• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 322
  • Dünkü Görüntülenme: 558
  • Toplam Görüntülenme: 4464785

BİR DÜNYA ÜNİVERSİTESİ; BEÜ

13 Mayıs 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
486 defa okundu.
BİR DÜNYA ÜNİVERSİTESİ; BEÜ

 
– BİR DÜNYA ÜNİVERSİTESİ; BEÜ

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) uluslararasılaşma çalışmalarında çıtayı düşürmeden yoluna devam ediyor. BEÜ bugün, altı kıtadan pek çok ülkenin üniversiteleri ile gerçekleştirdiği işbirliği çalışmaları ile Zonguldak’ın dünyaya açılan penceresi konumuna geldi.

Öğrenci ve öğretim elemanlarının yurt dışı eğitim-öğretim faaliyetlerini destekleyen Bülent Ecevit Üniversitesi, yabancı uyruklu öğrenci ve öğretim elemanlarını da farklı akademik birimlerinde konuk ediyor. BEÜ’de bugün 44 ülkeden 292 öğrenci akademik eğitim görürken 7 ülkeden 15 öğretim elemanı ders veriyor. Özellikle yabancı öğrenci sayısındaki artışta, BEÜ’nün 2012 yılından bu yana sahip olduğu Avrupa Birliği Diploma Eki Etiketi önemli rol oynuyor.
HEDEF: “DAHA ÇOK ÜNİVERSİTE, DAHA ÇOK İŞBİRLİĞİ”
Bülent Ecevit Üniversitesi, başta öğrenci ve akademisyen değişimi ile akademik paylaşımlar olmak üzere program geliştirme çalışmalarının yaratıcı stratejilerle desteklemesi ve ortak projeler yürütülmesi olmak üzere; kitap, yayın ve diğer kütüphane materyallerinin zenginleştirilmesi, sosyal olanaklardan ortaklaşa yararlanılması, akademik ziyaretler ve misafir öğretim üyesi kabulü gibi temel amaçlar çerçevesinde işbirliği ağını genişletiyor. Bu kapsamda 2014 yılsonu verilerine göre BEÜ’nün 6 ülkeden 10 üniversite ile işbirliği anlaşması bulunuyor.
Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)’nın da üyesi olan BEÜ’nün, birliğin oluşturmaya çalıştığı Avrupa Yükseköğretim Alanında da saygın bir konumu bulunuyor.
YABANCI UYRUKLU AKADEMİSYENLER BEÜ’DE
Üniversite, yabancı uyruklu akademisyenler ile üstün kaliteli eğitim fırsatlarını zenginleştiriyor. Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, Azerbaycan, Ürdün, Suriye, Sırbistan, Hindistan’dan gelen öğretim elemanları, BEÜ kadrosunda eğitim vermeye devam ediyor. Sürdürülen bu çalışmalar, önümüzdeki yıllarda BEÜ’nün daha fazla yabancı öğretim elemanını akademik birimlerinde istihdam edeceğini gösteriyor.
BEÜ AKADEMİSYENLERİ İLE DÜNYAYA AÇILMAYA DEVAM EDİYOR
Bülent Ecevit Üniversitesinin sürdürdüğü uluslararası işbirliği çalışmaları Üniversitenin akademik personel hareketliliğini de hızlandırdı. 2014 yılı içerisinde toplam 278 öğretim elemanı, Almanya, İngiltere, İsveç, İspanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Litvanya ve Macaristan gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere toplam 45 ülkedeki üniversitelerde akademik deneyimlerini paylaştılar.
ERASMUS+ ULUSLARARASI ÇALIŞMALARA HIZ KATIYOR
Avrupa’nın çeşitli üniversiteleri ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimlerine olanak sağlayan Erasmus+ Değişim Programı kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar da BEÜ’nün uluslararasılaşma faaliyetlerine güç katıyor. 2014 yılında 15 ülkeden 80 üniversite ile değişim anlaşması bulunan BEÜ, aynı yıl içinde 67 öğrenci ve 20 akademik personelini bu üniversitelere gönderdi. Üniversite ayrıca Ersamus+ kapsamında 4 farklı ülkeden gelen 9 öğrenciyi çeşitli bölümlerinde konuk etti.
MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI
Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerdeki üniversitelerin yer aldığı Mevlana Değişim Programı da BEÜ’deki uluslararası hareketliliklerden birini oluşturuyor. BEÜ’nün bu kapsamda Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti ve Yemen’deki üniversiteler ile anlaşması bulunuyor. Mevlana programı ile 2014 yılında BEÜ’den 2 akademik personel farklı üniversiteye giderken, 1 akademisyen de BEÜ’ye geldi. Mevlana Programı kapsamında 2 öğrenci de aynı yıl içinde BEÜ’de öğrenim gördü.
“BEÜ’NÜN ULUSLARARASI TANINIRLIĞI VE GÜVENİRLİĞİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”
Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer Bülent Ecevit Üniversitesinin uluslararası alanda tanınan bir üniversite olduğunu belirterek; “Son dönemde büyük önem verdiğimiz uluslararası işbirliği ve tanıtım çalışmaları, Üniversitemizin tanınırlığını ve güvenirliğini arttırıyor. Değişim programları ile gelen ve giden öğrenciler ile öğretim elemanlarının bu noktadaki katkısının da büyük payı olduğuna inanıyorum. Üniversitemizin sürdürdüğü bu çalışmaları sadece bir uluslararasılaşma politikası olarak görmüyoruz; kamu diplomasisi açısından da son derece önemsiyoruz” dedi.

6543

 

Anahtar Kelime: , , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN