• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 896
  • Dünkü Görüntülenme: 1186
  • Toplam Görüntülenme: 4243279

Başkan Kantarcı Çaycuma’ya teknopark kurulacağını söyledi

17 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
246 defa okundu.
Başkan Kantarcı Çaycuma’ya teknopark kurulacağını söyledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, BEÜ’nün, binasını kurmaları halinde Çaycuma’ya bir teknopark kuracağını açıkladı

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Belediye Meclisi toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bülent Ecevit Üniversitesi’nin ilçeye bir teknopark kurmak istediğini söyleyen Kantarcı, Rektör Özer’in binasının yapımı konusunda destek istediğini bildirdi. Kantarcı konuya ilişkin açıklamasında, “Sayın Rektör Mahmut Özer bazı sivil toplum kuruluşu başkanlarıyla birlikte, Kaymakam beyi ve beni, Meslek Yüksek Okuluna davet etti. Orada yaptığımız toplantıda, Çaycuma yerleşkesine ikinci bir meslek yüksekokulu kurulacağı müjdesini verdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Yüksekokulunun altı bölümü olacak, binasını da Odalar Birliği yapacak. Şu anda 2.500 olan öğrenci sayısı, kısa zamanda beş bine çıkacak. Sayın rektörümüz, çok önemli bir konuyu daha açtı. Binasının yapımını Çaycumalıların üstlenmesi durumunda, yerleşkeye bir teknopark kurabileceklerini söyledi. Biz önünüzdeki günlerde konuyu değerlendireceğiz. Sayın valimizin gayretleriyle, beş yüz dönüm alan üzerine, tarım organize sanayi bölgesinin kurulduğunu da düşünürsek, Çaycuma için son derece olumlu gelişmeler olduğunu söyleyebilirim” dedi.

TEKNOPARK NEDİR?

Teknoparklar, üniversiteler, araştırma kurumları ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içerisinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürdükleri organize araştırma ve iş merkezleri olarak tanımlanıyor. Temel hedefleri arasında, üniversitelerde ortaya çıkan akademik bilgi ve araştırma potansiyelinin teknolojik ürünlere dönüştürülüp ticarileştirilmesi olan teknoparklar, teknoloji transferi için uygun ortam yaratmak, nitelikli kişilere iş ve girişimcilik imkânları yaratarak beyin göçünü önlemek gibi işlevler de üstleniyor. Bölgesel ve ekonomik kalkınmada önemli rol oynayan teknoparklardan ülkemizde, 63 tane bulunuyor. Bakanlar kurulu kararıyla açılan teknoparkların 79 tanesi faaliyette, 14 tanesi gelişim aşamasındadır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN