• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 16
  • Dünkü Görüntülenme: 306
  • Toplam Görüntülenme: 4743347

Çatlak Oluşan Kaya Külliyeyi Tehdit Ediyor

10 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
665 defa okundu.
Çatlak Oluşan Kaya Külliyeyi Tehdit Ediyor

geniebanner2

– ÇATLAK OLUŞAN KAYA PARÇALARI KÜLLİYEYİ TEHDİT EDİYOR
– KAYA PARÇALARI, ŞEYH ŞABAN-I VELİ KÜLLİYESİNİ TEHDİT EDİYOR

Kastamonu’da Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesinin arka kısmında bulunan büyük kaya parçalarında oluşan çatlak, külliyeyi tehdit ediyor.

Anadolu’nun dört halifesinden biri olarak bilinen Şeyh Şaban-ı Veli hazretlerinin türbesinin de bulunduğu Şeyh Şabanı Veli Külliyesinin arka kısmında yer alan büyük kaya parçaları tehdit oluşturuyor. Zamanla aşınan kaya parçalarında oluşan çatlak nedeniyle bazı kayaların kopmak üzere olduğu görüldü. Külliyenin tam üzerinde bulunan kaya parçaları, ayrıca külliyeyi ziyaret eden ve camide namaz kılan cemaati de tehdit ediyor. Olası bir kaya parçasının kopması durumunda külliyede büyük bir hasarın oluşmasından korkuluyor.
Öte yandan, külliye üzerinde bulunan kaya parçalarında oluşan çatlakların yetkililere bildirilmesi üzerine yaklaşık iki yıldır herhangi bir işlemin yapılmadığı öğrenildi. Son olarak külliyeyi ziyaret eden Vali Şehmus Günaydın, ziyaret esnasında cami cemaati tarafından külliye üzerinde kaya parçalarında oluşan çatlaklar gösterildi. Bunun üzerine Vali Günaydın, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerine durumu bildirmesiyle ekipler harekete geçti. Külliyeye gelerek kopmak üzere olan kaya parçalarında inceleme yapan ekipler, tutanak hazırlayarak külliyeden ayrıldı. Jeoloji mühendisinin de incelemesi beklenen külliyede, kaya parçaları için kısa sürede önlem alınması bekleniyor.
Külliyeyi ziyaret eden vatandaşlar ve cami cemaati, konunun daha önce Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bildirildiğini fakat şimdiye kadar herhangi bir işlemin yapılmadığını belirtti. Vali Günaydın’ın kaya parçaları hakkında bilgilendirilmesi üzerine çalışma başlatıldığına dikkat çeken cami cemaati, daha önce Kastamonu Kalesinde de buna benzer bir olayın yaşandığını ve büyük kapa parçalarının koparak yerleşim alanlarına düştüğünü ifade ettiler.

caydilbanner

AW239135 AW239135 AW239135 AW239135

Anahtar Kelime: , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN