• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 252
  • Dünkü Görüntülenme: 836
  • Toplam Görüntülenme: 4714077

BEÜ’DEN “OKULUM EVİMDE” PROJESİ

7 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
657 defa okundu.
BEÜ’DEN “OKULUM EVİMDE” PROJESİ

caydilbanner geniebanner2 YILMAZLAR DÜZLÜ ZAHİRE

BEÜ’DEN “OKULUM EVİMDE” PROJESİ
– 50 ÖĞRETMEN ADAYI 250 ÖĞRENCİYE EVLERDE MATEMATİK KURSU VERİYOR

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli Eğitim Fakültesi’nden 50 öğretmen adayı, Nurdan ve Orhan Oğuz Ortaokulu’ndaki 250 öğrenciye “Okulum evimde” projesi kapsamında evlere gidip ücretsiz matematik kursu veriyor.

Kdz. Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Ereğli Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği bölümünde okuyan 50 üniversiteli öğretmen adayı Nurdan ve Orhan Oğuz İlkokulu ile Okulum Evimde projesini başlattı. Proje kapsamında 50 öğretmen adayı Nurdan ve Orhan Oğuz İlkokulu 5. Sınıf öğrencilerinin hem evlerine gidiyor hem de okuldaki sınıflarda kurs veriyor.

50 ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLERİN EVLERİNE GİDİP ÜCRETSİZ DERS VERİYOR
Ereğli Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi Sinem Kaya amaçlarının ortaokul öğrencilerine hem matematiği sevdirerek eğlenceli hale getirmek hem de ilerideki meslekleri için deneyim kazanmak olduğunu söyledi. Nurşen Çağlar’ın evinde 5 öğrenciye matematik dersi veren Kaya, şöyle konuştu: “Okulum Evimde projesini BEÜ Matematik Kulübü bünyesinde başlatılan bir projedir. Türkiye’de bir ilk olarak başlatılmıştır. 50 öğretmen adayı 250 öğrenci ve veli ile çalışıyoruz. 5. Sınıf öğrencilerimize matematik anlatıyoruz. Gittiğim evlerde öğrencilerimle kendi adıma bir problem yaşamıyorum. Verdiğim ödevleri güzel bir şekilde takip ediyorum. Beni dinliyorlar. Biz iki ayda bir tarama testine tabi tutacağız öğrencilerimizi. Ne kadar gelişmiş, başarı düzeyleri nelerdir? İlk geldiğimde öğrencilerimde benim kadar heyecanlıydı. Birbirimizi severek ve sorumluluklarımızı yerine getirerek daha iyi bir hale geldik. Gönüllülük projesi olduğu için okuldaki öğretmenlerimizde bize destek verdi. Kulüp Başkanımız İlhan hoca başta olmak üzere. Sınıfı öğretmenleri ve rehber öğretmenlerimizde bu projeden oldukça memnun. Öğrencilere oldukça katkı sağladığımızı söylüyorlar.”

HEM ÖĞRETİYOR HEM DE DENEYİM KAZANIYORLAR
Öğrencilere hem ablalık hem de öğretmenlik yapmaya çalıştıklarını anlatan öğretmen adayı üniversite öğrencisi Nuray Başoğlu, öğrencilere ders verirken kendilerinin de eğitim aldıklarını dile getirdi. İleride 30 kişilik sınıflarda öğretmenlik yapacaklarını belirterek öğrencilere kurs verirken deneyim kazandıklarını belirten Başoğlu, “Birebir öğrenmeler de öğrencilere daha fazla katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz. Öğrencilerin matematik dersini sevmelerini ve matematik dersine çalışma alışkanlıkları kazandırıyoruz. Öğrencilere disiplinli çalışma alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz. Benim öğrencilerim ilk beşte. Gayet memnunum onlardan” dedi.

ÖĞRENCİ VELİLERİ KURSLARDAN MEMNUN
Çocuklarının öğretmen adaylarından bire bir ders almalarının çok verim sağladığını ifade eden öğrenci velilerinden Yasemin Balcı, ders notlarında da geri dönüşümü aldıklarını söyledi. Öğretmen adaylarının sadece ders notları değil çalışma olarak kendilerine çok şey kattığını belirten Balcı, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Ablaların evimize gelmeleri bizim için çok büyük bir avantaj. Bu konuda okul müdürümüze ve Bülent Ecevit Üniversitesi’ne teşekkür ediyoruz. Biz projeden çok memnunuz. İnşallah devamı da gelir.”
Öğrenci velilerinden Nurşen Çağlar da kendilerine böyle bir imkanı sağlayan okul müdürlerine, Bülent Ecevit Üniversitesi’ne ve çocuklarına matematik kursu veren öğretmen adaylarına teşekkür etti. Çocuğunun matematiği daha önceden de sevdiğini anlatan Çağlar, kurs başladıktan sonra matematiği daha çok sevmeye başladığını kurs göreceği Pazartesi günlerini iple çekmeye başladığını ifade etti.

MATEMATİK KURSLARI ÖĞRENCİLERİN BAŞARISINI ARTIRDI
Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz Ortaokulu sınıf öğretmenlerinden Sema Çavuş, üniversite öğrencilerinin matematik dersi vermesine başlamasından sonra öğrencilerin başarı oranlarının daha da arttığını söyledi.
Matematik derslerinin Sinem öğretmeni ile çok güzel geçtiğini anlatan Ortaokul 5. Sınıf öğrencisi Şevval Esi, ders sırasında hem eğlendiklerini hem de öğrendiklerini dile getirdi.

AMAÇ ÖĞRENCİLERE MATEMATİĞİ SEVDİRMEK
Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz Ortaokulu’nun sınıflarında 5. Sınıf öğrencilerine kurs veren üniversite öğrencileri Mustafa Derda Kayımkaya ve Mustafa Şentürk de, matematik dersini sevdirmeye çalışıyor. Öğrencilere derslerde eksik kaldığı yerlerde yardımcı olduklarını ifade eden Emirhan Şentürk öğrencilere hem ödevlerinde hem de yapamadıkları konuları anlatarak yardımcı olduklarını belirtti. Okuldaki ortama göre öğrencilerin kendileri ile daha rahat olduklarını ve onlarla daha iyi iletişim sağladıklarını belirten öğrencileri Mustafa Derda Kayımkaya, öğrencilerin hem de derslerindeki hem de okul dışı problemleri ile de ilgilendiklerini vurguladı.
Ortaokul 5. Sınıf öğrencilerinden Mustafa Eren Deniz de öğretmen adayı üniversiteli abilerinden ders almaya başladıktan sonra matematiği daha çok sevmeye başladıklarını belirterek, matematik ders saatinin gelmesini iple çektiklerini söyledi.
Yaklaşık bir ay devam eden “Okulum Evimde” projesinin 2014-2015 eğitim öğretim yılı sonuna kadar devam edeceği öğrenildi.

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN