• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 300
  • Dünkü Görüntülenme: 504
  • Toplam Görüntülenme: 4680751

ALAPLI’DA FINDIK ÜRETİCİLERİ DERTLİ

15 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
548 defa okundu.
ALAPLI’DA FINDIK ÜRETİCİLERİ DERTLİ

ALAPLI’DA FINDIK ÜRETİCİLERİ DERTLİ

Zonguldak Alaplı İlçesinde fındık üreticileri geçtiğimiz yıl ürün azlığı sebebiyle 22 TL’ye kadar çıkan fındıkta yeni sezonda fiyatların adeta çakılması ve fındığın düşük seyreden fiyatların yükselmesini istiyorlar.
Alaplı İlçesindeki fındık üreticileri; Şuan ki fiyattan memnun olmadıklarını ve fındık piyasası bu fiyattan alıcı bulmaya devam ettiği sürece mahsullerini pazara ihtiyacı kadar indireceklerini belirtiler. Geçen sene Fındık fiyatları 22 lirayı kadar seyrederken, bu sene fındık fiyatı 11,5 TL nedeniyle kamuoyunda huzursuzluk oluşturdu. Alaplı’da fındık üreticileri mahsullerini 11,5 TL’den satarken Alaplı bölgesinde uzun süredir 10.80 ve 11 lira arasında gidip gelmesi eleştiri konusu oldu. Bu fiyatlarla satış olursa asıl parayı aracıların kazanacağını belirten üreticiler bunun bir sonraki sezona da olumsuz şekilde yansıyacağını ve fındık üretiminin düşeceğini dile getirilirken, Alaplı’da Fındık Tüccarlığını yapan Seyfi Bozkurt “Fındık fiyatları önümüzdeki günlerde yükseleceğini” belirtti.
Bu sene fındık fiyatlarının çok düşük seviyede seyir ediyor olduğunu söyleyen fındık üreticisi Ahmet Koçak; “Fakat her ne olursa olsun 11.5 TL civarında alıcısı olan fındığın en az 15 TL civarında alıcı bulması lazım diye düşünüyoruz. Bizlerde birer fındık üreticisi olarak kesinlikle bu fiyatlarda fındığımızı satmayı düşünmüyoruz. İhtiyacımız olduğu kadarını satar geri kalanını kesinlikle evimizde ya da herhangi bir yerde muhafaza ederiz.” şeklinde açıklamalarda bulundular.
Fındık üreticisinin 15 lir?nın altında fiyata fındık s?tm?yı düşünmediğini if?de eden İsmail Bozkurt ise ”Kesinlikle fındığınızın tamamını satmayın ya da emanete bırakmayın. İhtiyacınız olduğu kadarını satın ve gerisini herhangi bir yerde muhafaza edin. Belli bir süre sonra beklenilen fiyatlar kendini gösterecektir ve üretici olarak bin bir çeşit eziyetlerle topladığımız mahsulümüzü istediğimiz fiyattan satacağız” şeklinde ifadelerde bulundular.
Alaplı Kıran Köyü ikamet eden Ahmet Karahan, “Üreticimiz emeğinin hakkı olan fiyata erişene kadar ürününü pazara indirmeyeceğiz “şeklinde konuştu. Üretici fındık fiyatlarının artmasını beklerken piyasada böyle bir hareketlenme olup olmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

GENİA BİLGİSAYAR REKLAMI

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN