• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 254
  • Dünkü Görüntülenme: 510
  • Toplam Görüntülenme: 4710861

BAKKA’DAN 13 MİLYON TL HİBE

27 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
617 defa okundu.
BAKKA’DAN 13 MİLYON TL HİBE

 

BAKKA’DAN 13 MİLYON TL HİBE
– 5 YIL İÇİNDE 7 FARKLI MALİ DESTEK PROGRAMI İLE 53 MİLYON TL DAĞITAN BAKKA 207 PROJENİN HAYATA GEÇMESİNİ SAĞLADI
– 2015 YILINDA BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI’NDAN 13 MİLYON TL HİBE

Projelere verdiği mali destek ile bölgenin güçlenmesinde büyük rol oynayan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 2015 yılı Mali Destek Programını açıkladı. Kurulduğu 5 yıldan bu yana yatırımcılara 53 milyon TL kaynak aktaran ve 207 projenin gerçekleşmesini sağlayan BAKKA, 2015 yılında işletmelere ve kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara 13 milyon TL hibe vermeyi hedefliyor.

KOBİ’lere, sosyal kalkınma projelerine ve küçük ölçekli altyapı projelerine verdiği destek ile Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün gelişmesinde büyük rol oynayan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2015 yılı Mali Destek Programını da açıkladı. 1 Mart 2010 tarihinde kurulan ve bugüne kadar yürüttüğü 7 farklı mali destek programı ile bölgeye 53 Milyon TL kaynak aktaran, 207 adet projenin hayata geçmesini sağlayan BAKKA, bu projelerle bölgede bin 244 kişinin istihdam edilmesini sağladı.
BÖLGEYE 85,3 MİLYON TL’LİK YATIRIM
2015 yılı Mali Destek Programları bugün BAKKA Genel Sekreteri Faruk Tezel tarafından açıklandı. Geçmiş 5 yılın da değerlendirmesini yapan Tezel, “5 yıl içinde bölgeye toplamda 85,3 Milyon TL’lik yatırım yapılması sağladık. 4 adet Doğrudan Faaliyet Desteği Programı vasıtasıyla 2,2 Milyon TL’lik kaynak acil ya da stratejik nitelikli analiz, rapor ve araştırmalar yapmak üzere kullandırılmıştır. Bunlara ek olarak, ilgili kurum ve kuruluşların teknik kapasitelerinin artırılması amacıyla 3 adet Teknik Destek Programı ile 63 kurum ve kuruluşa teknik destek sağlanmış ve yaklaşık 8 bin kişinin eğitim alması sağlanmıştır. Ajansımız, 27 Ocak 2015 Salı günü itibarıyla 2015 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında “KOBİ Mali Destek Programı” ve “Yöresel Değerler Mali Destek Programı” ilanlarına çıkmış bulunmaktadır. Proje Teklif Çağrısı, BAKKA’nın bölge kaynaklarının etkin kullanımını sağlayarak yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacı ile kullandığı önemli araçlardan biridir. Ajans olarak amacımız, faaliyet alanımız olan Zonguldak, Karabük, Bartın illerinde girişimciliğin ve yenilikçiliğin desteklenerek sektörel çeşitliliğin sağlanmasına ve sürdürülebilir sosyal kalkınmanın sağlamasına katkıda bulunmaktır” dedi.
2015 YILINDA BAKKA’DAN 13 MİLYON TL HİBE
2015 Yılı Mali Destek Programlarının, ilgili taraflardan gelen talepler, görüşler ve geri bildirimler, bölgedeki ticaret ve sanayi odaları ile kalkınma kurulunun tavsiyeleri ışığında kararlaştırılıp Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylandığını hatırlatan Tezel, “Bu kapsamda ajansımız 2015 yılı içerisinde “KOBİ Mali Destek Programı” ve “Yöresel Değerler Mali Destek Programı” olmak üzere iki bileşenli bir proje teklif çağrısı dönemi yürütecek olup, bu programlar için Ajans bütçesinden ayrılan toplam kaynak tutarı 13 milyon TL olarak belirlenmiştir.
KOBİLERE 10 MİLYON TL
2015 Yılı KOBİ Mali Destek Programının amacı, TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) Düzey 2 Bölgesi’nde turizm ve imalata dayalı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin, üretim, hizmet, pazarlama kalite ve kapasitelerini geliştirmektir. KOBİ Mali Destek Programı kapsamında Ajans tarafından sağlanacak olan mali destek tutarı toplam 10 milyon TL’dir. Bu tutarın 5 milyon TL’si makine imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, diğer 5 milyon TL’si ise turizm ve diğer imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için ayrılmıştır. Asgari destek oranının yüzde 25, azami destek oranın ise yüzde 50 olarak belirlendiği program kapsamında başvuru sahipleri 35bin TL’den az, 500 bin TL’den fazla destek talep edemeyeceklerdir. Ayrıca, hazırlanacak projelerin 6 aydan kısa, 9 aydan uzun olmaması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
YÖRESEL DEĞERLERE 3 MİLYON TL
2015 Yılı Yöresel Değerler Mali Destek Programının amacının TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) Düzey 2 Bölgesi genelindeki yöresel değerlerden elde edilen katma değerin artırılması, bölge kültürünün yaşatılması ve yaygınlaştırılması faaliyetleriyle yerel potansiyelin harekete geçirilerek bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak olduğunu ifade eden Faruk Tezel, “Yöresel Değerler Mali Destek Programı kapsamında Ajans tarafından sağlanacak olan mali destek tutarı toplam 3 milyon TL’dir” şeklinde konuştu,
Mali destek programından kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar olan kamu kurum ve kuruluşları (valilikler, kaymakamlıklar, bölge/il/ilçe müdürlükleri, vb.), il özel idareleri, belediyeler, 5355 sayılı mahalli idare birlikleri kanunu çerçevesinde kurulmuş mahalli idare birlikleri, köylere hizmet götürme birlikleri vb., kamu kurum ve kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşları (odalar, borsalar vb.), sivil toplum kuruluşları (dernekler, vakıflar vb.), organize sanayi bölge müdürlükleri ve küçük sanayi siteleri, kar amacı gütmeyen kooperatifler, üniversiteler, lise, dengi ve üzeri mesleki eğitim veren okullar, tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler ile üretici birlikleri faydalanabiliyor.
Asgari destek oranının bulunmadığı ve azami destek oranın ise yüzde 90 olarak belirlendiği program kapsamında başvuru sahipleri 35 bin TL’den az, 200 bin TL’den fazla destek talep edemiyor. Ayrıca, hazırlanacak projelerin 6 aydan kısa, 9 aydan uzun olmaması gerekiyor.
SON TARİH 10 NİSAN 2015
Proje teklif çağrısı başvurularının Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi Proje Ve Faaliyet Destekleme Modülü olan KAYS aracılığıyla elektronik ortama kaydedilmesi, ardından matbu olarak rehberde belirtildiği şekilde ajansa teslim edilmesi gerekiyor. Başvuruların 10 Nisan 2015 Cuma günü saat 23.59’a kadar sisteme girilmesi gerekiyor. Dosyaların ise ajansa teslimi için son tarih 17 Nisan 2015 Cuma.
Proje teklif çağrısı kapsamında, Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin Merkez ilçelerinde 3 adet bilgilendirme toplantısı ve Merkez ilçeler de dahil olmak üzere 8 ayrı ilçesinde proje yazımına ve sunumuna yönelik olarak eğitim toplantılar gerçekleştirilecek. Söz konusu programlar hakkında detaylı bilgiyi içeren başvuru rehberleri ile bilgilendirme ve eğitim programları takvimleri BAKKA Hizmet Binası, Yatırım Destek Ofisleri ve Ajans internet sitesinden (www.bakka.gov.tr) temin edilebiliyor.

Anahtar Kelime: , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN