• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1172
  • Dünkü Görüntülenme: 916
  • Toplam Görüntülenme: 4246285

Çaturoğlu Bütçe Görüşmelerinde Zonguldak’ı Konuştu

10 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
384 defa okundu.
Çaturoğlu Bütçe Görüşmelerinde Zonguldak’ı Konuştu

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2017 Yılının Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada Zonguldak’ı yakından ilgilendirecek açıklamalarda bulundu.

Çaturoğlu konuşmasında şöyle dedi; “

“Özellikle Bakanımıza Bakanlık görevinde üstün başarılar diliyorum. Kendisi sadece bu Komisyondan çıktığı için de ayrıca bizim için de bir gurur vesilesi.”

FİLYOS LİMANI VE ENDÜSTRİ BÖLGESİ

“Sayın Bakanımıza bir teşekkürü de uzun zamandan beri kamuoyunda tartışılan, ancak bu dönemde karara bağlanan, ihalesi neticelendirilen ve yer teslimi yapılan Filyos Limanı Projesi için özel bir teşekkürü borç biliyorum, bu Filyos Limanı Projesi 25 milyon tonluk kapasitesiyle sadece Zonguldak’ın değil, ülkemizin en büyük projelerinden bir tanesi. Tabi bu Filyos Liman’ımızın hemen gerisinde yapılacak olan endüstri bölgesiyle ulaşım yönünden entegrasyonunun yapılması da çok önemli.”

ZONGULDAK-KARABÜK DEMİRYOLU

“Bir diğer teşekkürümüzü de Zonguldak-Karabük demir yolu hattının rehabilite edilmesi, sinyalizasyonunun tamamlanması noktasında yapmak istiyorum. Ancak orada tabii, bir teşekkürün yanı sıra oradaki vatandaşlarımızın Zonguldak-Karabük arasının üç buçuk saat gibi bir sürede aşıldığını, bunun birtakım çalışmalar yapılarak o sürenin aşağı indirilmesi konusunda talepleri var Sayın Bakanım, sizlere burada bunu, bu talepleri iletiyorum.”

SAKARYA-ZONGULDAK-BARTIN DEMİRYOLU PROJESİ

“Bir diğer konu, yine demiryolumuzla ilgili, Sakarya-Zonguldak-Bartın Demiryolu Projesi. Bunu biz ulusal basında okuduk, çok da heyecanlandık ama ben şimdi burada sunumdaki demiryollarının projesi yapılan veya yapılmakta olan projelerine baktım, onların içerisinde yok. Sayın Bakanım, bu demiryolu bizim için çok önemli. Şimdi, Karasu, Söğütlü civarlarında çalışma var. Eğer biz buna Zonguldak ve Bartın ayağını da bağlayabilirsek bu aynı zamanda İstanbul’u Filyos’a bağlayan bir hat olacak. Şu anda Filyos’ta 25 milyon ton yükü biz bir kısmını demiryoluyla taşımaya kalksak bunu ancak Ankara üzerinden İstanbul’a ulaştırabiliyoruz yani çok uzun bir yol mesafesi var. Eğer bu hattı daha önce etütleri yapıldı, ben Zonguldak’ta bir ilçe belediye başkanıydım, bunlar bizim planlarımıza işlendi. İnşallah bu konuda çalışmalar hızlandırılırsa ülkemizin birçok kısmında olan bu modern demiryolu hatlarından bizim bölgemizde hem yük hem de yolcu taşıma anlamında payını almış olur.”

EREĞLİ-ZONGULDAK VE EREĞLİ-DEVREK YOLU

“Sayın Bakanım, özellikle karayolları konusunda Zonguldak’ımızda büyük çalışmalar var. Demin bir kardeşimiz söyledi, aşkımızdan bahsetti. Bizde de öyle aşk olan iki tane yol vardı. Birisi Ereğli-Zonguldak yolu, bir tanesi de Ereğli-Devrek yolu. Şarkılar bestelemişlerdi hani demin bir arkadaşımızın söylediği gibi: “Aşkımız Ereğli-Devrek yolu gibi olsun/Aşkımız Ereğli-Zonguldak yolu gibi olsun, hiç bitmesin.” Ama ben sizlere teşekkür ediyorum, her iki yol da şu anda karayollarımızın üstün ve yoğun gayretleri var. Gerek Genel Müdürümüz İsmail Bey’in, gerekse çalışma arkadaşlarının gayretleri neticesinde birisi 2017’nin sonunda, bir diğeri de, Ereğli-Devrek yolu da altı yüz altmış günde inşallah bitecek. Biz diyoruz ki: Yollar biter ama bizim hükümetlerde hizmet aşkı hiçbir zaman bitmez. Ondan dolayı özellikle yatırımcı kuruluş olan Bakanlığımıza ve bütün Bakanlık yetkililerine huzurunuzda teşekkür ediyoruz. Yine, cumhuriyet tarihimizde bir tekerleme vardı, biz 1 milyar para harcamışız Bolu tünelini bitirememişiz ama sadece Düzce’nin Akçakoca ilçesiyle bizim Alaplı ilçesi arasında şu anda 9 tane tünel var. Artık tünel açmak bizim hükümetlerimiz zamanında çocuk oyuncağı gibi oldu. Bir diğer beklentimiz Sayın Bakanım, Ereğli çevreyolu, gene karayolumuz. Bunu da talep ediyoruz.”

EREĞLİ TERSANELER BÖLGESİ

“Değerli Bakanım, Zonguldak’ta Ereğli bölgesinde bir tersaneler bölgesi yapıldı. Burası ilk zamanlarda binlerce kişi çalışıyordu, tabii, dünya krizinden etkilendi bu sayılar 300-500’lü rakamlara düştü. Bu tersanelere de özel bir ilgi gösterirseniz o konuda sizden beklentimiz var.”

ÇAYCUMA SALTUKOVA HAVALİMANI

“Ayrıca Çaycuma’da bir Saltukova Havaalanı’mız var. Sadece yurt dışından, Almanya’dan Germanya Havayolları buraya geliyor, bu konuda da yurt içi uçuşlara da açılması noktasında Sayın Bakan yardımcımız o konuyu biliyor, çok defalar böyle taleplerimiz oldu. Bu konuda da yardımcı olmanızı bekliyoruz.”

ALAPLI BALIKÇI BARINAĞI – YAT VE TEKNE İMALAT BÖLGESİ

“Gene Sayın Bakanım, bir balıkçı barınağımız var, içi kumla doldu, o konuda sizlerden yardım bekliyoruz Alaplı balıkçı barınağı. Ayrıca, Alaplı bölgesinde kıyı yapıları ve tersaneler genel müdürlüğümüzün hem de halef selef iki genel müdürümüzün bildiği bir konu var: Alaplı’mıza yat ve tekne imalat bölgesi konusunda bir çalışma vardı, bu konunun da realize edilmesini sizlerden arzu ediyoruz.”

ERDEMİR

“Bir de Ereğli bölgemiz sanayimiz açısından çok önemli, ülkemizin gözbebeği, dünyanın gözde çelik kuruluşlarından bir tanesi olan ERDEMİR orada, oraya bir lojistik merkez yakışır Sayın Bakanım. Bu duygu ve düşünceler içerisinde, tekerlek tarihin en büyük icatlarından bir tanesi ama tekerleğin dönmesi için yol lazım, havaalanı lazım, deniz yolu lazım, demir yolu lazım, bunların hepsi sizin Bakanlığınızı ilgilendiriyor.

2017 bütçesinin ülkemize ve Bakanlığınıza hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan temenni ediyor, sizleri ve yüce heyeti sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN