• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 4706
  • Dünkü Görüntülenme: 438
  • Toplam Görüntülenme: 4417059

Alaplı Kaymakamlığı Boğulma Olaylarına Karşı Uyardı

20 Temmuz 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
554 defa okundu.
Alaplı Kaymakamlığı Boğulma Olaylarına Karşı Uyardı

ALAPLI KAYMAKAMLIĞI BOĞULMA OLAYLARINA KARŞI UYARDI
Zonguldak’ın Alaplı ilçe Kaymakamlığı sıcakların artması ile birlikte serinlemek için deniz veya Alaplı çayına girmek isteyen vatandaşları boğulmalara karşı Kaymakamlık İnternet sitesinden uyardı.
Alaplı ilçesinde 19 Temmuz günü Kocaman mevkisinde bir gencin boğularak yaşamını yitirmesinin ardından Alaplı Kaymakamlığı, Kaymakamlık İnternet sitesinden Denizde çeken akıntı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Çeken akıntıya ilişkin şu açıklamalarda bulunuldu:
“Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür. Çeken akıntılar tüm Karadeniz sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar. Halk arasındaki yaygın söylentilerin aksine, bu akıntılar insanları dibe çekmezler; akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Boğulma olayları, nispeten güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve sonuçta yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları sonucunda gerçekleşmektedir. Denizin belli bir bölgesinde su rengi, diğer bölgelerden bariz biçimde farklıysa; Sanki bir kanal boyunca devam eden birbirine karışmış ve düzensiz ilerleyen su görüntüsü varsa; Düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyorsa; Kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma ve düzensizlik görülüyorsa; o bölgede çeken akıntı görülme riski yüksektir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN