• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 282
  • Dünkü Görüntülenme: 504
  • Toplam Görüntülenme: 4680733

BEÜ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİNDE YENİ SPECT – CT CİHAZI HİZMETE GİRİYOR

24 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
628 defa okundu.
BEÜ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİNDE YENİ SPECT – CT CİHAZI HİZMETE GİRİYOR

 

BEÜ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİNDE YENİ SPECT – CT CİHAZI HİZMETE GİRİYOR

– Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, son beş yıl içerisinde mevcut sağlık hizmetlerinin çeşitliliğini ve kapasitesini ciddi biçimde artırdı. Özellikle yoğun talep gören alanlarda planlanan tıbbi cihaz yatırımları, Zonguldak ve bölge insanı için büyük bir şans olarak görülüyor.
Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğünün Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile yapılan Yatırım Bütçe görüşmeleri sonucu Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine sağlanan tıbbi cihaz ve teçhizat yatırım finansmanı yoluyla satın alma süreci tamamlanan SPECT – CT cihazı çok yakında hizmete girecek.
BEÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimi Prof.Dr. Varım Numanoğlu, yeni SPECT – CT cihazı ile ilgili olarak “SPECT özelliğine sahip gama kamera ile bilgisayarlı tomografi tarayıcıyı bir araya getiren yeni entegre bir cihazdır. Gama kamera ile elde edilen fonksiyonel veriler ile bilgisayarlı tomografi cihazının sağladığı detaylı anatomik bilgiler birleştirilerek hibrid görüntüler oluşturulur. Bu cihaz konvansiyonel gama kameralara göre oldukça üstün özelliklere sahiptir. Bu sayede daha hızlı ve doğru sonuç elde etmenin yanında tetkikin tekrarı veya başka bir görüntüleme yöntemi ile teyit edilmesi gibi durumlar azalmış olacaktır. Kardiyovasküler, endokrin gibi insan vücudundaki birçok sistemi etkileyen hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılacaktır. Bunun yanında bazı kanserlerin tanı, tedavi planlaması ve tedavilerini takip için önemli katkılar sağlayacaktır. Satın alma süreci tamamlanmak üzere olan cihaz son 10 yıldır dünyada, birkaç yıldır ülkemizde kullanılmaya başlandı. Türkiye’de halen 4-5 merkezde mevcuttur. İlimiz ve bölgemizde bulunmayan SPECT-CT Cihazının merkezimize kazandırılması ile nükleer tıp alanında kurumumuz tüm tanı ve tedavi olanaklarını sağlamış olacaktır” dedi.
BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine kazandırılacak cihazlar ile ilgili bir açıklama yapan Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer tüm bu yatırımların bölgenin geleceğine yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:
“Üniversitemiz, Zonguldak’ta sağlık alanında orta ve uzun vadeli projeksiyonlarımız doğrultusunda gerekli adımları atmaktadır. Bu planlamalar ilimiz sağlık hizmet sunumu olanaklarının en önemli paydaşı olan Zonguldak Kamu Hastaneleri Birliği ile yakın işbirliği içerisinde yapılmakta ve kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda kurumumuza kazandırılan SPECT – CT cihazı sayesinde Zonguldak Kamu Hastaneleri Birliğinin bu konuda yatırım yapma ihtiyacı ortadan kalkmış olacaktır. Bu örnekte olduğu gibi diğer sağlık altyapısı alanlarında da Zonguldak Kamu Hastaneleri Birliği ile birlikte uyumlu bir çalışma yoluyla şehrimiz ve bölgemizde ihtiyaç hissedilen sağlık hizmetlerinin kapasitesini ve niteliğini yükselteceğiz. Bu çalışmalar sonucunda Zonguldak halkının sağlık sorunları ile ilgili tetkik ve tedaviler başka büyük bir merkeze gitme mecburiyeti doğmadan çözümlenebilecektir. Bu çalışmalarımızı hayata geçirirken bizlerle birlikte mesai harcayan çalışma arkadaşlarımıza, sağlık alanında fedakârca hizmet veren akademisyen ve sağlık personelimize, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, bu yeni kazanımların Zonguldak ve üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum.”

17

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN