• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 954
  • Dünkü Görüntülenme: 1186
  • Toplam Görüntülenme: 4243391

Bu Değirmen Yıllara Meydan Okuyor

14 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
575 defa okundu.
Bu Değirmen Yıllara Meydan Okuyor

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Türkali Köyünde, asırlık eski su değirmeni vatandaşlar tarafından yaşatılmaya çalışılıyor.

Türkali’de suyla çalışan asırlık eski su değirmeninde vatandaşlar, bahçelerinden topladıkları mısırlarını öğüterek bu değirmende un haline getiriyor. Eskiden birçok suyla çalışan değirmenin bulunduğu Türkali Köyünde sadece tek bir değirmen Müstakimler Mahallesi halkının çabaları sayesinde tamiratı yaptırılıp çalıştırılmaya başlandı. Türkali Köyü ve çevre köylerden gelen vatandaşlar, burada mısırlarını öğütüyor.

Değirmenlerine sahip çıkan Müstakimler Mahallesi sakinleri şöyle konuştu; “Biz burası kapanmasın diye uğraşıyoruz. Nostalji olarak buraya gelen vatandaşlarımıza köyümüz adına hizmet veriyoruz. Değirmen suyla çalışıyor. Suyun ağzına poyralar var onları takıyoruz. Bir çuval unu değirmenimiz yaklaşık iki buçuk saatte öğütüyor. Köylümüze yardımcı oluyoruz. Türkali’de birçok değirmenler vardı ama şimdi sadece bu kaldı. Bizde bir kaç arkadaş bir araya gelerek bu değirmenimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Değirmenimiz suyla çalıştığı için su olmadığı zamanda çalışmıyor.”

(Haber: Anıl TAŞKIRAN-ÖZEL)

s3290010 s3290005 s3290006 s3290009

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN