuarlarda birçok kez yerini almıştır. Ayrıca merhum İ. Behçet Kalaycı’nın mükellefiyet dönemindeki yöremizi konu alan Kıvırcık adlı kitabında bile o yıllarda İsmet Paşa’ya düzenli olarak Çaycuma manda yoğurdu gönderildiğinden bahsedilmektedir. Yöremizin türkülerinde bile Çaycuma manda yoğurdu ile güzel kızlarımız benzetilmektedir.

“Sizin Oraların Nesi Meşhur?” sloganıyla 2010 yılından bu güne Antalya’da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı olan YÖREX’de her yıl Oda olarak yerimizi alarak Çaycuma Manda Yoğurdunu ulusal düzeyde sergiledik. Zaten yoğurdumuz da hak ettiği beğeni ile ulusal yazılı ve görsel basında yer almıştır. Ayrıca geçmişten günümüze ilçemize gelen giden tüm misafirlerimize mutlaka bir bakır yoğurt hediyemiz olmuş, hatta Ankara başta olmak üzere tüm önemli görüşmelere bile hediye olarak yanımızda götürmüşüzdür.
Bu kadar üne sahip Çaycuma TSO olarak ilçemizin ekonomik hayatında önemli bir değer olan Çaycuma Manda Yoğurdu’nun “coğrafi işaret” olarak da tescil edilmesi için yapmış olduğumuz başvuru bir önceki Odamız Yönetimi, Sayın Rıfat Sarsık ve dönemin Yönetim Kurulu’nun kararı ile yapılmıştır. Aradan geçen başvuru aşamaları ile yaşanan sürecin ardından 8 Mayıs 2020 tarihinde de tescilimiz tamamlanmıştır ve Çaycuma Manda Yoğurdu 496. Coğrafi işaret olarak tescil edilmiş ve bu tescil 15.05.2020 tarihinde yayınlanmıştır.
Öncelikle Çaycuma’ya ve manda yoğurdu üreticilerimize hayırlı olsun. Herkes bilir ki manda yoğurdunun geçmişi eski yıllara dayanır ve özellikle köylerimizde önemli gelir kaynaklarından biri olmuştur. Biz bu tescille Çaycumamızın geçmişinden bugüne almış olduğumuz bir mirası gelecek nesillerimize en kıymetli haliyle bırakma imkânına kavuşmuş olduk. Çaycuma Manda Yoğurdu yöremizin kendine has bitki florası, doğa koşulları ve iklimi ile kendine has özellikleri ile zaten belli bir üne sahipti. Şimdi Çaycuma Manda Yoğurdu markası bu ünü ile kimsenin özel malı olmadan tüm Çaycuma’ya kazandırıldı ve ilçemizin simgesi olarak tescillemiş oldu. İnanıyoruz ki firmalarımız bu tescili kullanarak yeni üretim ve pazar imkânları kazanacak, böylece birbirini karalamadan daha verimli olarak çalışacaklardır. Bu süreçte bizlere destek olan Ankara Üniversitesi Gıda Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık ve Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Tansel Şireli başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

REKLAM ALANI

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN