• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 244
  • Dünkü Görüntülenme: 1232
  • Toplam Görüntülenme: 4188103

Akyol “Tayfun Erol’un Öldürülmesi Şiddet Kültürünün Bir Yansımasıdır”

25 Mayıs 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
617 defa okundu.
Akyol “Tayfun Erol’un Öldürülmesi Şiddet Kültürünün Bir Yansımasıdır”

 

Tayfun Erol’un Öldürülmesi Şiddet Kültürünün Bir Yansımasıdır

Son yıllarda belirgin bir şekilde hayatımızın her aşamasında evde, sokakta ve işyerinde artan şiddet olayları sonu ölümle biten saldırılara, daha doğrusu cinayetlere kadar uzanmaktadır. Bu durumun son örneği geçtiğimiz gün Bartın’da yaşanmıştır. Bartın’da bir otomobil sürücüsü yol vermesi için uyarı yapan, öğretmen arkadaşımız Tayfun Erol’un içinde bulunduğu araç sürücüsüne ve Tayfun Erol’a saldırmış, saldırı sonucunda Tayfun Erol öğretmenimiz yaşamını yitirmiştir.

Tayfun Erol’un öldürülmesi geçtiğimiz günlerde İstanbul Kadıköy’de kadınları taciz edenlere karşı çıktığı için taciz edenler tarafından bıçaklanarak öldürülen öğretmen Bahadır Grammeşin ve yine geçtiğimiz aylarda Kadıköy`de kartopu oynarken esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü`nün öldürülmesi gibi açık bir nefret siyasetidir, şiddet kültürünün bir yansımasıdır.

İktidarın her fırsatta körüklediği şiddet ve nefret dili yine etkisini göstermiş, bu kez Bartın’da bir öğretmen arkadaşımızın öldürülmesine neden olmuştur. Tayfun Erol’un katledilmesi basit bir adli vaka değil, aksine bilinçli bir şekilde sürdürülen baskı, şiddet ve nefret politikasının somut bir sonucudur.

Son yıllarda toplumdaki gelir adaletsizliğinin ve yoksullaşma oranının artması; kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesi, işsizlik olgusu, halkın gelecek kaygısı; kültürel yozlaşma ve yabancılaşma; yazılı basının ve görsel medyanın şiddet unsurları içeren programlarındaki artışlar, yaşamın bütün alanlarında yaşanan şiddeti sürekli olarak yeniden üretmektedir. Her fırsatta şiddet ve nefret dilini kullanan siyasetçilerin de yaşananlar da ciddi bir etkisi ve sorumluluğu vardır.

Eğitim Sen olarak, Tayfun öğretmenimize yönelik insanlık dışı saldırıyı kınıyor, Tayfun Erol’un ailesi, yakınları, öğrencileri, arkadaşları ve tüm öğretmen topluluğuna başsağlığı diliyoruz.  Toplumda şiddet ve nefreti körükleyenlerin bu cinayetin sorumluları olduğunun bilinmesini istiyoruz. 24.05.2015

 

İsmet Akyol

Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri 

Tayfun Erol 1

Tayfun Erol

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN